REKLAMA

Czy wrzesień zakończy wakacyjną flautę na rynku złota?

Krzysztof Kolany2016-09-05 15:12główny analityk Bankier.pl
publikacja
2016-09-05 15:12
YAY Foto

Wrzesień jest statystycznie najlepszym miesiącem w roku z punktu widzenia posiadaczy złota. To jednak wcale nie musi oznaczać, że notowania żółtego metalu zakończyły okres wakacyjnej flauty.

Lipiec i sierpień przyniosły tradycyjny wakacyjny marazm. Na rynku złota działo się niewiele, choć jeszcze w pierwszej połowie lipca kurs żółtego metalu osiągnął przeszło 2-letnie maksimum tuż poniżej 1.375 USD/oz.

Później nadeszła korekta z dnem (przynajmniej jak na razie) wyznaczonym  w ostatnim dniu sierpnia na poziomie 1.308 USD/oz. W sierpniu królewski kruszec potaniał o 3,4%.

/ Bankier.pl

Ze statystyk wynika, że wrzesień jest najlepszym miesiącem dla złota. Przez poprzednie 45 lat mediana wrześniowych stóp zwrotu wyniosła 1,56% i był to rezultat zdecydowanie wyższy od drugiego najlepszego miesiąca – czyli listopada (0,96%).

Ogólnie rzecz biorąc, druga połowa roku zwykle była dla złota lepsza niż pierwsza – choć w ostatnich latach ta prawidłowość nie działała.

Mamy za sobą wakacyjną flautę, a przed sobą statystycznie mocny wrzesień, w tym roku dodatkowo okraszony posiedzeniami największych banków centralnych. Jeszcze w tym tygodniu czekają nas decyzyjne posiedzenia władz monetarnych Australii, Szwecji, Polski, Kanady i przede wszystkim Europejskiego Banku Centralnego. 21 września zbiera się amerykański Federalny Komitet Otwartego Rynku oraz decydenci Banku Japonii.

Różnica pomiędzy liczbą pozycji długich nad krótkimi w gronie dużych i spekulacyjnie nastawionych uczestników giełdy COMEX (w szt. kontraktów). / Bankier.pl na podstawie danych CFTC.

Póki co wiemy, że entuzjazm wobec metali szlachetnych obserwowany w pierwszym półroczu, w lipcu i sierpniu uległ ochłodzeniu. Spekulacyjna pozycja netto na nowojorskim Comeksie zmalała do 276,3 tys. kontraktów wobec absolutnie rekordowych 315,9 tys. na początku lipca. Zaangażowanie tzw. dużych spekulantów wciąż jest niebezpiecznie wysokie, ale dość stabilne.

Z punktu widzenia posiadaczy długich pozycji w złocie dobrą informacją jest negatywne nastawienie do kruszcu ze strony autorów newsletterów inwestycyjnych. Jak zwraca uwagę Mark Hulbert – twórca Hulbert Gold Newsletter Sentiment Index – wskaźnik ten spadł do -2,17%, po raz pierwszy od pół roku przyjmując wartość ujemną i sygnalizując przewagę niedźwiedzi nad bykami. To pozytywny kontrarny sygnał dla złota.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (29)

dodaj komentarz
~realista
Według mnie wartość złota będzie szybowała w kierunku wartości wykreowanego pieniądza przez polityków.
~Anita
Wystarczy 20 mld $ i na Comexie pozamiatane. Takie kwoty dla niektórych to nie problem.
~Nowy
Odkladaj pieniędze do chwili gdy uzbirasz na 1 oz, kup , dobrze schowaj i jak w tv będą mówić o kolejnych rekordach złota to sprzedaj i zabierz rodzinę na wakacje a pijąc browarka na plaży wspomnij ten post.. :-) ..... w miare możliwości zbieraj pieniędze na drugą gdyby ceny jednak wyraznie spadly..bo tego nie wiesz..
~Darek
Fajnym rozwiązaniem na gromadzenie złota jest grupa zakupowa Program Powiernik.
Kupuję niewielkie ilości złoto co miesiąc, za dowolną kwotę. Nie przeżywam bieżących wzrostów lub spadków cen złota. W dłuższej perspektywie cena się uśrednia. Kupuję już od trzech lat i regralnie odbieram swoje sztabki. Polecam
Fajnym rozwiązaniem na gromadzenie złota jest grupa zakupowa Program Powiernik.
Kupuję niewielkie ilości złoto co miesiąc, za dowolną kwotę. Nie przeżywam bieżących wzrostów lub spadków cen złota. W dłuższej perspektywie cena się uśrednia. Kupuję już od trzech lat i regralnie odbieram swoje sztabki. Polecam wszystkim, którzy myślą o długofalowym oszczędzaniu.
~j23
A jakie złoto najlepiej kupować i ile trzeba zainwestować żeby cena zakupu była dobra?
~Darek odpowiada ~j23
Możesz robic zakupy już od 200 zł. Ten program jest bardzo elastyczny i wygodny.
Zobacz informacje na stronie powiernika.
~man
Jaki żyd ma tyle mamony żeby wykupic z Comexu całe zloto ?
~assss
zyd już dziś może nie ma ,ale Chinczyk ma i nawet mu sporo zostanie.............
~Rodak
Polska jest drugim w swiecie producentem srebra, uwazam ze sprzedaz srebra jest zbrodnia na Polakach i winnych wsadzimy do kicia. Panstwo Polskie musi skupywac cala produkcje srebra i gromadzic jako majatek dla naszych dzieci i wnukow, jesli tego nie zrobimy , bedziemy plakac krwawymi lzami!!!!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki