Myślisz o kredycie hipotecznym? Przed Tobą 3 ważne decyzje (darmowy webinar)

Michał Kisiel2022-01-28 06:00, akt.2022-01-29 13:07analityk Bankier.pl
publikacja
2022-01-28 06:00
aktualizacja
2022-01-29 13:07

Rynek kredytów hipotecznych na przestrzeni kilku miesięcy zmienił się nie do poznania. Osoby, które rozważają dziś decyzję o zaciągnięciu zobowiązania, mają przed sobą kilka twardych orzechów do zgryzienia.

Myślisz o kredycie hipotecznym? Przed Tobą 3 ważne decyzje (darmowy webinar)
Myślisz o kredycie hipotecznym? Przed Tobą 3 ważne decyzje (darmowy webinar)
fot. leolintang / / Shutterstock

Jeszcze na początku października 2021 r. wskaźniki z rynku międzybankowego znajdowały się na rekordowo niskich poziomach. Oprocentowanie bazujących na nich kredytów hipotecznych również notowało historyczne minima. Chociaż widać już było pierwsze symptomy ochłodzenia, banki raportowały doskonałe wyniki sprzedaży, zwłaszcza pod względem wartości udzielonego finansowania.

Dziś sytuacja jest zupełnie inna. Po kilku podwyżkach stóp procentowych kredyty stały się zdecydowanie droższe, a zdolność kredytowa potencjalnych nabywców nieruchomości spadła. Rozważający zakup z użyciem kredytu stoją przed trudnymi wyborami.

Jak poprawić szansę na otrzymanie kredytu i na ile mnie rzeczywiście stać?

Raty kredytów hipotecznych są dziś zdecydowanie wyższe niż jeszcze jesienią. Klient decydujący się przed kilkoma miesiącami na zaciągnięcie zobowiązania na 400 tys. zł na 25 lat z 2-punktową marżą musiał się liczyć z obciążeniem na poziomie ok. 1700 zł. Obecnie rata takiego samego kredytu jest wyższa o ok. 600 zł.

Kliknij, aby zapisać się na bezpłatny webinar. (Bankier.pl)

Wzrost kosztu pieniądza przełożył się na szacunki banków dotyczące zdolności kredytowej. Z danych zbieranych przez Bankier.pl wynika, że kwota, na którą może liczyć gospodarstwo domowe z dochodem 6200 zł miesięcznie, obniżyła się o 100 tys. zł w ciągu zaledwie 4 miesięcy.

Potencjalny kredytobiorca musi dziś brać pod uwagę, że zaproponowana przez bank kwota kredytu może okazać się zbyt niska w stosunku do oczekiwań. Tym ważniejsze staje się uporządkowanie domowych finansów i odpowiednie przygotowanie się do starania o finansowanie. Pomóc w tym może nie tylko wiedza o zasadach oceny zdolności kredytowej, ale także precyzyjne oszacowanie bezpiecznego poziomu obciążenia zobowiązaniami.

Jaką stopę wybrać? Zmienne kontra okresowo stałe oprocentowanie

Zmienność stóp procentowych to źródło kolejnych dylematów. Kredytobiorcy mogą dziś wybierać pomiędzy kredytami z okresowo stałym lub zmiennym oprocentowaniem. Pierwsza opcja oznacza początkowo wyższe obciążenia, ale zapewnia stabilność rat przez kilka lat. Druga wydawać się może bardziej atrakcyjna, ale niesie ze sobą niepewność. Trudno prognozować, na jakie poziomy wzniosą się wskaźniki WIBOR i kiedy zakończy się cykl podwyżek stóp procentowych.

Decyzji nie ułatwia wzrost obu typów stawek. Jeszcze jesienią banki proponowały stałe oprocentowanie zbliżone do 4 proc. W styczniu taki poziom przebiły parametry kredytów ze zmienną stopą, a do rzadkości w przypadku „stałoprocentowych” hipotek nie należą już oferty z cyfrą „7” na początku.

Ile przeznaczyć na wkład własny?

Przyszli kredytobiorcy wahają się zwykle pomiędzy wykorzystaniem swoich oszczędności podczas zakupu nieruchomości a pozostawieniem rezerw na wykończenie lokalu i dopasowanie go do swoich wymagań. Ta decyzja wyznacza poziom wnoszonego wkładu własnego i, w konsekwencji, potrzebnego bankowego finansowania.

Banki wymagają obecnie co najmniej 10-procentowego wkładu własnego. Najszerszy wybór ofert i lepsze stawki marż czekają jednak na klientów wpłacających co najmniej dwukrotnie wyższą kwotę. Za kilka miesięcy pojawi się jeszcze jedna opcja – kredyty z gwarantowanym wkładem własnym. Czy warto jednak czekać na nowe propozycje i dla kogo będą one atrakcyjne?

Jak wziąć kredyt hipoteczny w trudnych czasach?

17 lutego o godz. 15:00 eksperci z Santander Bank Polska poprowadzą webinar, w którym przybliżą najważniejsze dylematy stojące dziś przed kredytobiorcami. Podpowiedzą, jak przygotować się do zaciągnięcia zobowiązania i na co zwrócić uwagę w kontekście badania zdolności kredytowej. Przeanalizują ciemne i jasne strony kredytów ze zmienną i okresowo stałą stopą, a także wskażą najważniejsze kroki w procesie starania się o hipotekę.

Wydarzenie będzie dostępne dla zarejestrowanych uczestników, a specjaliści odpowiedzą także na pytania użytkowników. Udział w webinarze jest bezpłatny, jednak wymaga wcześniejszej rejestracji za pomocą formularza widocznego obok. Zapraszamy do zapisów. Szczegóły webinaru i możliwość zapisu znajdują się także na stronie poświęconej temu wydarzeniu.

Webinar poprowadzą Lidia Biedrzycka, ekspert w zespole rozwoju produktów i procesów kredytowych w Santander Bank Polska oraz Tomasz Borkowski, ekspert ds. kredytów hipotecznych w Santander Bank Polska.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (35)

dodaj komentarz
mscislaw
Naganiacze.

Wkrótce będziecie publikowali kilka artykułów dziennie o wzroście stóp procentowych, a tym wzroście rat kredytów jak niedawno publikowaliście kilka artykułów dziennie o wzroście cen nieruchomości i cen najmu.
zbyszek_
Nie brać! - w trudnych czasach.
hfjdj
Drogie janusze, tłumaczę wam czemu kredyt ze stałą stopą ma tyle samo co ze zmienną. Otóż, kredyt ze stałą stopą jest na max kilka lat. Załóżmy dostałeś na 5 lat kredyt ze stałą stopą, w ciągu tych 5 lat stopy procentowe skoczyły, zrobił się kryzys itd. No i co januszku po tych 5 latach? Ano musisz sobie kolejny kredyt ze stałą stopą Drogie janusze, tłumaczę wam czemu kredyt ze stałą stopą ma tyle samo co ze zmienną. Otóż, kredyt ze stałą stopą jest na max kilka lat. Załóżmy dostałeś na 5 lat kredyt ze stałą stopą, w ciągu tych 5 lat stopy procentowe skoczyły, zrobił się kryzys itd. No i co januszku po tych 5 latach? Ano musisz sobie kolejny kredyt ze stałą stopą wziąć ale on już jest wg. nowych realiów, czyt. droższy. I teraz jak spłacasz kolejne 5 lat kredytu to mogą stopy procentowe spaść, zrobić się eldorado kredytowe a ty januszku będziesz miał kredyt wg. "starych realiów" czyli drogi. Jaka z tego konkluzja? Ano taka że rata w kredycie ze "stałą stopą" zmienia się co 5 czy ileś tam lat zamiast co miesiąc? Jaki z tego zysk? Może być tylko z tego zysk jeżeli masz kredyt który jesteś w stanie w całości spłacić w ciągu tych 5 lat. Ale równie dobrze może być strata bo jak weźmiesz i spłacisz w ciągu 5 lat kredyt ze stałą stopą a w tym czasie kredyty ze zmienna nie podrożeją albo stanieją to jesteś w plecy. To jest wszystko jedna ruletka. A janusze myślą że coś tutaj wygrywają. Lol. Śmiechu warte.
nick_heidfeld
Rzućcie sobie okiem, na dane z NBP mówiące o popycie na kredyty hipoteczne. IVQ2021 - spadek 47%, gdzie prognozy mówiły o spadku ok 19%. Na IQ2022 prognoza prawie 57 %, więc możemy się spodziewać pewnie spadku powyżej 60 %. Takie artykuły jak ten, to chwytanie się brzytwy przez grupy, które na korekcie na rynku nieruchomości stracą.Rzućcie sobie okiem, na dane z NBP mówiące o popycie na kredyty hipoteczne. IVQ2021 - spadek 47%, gdzie prognozy mówiły o spadku ok 19%. Na IQ2022 prognoza prawie 57 %, więc możemy się spodziewać pewnie spadku powyżej 60 %. Takie artykuły jak ten, to chwytanie się brzytwy przez grupy, które na korekcie na rynku nieruchomości stracą. Ta korekta musi nadejść, Czarodziej Politolog do spółki z deweloperami i portalami mieszkaniowymi tego nie zmienią...
innowierca
Zgadza sie. Ale nia mam nic do zarzucenia dziennikarzom tego portalu jak i portalowi. Bankier jest czescia dzialu sprzedazy bankow (kredytow hipotecznych) To taki zintegrowany HUB sprzedazowy bankow i deweloperow. Zostal powolany do zycia przez banki. Nazwa portalu.
jogibeznogi
Hipoteka jest jak małżeństwo jedno i drugie po 8 latach zaczyna się psuć

Człowek dużo szybciej rozwód dostanie niż uwolni się ze smyczy kredytowej .
Hipoteki nie bierze się po to by ją 30 lat spłacać tylko po to by mieć podkładkę , że kasa na kupno własnych 4 kątów nie jest lewa . by uniknąć karnego podatku 75 procent
Hipoteka jest jak małżeństwo jedno i drugie po 8 latach zaczyna się psuć

Człowek dużo szybciej rozwód dostanie niż uwolni się ze smyczy kredytowej .
Hipoteki nie bierze się po to by ją 30 lat spłacać tylko po to by mieć podkładkę , że kasa na kupno własnych 4 kątów nie jest lewa . by uniknąć karnego podatku 75 procent za lewe dochody .

Wystarczy posiedzieć 5 lat na hipotece ze stałą stopą bo na dłużej nie dają stałej stopy a po 5 latach i 1 miesiącu spłacić resztę kredytu na jedno podejście i z głowy .
hfjdj
Śmiechu warte te wypociny januszy 2.0. Jak ktoś się kredytuje na 30 lat to znaczy że ma w portfelu pusto a nie że mu brakuje 15% kwoty. Bo przez 5 lat to on spłaci 15% a potem "na raz" ma spłacić 85% wg. januszka. Tylko skąd nagle to 85% ma wziąć? Z januszolandii?
forfun
bank patrzy na kredytobiorcę jak na $$.
będzie zarzynał aż zdechnie ale lichwa musi być.
zaś odsetki od lokat to żart.
nie ma się co oszukiwać że bank to instytucja zaufania publicznego to taki sam wyzyskiwacz jak inne firmy
zbyszek_
A gdzie arty. Zastanow sie 2 razy zanim podpiszesz dlug na 30lat. Gdzie takie cos?
Polecam porozmawiac z prawnikami walczacymi z bankami.
Posluchac drugiej strony medatlu.
Nie firm budowlanych, ich dziennikarzy (jesli dziennikarzem mozna nazwac bezczelnych naganiaczy takich jak wlasiciele i pracownicy tego portalu), i
A gdzie arty. Zastanow sie 2 razy zanim podpiszesz dlug na 30lat. Gdzie takie cos?
Polecam porozmawiac z prawnikami walczacymi z bankami.
Posluchac drugiej strony medatlu.
Nie firm budowlanych, ich dziennikarzy (jesli dziennikarzem mozna nazwac bezczelnych naganiaczy takich jak wlasiciele i pracownicy tego portalu), i bakow!

Gdzie wywiady z prawnikami od frankow, gdzie wywiady z rodzinami, ktore musza ograniczac zycie do minimum od 15lat aby miec na raty ktore nonstop rosna?

No gdzie? Dzienikarze??? Naganiacze, dezinformujacy, zerujacy na cuzym dramacie.

Wsydzcie sie chamy wsydzcie sie!
tomkooo
daj se spokoj z tymi obelgami. dziennikarzy juz dawno nie ma, pisza po to, zeby dostac wyplaty - to chyba jasne. zaplac im to beda pisac, o tym zeby sie zastanowic przed podpisaniem umowy na 30 lat.
to tak jakby robotnikow na budowie oskarzac, ze uzywaja materialow slabej jakosci. oni tam tylko pracuja i wykonuja polecenia
daj se spokoj z tymi obelgami. dziennikarzy juz dawno nie ma, pisza po to, zeby dostac wyplaty - to chyba jasne. zaplac im to beda pisac, o tym zeby sie zastanowic przed podpisaniem umowy na 30 lat.
to tak jakby robotnikow na budowie oskarzac, ze uzywaja materialow slabej jakosci. oni tam tylko pracuja i wykonuja polecenia wlascicieli.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki