"NYT": Gaz z USA może dać Polsce bezpieczeństwo energetyczne

Skroplony gaz ziemny (LNG) ze Stanów Zjednoczonych może dać Polsce bezpieczeństwo energetyczne; na jego eksport do Polski, ze względów politycznych i gospodarczych, nalega administracja prezydenta Donalda Trumpa - pisze we wtorek "New York Times".

(Polskie LNG)

Dziennik przypomina, że Polska zabiega o uniezależnienie się od importu gazu z Rosji i importuje już LNG z Kataru, Norwegii oraz w coraz większym stopniu z USA, które stały się bardzo ważnym producentem tego surowca.

Amerykańskie firmy eksportujące LNG podpisały już z Warszawą wieloletnie kontrakty, a Waszyngton ma też na uwadze względy polityczne, które przemawiają za promowaniem takiego eksportu, aby zarówno Polskę, jak i Europę uchronić od energetycznego szantażu Rosji - wyjaśnia "NYT".

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy trzy amerykańskie firmy Cheniere Energy, Venture Global LNG i Sempra Energy podpisały umowy z Warszawą na dostawy skroplonego gazu. Dwa z tych kontraktów pozwalają Polsce na odsprzedawanie LNG na inne rynku. Nowojorski dziennik zastrzega, że ich realizacja zależeć będzie od wybudowania w Polsce stosownych instalacji.

Stany Zjednoczone staną się z czasem jednym z największych na świecie eksporterów LNG i w związku z tym "coś na kształt zimnej wojny rozgrywa się między takimi dostawcami energii, jak Rosja i Algieria, a nowymi jej eksporterami z USA" - pisze "NYT".

Administracja Trumpa "promuje sprzedaż amerykańskiego gazu do Europy jako zabezpieczenie przed Moskwą" - podkreśla dziennik.

Są jednak względy ekonomiczne, które komplikują sytuację, jak cena gazu, który "Rosja może produkować tanio", podczas gdy "skraplanie gazu i wysyłanie go do Europy może podwoić cenę (jaką mogą zaoferować) amerykańskie firmy" - wyjaśnia "NYT".

"Dla Polski polityka może ostatecznie okazać się ważniejsza niż cena (surowca)" - prognozuje dziennik.

"W przypadku LNG cena stanowi tylko jeden aspekt" - mówi w rozmowie z "NYT" prezes Sempra Energy Jeffrey Martin i podkreśla, że w takich transakcjach szczególnie duże znaczenie ma "bezpieczeństwo dostaw". (PAP)

fit/ kar/ drag/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
14 16 talmud

najwazniejsze zeby "sojusznik" zarobil - polacy to altruisci wola wbrew zdrowemu rozsadkowi "bezpieczenstwo energetyczne"
polska powinna nakladac sankcje na kazdego kto nie przestrzega "demokracji" zeby byla bardziej widoczna na arenie miedzynardowej (sic!!!!!!)

! Odpowiedz
10 7 _jasko

najwazniejsze zeby "sojusznik" zarobil - polacy to altruisci
wbrew wcześniejszym hucznym zapowiedziom drastycznie maleją zamówienia w krajowym przemyśle zbrojeniowym. Zyskują Stany jakoż it's going to be only America first!!!

! Odpowiedz
0 9 1984

Podlinkowałem wykres cen gazu z Rosji, UK i USA. Pokaż gdzie jest najdrożej? Skoro gaz z Gazpromu jest opłacalny dlaczego w 1.5 miesiaca sprzedali o 2.4 mld m3 mniej niż w ubiegłym roku? Wszyscy klienci Rosji działają wbrew zdrowemu rozsądkowi? Zamiast zapoznać się z cenami piszesz co centrala nakazuje? A może uważasz, że jak fakty są przeciwko nam tym gorzej dla faktów?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
22 8 ajwaj

WOW Marks (Karol?:) masz wziecie u hejterii PISy :)
Napisalem 3 linijki a u ciebie 14 minusów :):):)

! Odpowiedz
21 8 ajwaj

kryja przekret 100-lecia PISy jak i ich braci z Kijowa,
Timoszenko w walce wyborczej z Poroshenko ujawnila (co tu bylo), ze gaz idzie na UKR caly czas "ruski" > ino przez Szwajcarie i off-shory
a 100 $+/10 000 cbm (ukradzione Ukraincom) idzie w wielkie kieszenie wiadomo kogo

! Odpowiedz
1 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
41 13 marxs

jedyny kraj UE który nie zapewnił sobie pewnego i taniego źródła gazu to PISowska III RP jak oni wygrali ostatnie wybory to od razu wiedziałem że tylko kwestia krótkiego czasu jak obywatele i obywatelki III RP bedą siedzieć po ciemku ,w zimnie i do tego głodni w swoich zakredytowanych po korek mieszkankach

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
38 12 marxs

to koniec sektora chemicznego w III RP czy nawozowego jak Azoty czy Police pracownicy tych firm mogą juz zacząć sobie szukać nowej roboty całe szczęście że jak mawia Pan Magister Historii nie ma z tym żadnego problemu jak twierdzi Janusze i Grażyny Biznesu tylko czekają na chętnych

! Odpowiedz
25 23 _jasko

A na dodatek Polska jak jedyna zaprzestała importu ropy naftowej od Ruskich i zakazał palenia w piecach rosyjskim węglem - import tegoż węgla spadł do poziomu nie notowane w historii. A dzięki dobrej zmianie zaprzestaliśmy również importu antracytu z Donbasu via Rosja - Polska uruchomiła syntetyczną produkcję tego niezbędne wysokokalorycznego węgla z odpadowego drewna pozyskanego z Puszczy Białowieskiej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
35 40 prs

Po ostatnich rzadach PO-PSL, 2 razy drozej od Amerykanow to nie 4 razy drozej od Rosjan..

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil