Na emeryturę dodatkowo oszczędzają tylko najbogatsi

Z trzeciego nieobowiązkowego filaru emerytalnego korzystają tylko najbogatsi. Tymczasem obok obowiązkowego oszczędzania w ZUS i OFE, Polacy powinni dodatkowo gromadzić środki na przyszłe emerytury. Tak uważają uczestnicy debaty Jak zapewnić godziwe dochody na starość - rola dobrowolnych oszczędności emerytalnych. Debata odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Bronisław Komorowski zaznaczył, że trzeba się zstanowić jak sprawić, by trzeci filar był atrakcyjniejszy i dostępniejszy dla osób o niskich dochodach.

Prezydent podkreślał, że ze względów demograficznych mamy coraz więcej emerytów. Ta sytuacja się nie zmieni i coraz mniej osób będzie wchodziło na rynek pracy. Dlatego trzeba znaleźć dobre rozwiązania emerytalne dla tych, którzy teraz wchodzą w wiek produkcyjny. Takie rozwiązania przedstawiło dziś Towarzystwo Ekonomistów Polskich. Jego prezes, Ryszard Petru tłumaczył, że są trzy rozwiązania, które mogą wzajemnie się przeplatać. Pierwsze, to

ulga degresywna, która polega na tym, że osoby biedniejsze zyskują więcej, bogatsi - mniej. Drugie rozwiązanie to jednorazowa dopłata: każdy dostaje 1000 zł zakładając konto emerytalne, a potem sam do tego dokłada.Trzeci wariant to automatyczny zapis, że każdy kto jest pracownikiem zakładu pracy, zostaje przypisany do programu pracowniczego. Pracodawca finansowałby składkę albo z Funduszu Świadczeń Społecznych, albo też z Funduszu Pracy, a pracownik dokładałby do tego swoją część. Wariant ten przewiduje, że pracownik mógłby wystąpić z takiego programu, jeśliby mu się on nie podobał - tłumaczył Ryszard Petru. Dodał, że podobne rozwiązanie zostało przyjęte w Wielkiej Brytanii, a ostatnio o jego wprowadzenie apeluje prezydent USA Barack Obama.

Ryszard Petru zaznaczył, że emerytura z pierwszego i drugiego filaru nie zapewni godnego życia na starość. Dodatkowe oszczędzanie to konieczność.
Informacyjna Agencja Radiowa(IAR) Elżbieta Łukowska/zrŹródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~big

Odkładaj na emeryturę bo nie będziesz miał. To po jakiego grzyba płacę obowiązkowe składki do ZUS? Chciałbym się z tego wypisać. Potem będę odkładał. Państwo zamiast reformować system emerytalny to zaczyna nam wmawiać, że to iż sami sobie zbieramy jest w porządku. Wcale nie prawda. Albo zapewnią system ubezpieczeń czas go znieść całkowicie!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~Rafi

Zbierać, zbierać, odkładać ! Nie mamy co już kraść ! Nazbieracie pieniążków to znowu zrobimy myk do kieszeni :D

! Odpowiedz
0 4 ~zusman

A gdzie tu w tych wszystkich projektach dobrowolność? Ludzie nie odkładają na III filar bo większość nie ma z czego bo maja rachunki, kredyty itp.

! Odpowiedz
0 6 ~KKornatowicz

Obrabowane z pieniędzy 80 % społeczeństwa , w morzu bezrobocia i wywindowanych przez mafię polityczna kosztów bytu nie jest w stanie związać koniec z końcem , a co dopiero oszczędzić na czarną godzinę jakiś grosz . Rabusie polityczni skradli nam państwo , naszą teraźniejszość oraz naszą przyszłość . Jedynie rewolucja może uratować Polaków przed utrata państwowości . Krzysztof Kornatowicz

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 10 ~głos_rozsądku

Może być i 10 filarów, tylko co z tego jak złodzieje mogą bezkarnie ukraść... Metod jest dużo, od bezczelnej nacjonalizacji, przez inflację, po zmianę waluty i szachrajstwach przy tym. Ludzie pamiętać powinni niejedną taką akcję, więc w sumie się nie dziwię, że wietrzą podstęp w tym, co już można chyba bez przesady nazwać propagandą oszczędzania na emeryturę. Możns całe życie oszczędzsć, a później okaże się, że te oszczędności niewiele albo wręcz nic nie warte. Jak już oszczędzać, to w jakichś dobrach trwałych - tylko nikt tego nie powie, bo nad tym mają mniej możliwości kontroli.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~FK_

glupi ludzie nie chca dawac pieniadze bankom z nadzieja ze kiedys cos dostana z powrotem...

! Odpowiedz
0 3 ~Wujo

"Prezydent podkreślał, że ze względów demograficznych mamy coraz więcej emerytów. Ta sytuacja się nie zmieni i coraz mniej osób będzie wchodziło na rynek pracy."

Uuuuuuhaaaaa! Prezydent czyta TeleTydzień ...i to nie tylko strony z programem.

! Odpowiedz
0 5 ~Adam

Oj tam, oj tam. Górnikowy, slużbie mundurowej, ksiedzy i wielu innym emerytura z pierwszego filaru zapewni godną starosc. Reszta niech sie uczy - przynajmniej na starosc skoro za mlodu tego nie zrozumieli.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne