Mocne dane z USA. Wzrost PKB pozytywnie zaskoczył

Amerykańska gospodarka w drugim kwartale przyspieszyła nawet mocniej, niż wstępnie zakładano – wynika z najnowszych danych o PKB. Dobre informacje napłynęły także z tamtejszego rynku pracy, na co umocnieniem zareagował dolar.

Annualizowana dynamika produktu krajowego brutto Stanów Zjednoczonych wyniosła w drugim kwartale 2017 roku 3,0 proc. - podało rządowe Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA). Analitycy oczekiwali dynamiki na poziomie 2,7 proc., zaś pierwszy odczyt z lipca sugerował wzrost o 2,6 proc.

Amerykańskie PKB - dane BEA
Amerykańskie PKB - dane BEA (Bankier.pl)

Warto dodać, że po raz ostatni taką dynamikę za oceanem obserwowano w I kwartale 2015 roku. Amerykańska gospodarka rośnie więc najszybciej od przeszło dwóch lat. Dla porównania w I kwartale bieżącego roku dynamika wynosiła ledwie 1,2 proc.

Głównym motorem wzrostu dynamiki amerykańskiego PKB był wzrost wydatków konsumentów (3-proc. wzrost.). Wzrosły też inwestycje, hamulcem były zaś wydatki rządowe.

To nie jedyne dobre wieści z amerykańskiej gospodarki, które dotarły dziś na rynek. Z raportu ADP (przekąska przed piątkowymi payrollsami) wynika, że w sierpniu w USA przybyło 237 tys. miejsc pracy w prywatnym sektorze pozarolniczym. Analitycy spodziewali się wzrostu o 185 tys.

Powyższe dane wsparły dolara. Euro względem amerykańskiej waluty traciło na kwadrans przed 15 blisko 0,5 proc. Jeszcze mocniejszy ruch obserwowano na parze USD/PLN, gdzie "zielony" zyskiwał względem złotego przeszło dwa grosze (+0,6 proc.). Dobre dane są kolejnym argumentem przemawiającym za tym, by Fed dokonał jednak podwyżki stóp procentowych przed końcem roku. Mimo iż wcześniejsze zapowiedzi sugerowały, że taka decyzja zostanie podjęta, obecny konsensus zakłada, że najbliższe podwyżki przeprowadzone zostaną dopiero w 2018 roku.

Adam Torchała

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 4 open_mind

Po ilości czerwonych łapek wcale się nie dziwię jak któregoś poranka plebs będzie w szoku, i powie i nic nam nie mówili wcześniej? Masakra z wami drodzy naiwniacy..

! Odpowiedz
2 2 xyz83

Masz trochę racji ale więcej dramatyzujesz. Babcia Yellen powiedziała że za naszego życia drugiego takiego kryzysu jak w 2007 nie będzie :)

! Odpowiedz
2 3 open_mind odpowiada xyz83

Twoja ironia z babci bezcenna.

! Odpowiedz
6 7 silvio_gesell

Jak na przyrost populacji 1,3% rocznie wzrost PKB 3% to bardzo słaby wynik.

! Odpowiedz
17 9 open_mind

Bez komentarzy! W królestwie długu i propagandy w danych statystycznych wszystko jest możliwe nawet to że Dolar jest bardziej dolarem jak sam dolar. Jednym słowem kupuj-ta obligacje, mają silne podparcie w danych statystycznych i co rusz zaskakują pozytywnie że aż miło ! Dług to pieniądz, ćwierć etaty to praca a gospodarka przyspiesza jak ruska pepesza że aż trzeba hamować bo się przegrzewa. To taka nowa rzeczywistość. A zapasy aut i domów nie sprzedanych i spadek dochodów, danych statystycznych nie przerażają.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 7 open_mind

Ciekawostką poliszynela jest to że w obliczu tragedii w teksasie manipulatorzy nie wykorzystali tego do skoku cen ropy naftowej tylko widzimy jeszcze spadki, na rynkach ropy, coś tu nie pasuje do tego obrazka.

! Odpowiedz
2 12 pjb odpowiada open_mind

To proste, magazyny są pełne tak więc chwilowy spadek produkcji nie zmieni wiele w obrazie rynku. Zniszczenia w infrastrukturze wydobywczej nie są duże i pracując pełna parą szybko nadrobią zaległości. Za to spadnie popyt, samochody raczej nie jeżdżą po zalanych wodą drogach, zniszczone domy nie zużywają gazu czy ropy i ten efekt będzie znacznie bardziej długotrwały.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 4 open_mind odpowiada pjb

"Faktycznie" nie wpadłem na to, dzięki. Teraz wiem jak manipulatorzy wytłumaczą to "przeoczenie"

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil