REKLAMA

Nadleciał F-16: przetarg stulecia rozstrzygnięty

2002-12-30 09:15
publikacja
2002-12-30 09:15

Przetarg stulecia rozstrzygnięty. Polska kupi 48 wielozadaniowych samolotów F-16 za 3,5 mld USD. Ostateczna umowa ma zostać podpisana do końca marca przyszłego roku. W zamian Amerykanie zobowišzali się zainwestować w nasz przemysł ok. 9,8 mld USD.

Komisja przetargowa uznała, że amerykańska oferta jest korzystniejsza od francuskiej (samoloty Mirage 2000-5) i brytyjsko-szwedzkiej (Gripen). Według wiceministra obrony Janusza Zemke, zwycięzcy uzyskali "wyraŸnie ponad" 90 punktów w 100-punktowej skali i o kilka punktów wyprzedzili drugiego w kolejnoœci oferenta. Kto nim był - tego Ministerstwo Obrony Narodowej nie ujawnia. Prawdopodobnie chodzi o Gripena. Według przedstawicieli tej firmy, wybierajšc F-16 Polska podjęła decyzję politycznš. Podobnego zdania sš też szefowie Dassault Aviation, producenta Mirage 2000-5.

- Po to ogłasza się przetargi, żeby nie było polityki, żeby decydowały kryteria merytoryczne. Zaważyły walory operacyjne i taktyczne, cena i offset, czyli korzyœci dla całej gospodarki. Owszem, dziœ mogę dokonać oceny politycznej. Nie będzie żadnš niespodziankš, jeœli powiem, że ta decyzja wzmacnia nasze więzi ze Stanami Zjednoczonymi. Ale tak się nie musiało stać. Mogłaby to być przecież gorsza propozycja - mówił minister obrony Jerzy Szmajdziński.

Kontrakt na samolot wielozadaniowy obejmuje - oprócz dostaw samych samolotów - również jego wyposażenie i szkolenie pilotów. F-16 majš zastšpić wysłużone Migi 29 i Su 22.

Resort obrony nie podaje, jakie ceny ostateczne zaproponowali konkurenci F-16. Zdaniem ministra Szmajdzińskiego, różnice wynosiły ok. 10%. Na podstawie wartoœci zobowišzań offsetowych można wywnioskować, że za Mirage 2000-5 Francuzi chcieli ok. 3,6 mld euro, a za Gripena Szwedzi i Brytyjczycy żšdali ok. 3,2 mld euro. Amerykanie zadeklarowali jednak dużo większy offset. Kwota zobowišzań sięgnęła 9,8 mld USD, jednak polski rzšd ocenia, że jej realna wartoœć wynosi ok. 6 mld USD. Mimo to jest to i tak dużo: po weryfikacji umowy offsetowe sš warte ok. 170% wartoœci kontraktu na samolot. W przypadku Gripen International ten wskaŸnik wyniósł 146% (weryfikacja umów z 7,5 mld euro, do 4,7 mld euro), zaœ dla Dassault Aviation - 60% (korekta w dół z 3,8 mld euro, do 2,1 mld euro).

Rzšd chce, by Amerykanie rozbudowali swojš ofertę offsetowš w taki sposób, aby jej realna wartoœć sięgnęła deklarowanych 9,8 mld dolarów. Jeœli nie uda się podpisać porozumień w tej sprawie (a ostateczny termin upływa 60 dni po podpisaniu kontraktu na samolot), wówczas generalna umowa będzie nieważna. - Jeœli wystšpiš problemy natury prawnej, to wtedy przystšpimy do rozmów z drugim w kolejnoœci oferentem - mówi wiceminister obrony Janusz Zemke.

Zdaniem wiceministra gospodarki Andrzeja Szarawarskiego, konstrukcja całego przedsięwzięcia jest korzystna dla gospodarki. To dlatego, że płatnoœci za samolot będš realizowane dopiero po 2010 r., natomiast inwestycje z tytułu offsetu rozpocznš się już w przyszłym roku. Być może Polska skorzysta z pożyczki, jakš oferuje jej amerykański rzšd. Jeszcze w paŸdzierniku Kongres przeznaczył na ten cel 3,8 mld USD. Według wiceministra finansów Ryszarda Michalskiego, sprawa jest obecnie negocjowana. Jak powiedział, partnerzy muszš uwzględnić w swojej ofercie, że wiarygodnoœć płatnicza Polski będzie wzrastać po naszym wstšpieniu do Unii Europejskiej.

- Być może w ogóle nie skorzystamy z tej oferty, bo jesteœmy w stanie korzystnie pozyskiwać œrodki na rynkach międzynarodowych - powiedział wiceminister Michalski.

Łšczna wartoœć brutto zakupu 48 F-16 nie powinna przekroczyć 4,7 mld dolarów - ocenia wiceminister Janusz Zemke.

Marek Chšdzyński

Źródło:
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki