REKLAMA

Nadszedł wrzesień, więc złoto ruszyło w górę

2016-09-06 22:45
publikacja
2016-09-06 22:45
Puls Biznesu

We wtorek notowania złota poszły w górę o blisko 2%, a srebro o prawie 3%. Wrzesień jest statystycznie najlepszym miesiącem w roku dla królewskiego metalu.

O 22:30 za uncję złota w ramach nowojorskich kontraktów terminowych płacono1354,85 USD, a więc o 1,8% więcej niż dzień wcześniej. Były to najsilniejsze wzrosty od dwóch miesięcy. Srebro zyskało 2,7%, powracając powyżej 20 USD za uncję.

/ Bankier.pl

W ciągu czterech dni dolarowa cena kontraktów terminowych na złoto wzrosła o 3,2% potwierdzając renomę września jako najlepszego miesiąca w roku. Mediana wrześniowych zmian cen kruszcu w ciągu ostatnich 45 lat wynosi +1,56% i jest o połowę wyższa od statystyk dla lipca i listopada – pozostałych sezonowo dobrych dla złota miesięcy.

/ Bankier.pl

Katalizatorem wtorkowej zwyżki były opublikowane o 16:00 dane z amerykańskiej gospodarki. Wskaźnik ISM mierzący koniunkturę w sektorze usług zaliczył w sierpniu zaskakujący spadek, osuwając się z 55,5 pkt. do 51,4 pkt.

Analitycy spodziewali się niewielkiego spadku, do 55 pkt. Sierpniowy rezultat sygnalizuje drastyczne spowolnienia w sektorze wytwarzającym ponad 80% PKB Stanów Zjednoczonych.

/ Bankier.pl

Kolejny słabszy raport makroekonomiczny z Ameryki doprowadził do załamania i tak już niskich oczekiwań na wrześniową podwyżkę stóp procentowych w Rezerwie Federalnej. Z obliczeń FedWatch Tool wynika, że implikowane z notowań kontraktów terminowych prawdopodobieństwo wrześniowej podwyżki zmalało z 21% do 18%.

Dość gwałtownie zareagował rynek walutowy, gdzie kurs EUR/USD wzrósł o blisko 1%. Osłabienie dolara często prowadzi do wzrostu cen metali szlachetnych, które stają się wówczas tańsze dla inwestorów spoza USA. Ponadto spadek oczekiwań na drugą w ciągu dekady podwyżkę stóp w Fedzie sam w sobie jest korzystną informacją dla cen złota, ponieważ obniża atrakcyjność innych bezpiecznych lokat kapitału, w tym przede wszystkim papierów skarbowych USA.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (58)

dodaj komentarz
~realista
Według mnie rynek będzie zmierzał w kierunku 1500 USD, a następnie w kierunku 2000 USD
~Ramzes
Dajcie juz spokój z tym złotem. Obecnie robią sobie jaja. Za 20 $ przed wojną można było kupić dobrego konia z siodlem a obecnie może siodło ale z tektury.
~Kirian
A ja wolę zielone złoto to bezwartościowe swiecidelka
~Xd
Jak zbijaja cene nizej to pujdzie w gore zobaczyc ie po nizej 1300 juz nie zejda rynek nie pozwoli za dlugo ta cena stoi bedzie wystrzal by zrobic by buzniej sprzedac teraz do kupuja to widac
~Włodek
Robią i biją poniżej pasa jak chcą. Spekulują na 1300 $ bo w górę im się nie opłaca. Kiedy to się skończy
~Mazariusz
Takie czekanie jest bez sensu, rentowność obligacji spadła, odsetek z kont oszczędnościowych praktycznie nie ma. Zamiast czekac na ruchy fed, lepiej robić swoje i systematycznie gromadzić złoto, np. z mennica złota. Nawet jak fed wykona ten ruch, to i tak stopy będą historycznie niskie.
~goldi
"złoto ruszyło w górę" ale w przeciwnym kierunku...
~dan
no to już mamy zwolennika makulatury
~goldi odpowiada ~dan
realistę raczej..., niestety złoto to śliski temat

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki