REKLAMA

Morawiecki: Szczepienia trzecią dawką rozpoczną się w ciągu kilku tygodni

2021-10-20 17:38
publikacja
2021-10-20 17:38
Morawiecki: Szczepienia trzecią dawką rozpoczną się w ciągu kilku tygodni
Morawiecki: Szczepienia trzecią dawką rozpoczną się w ciągu kilku tygodni
fot. Andrew Angelov / / Shutterstock

Za nami kolejne spotkanie z ekspertami Rady Medycznej. Wspólnie z szefem Ministerstwa Zdrowia Adamem Niedzielskim postanowiliśmy, że szczepienia będą mogły się rozpocząć w ciągu kilku tygodni - napisał premier Mateusz Morawiecki w środę na Facebooku.

"Za nami kolejne spotkanie z ekspertami Rady Medycznej. Podczas dzisiejszego posiedzenia podziękowałem moim doradcom za ich rekomendację rozszerzenia grupy objętej szczepieniami dawką przypominającą" - napisał premier.

Jak dodał, "wspólnie z szefem Ministerstwa Zdrowia Adamem Niedzielskim postanowiliśmy, że szczepienia będą mogły się rozpocząć w ciągu kilku tygodni". "Kolejne dawki będą mogły przyjąć osoby powyżej 18 roku życia, u których od zakończenia podstawowego schematu szczepień upłynęło co najmniej 6 miesięcy" - napisał premier.

"Rada dyskutowała o wzbierającej czwartej fali COVID-19, konieczności przyspieszenia procesu szczepień i obowiązkowych szczepieniach dla personelu medycznego. Omawiano także pomysły nowych zasad zabezpieczenia oddziałów szpitalnych przed transmisją wirusa i planowane inwestycje w polską sieć szpitali zakaźnych" - poinformował.

"Przypominam wszystkim o potrzebie przestrzegania obowiązujących obostrzeń - szczególnie na terenach o podwyższonym ryzyku, i oczywiście zachęcam do szczepienia się!" - napisał Morawiecki.

Rząd przychyli się do naszej rekomendacji ws. możliwości podawania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 wszystkim osobom powyżej 18. roku życia — powiedział PAP dr Konstanty Szułdrzyński po spotkaniu Rady Medycznej z premierem. Dodał, że w najbliższym czasie najpewniej nie będą wprowadzane nowe obostrzenia epidemiczne.

Dr Szułdrzyński podkreślił w rozmowie z PAP, że możliwość podawania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 była jednym z punktów środowego spotkania Rady Medycznej z premierem Mateuszem Morawieckim.

"Rząd przychyli się do naszej rekomendacji w tej sprawie. Taka możliwość zostanie w najbliższym czasie uruchomiona dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia, którzy drugą dawkę przyjęli sześć miesięcy temu" – podkreślił dr Szułdrzyński.

W trakcie środowej rozmowy poruszano także sprawę rozwoju epidemii i wzrostów zakażeń. Konkluzja jest taka, że trzeba w trybie natychmiastowym zacząć rzetelnie egzekwować obowiązujące już przepisy.

"Widzimy wszyscy, że jest z tym bardzo źle. Moim zdaniem, tak jak i innych przedstawicieli rady, obecny poziom uodpornienia społeczeństwa przy realnym stosowaniu się do tych prostych zasad pozwalałby panować nad epidemią. A na pewno ograniczyłby drastyczne wzrosty. Nie należy się spodziewać drastycznych ograniczeń epidemicznych. W Europie w zasadzie już żadnego kraju nie stać na lockdown i tak drastyczne metody walki z tą chorobą. Poza tym wszyscy są już tą epidemią bardzo zmęczeni. Trudno oczekiwać, że drastyczne restrykcje by zadziałały, jeżeli nawet przepis o noszeniu maseczek w pomieszczeniach zamkniętych nie jest respektowany" – ocenił dr Szułdrzyński. (PAP)

Autor: Tomasz Więcławski

twi/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (55)

dodaj komentarz
pozhoga
Trza nakupić carskich ,,świnek" i amantadyny i wyjechać na 5 lat w Bieszczady, przeczekać aż to szaleństwo się skończy...
eagleeye
Maski powoli zaczynają opadać

https://youtu.be/ABAvzAIAEag
kenn
Zgadza się.

Wszystkie nowe propagowane technologie, łącznie z QR, połączone w jednej zgrabnej apce dla mas po tym jak telefony osiągnęły szczyt popularności (w tym tygodniu Bankier pisał, że sprzedaż zaczęła wreszcie spadać po długoletnich wzrostach)
kenn
Niech zgadnę: OSTATNIA PROSTA???? ;)
kenn
A poważnie: to ostatnia prosta wyniszczania przez szczepionki ODPORNOŚCI naturalnej. Cóż, niestety :P
kenn
Oczekujcie sporych zmian w najbliższych miesiącach.

Robią teraz akcję pilotażową na ile "rekomendacje" będą skuteczne.

Zgaduję, że nie będą ;) więc rząd będzie musiał spróbować zaatakować społeczeństwo z innej strony.
kenn
Czas zaszczepić właściciela (a raczej: właścicieli) Pfizera - regularną dozgonną dawką co dzień, długo nie pociągnie. Już mi się nudzi oglądanie tego teatrzyku :P
kenn
Teatrzyk przygotowany, można przystąpić do planu powziętego DŁUUUGO wcześniej.

ZASKOCZENIA NIE MA.
kenn
Łapka w dół kto jest zaskoczony ;)
wwojtekw
Czyli 2 dawki nie wystarczają jednak? Pytam poważnie, bo już nie wiem w co wierzyć, a w co nie...

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki