REKLAMA

Mocna podwyżka cen benzyn. ON nieco potaniał

2022-05-13 12:10
publikacja
2022-05-13 12:10
Mocna podwyżka cen benzyn. ON nieco potaniał
Mocna podwyżka cen benzyn. ON nieco potaniał
fot. Włodzimierz Wasyluk / / FORUM

Drugi tydzień maja przyniósł silne podwyżki cen benzyn oraz spadek detalicznych cen oleju napędowego. Oba rodzaje paliw są niemal rekordowo drogie i niewiele wskazuje na to, aby w najbliższym czasie sytuacja miała ulec poprawie.

Za nami czwarty tydzień z rzędu wzrost cen benzyn. Co gorsza, z tygodnia na tydzień skala podwyżek jest coraz większa. Średnie detaliczne ceny benzyny Pb95 oraz oleju napędowego utrzymują się blisko najwyższych nominalnych poziomów w historii. Drożej było jedynie na początku marca, gdy w kierowców uderzył szok paliwowy wywołany rosyjską agresją na Ukrainę.

Średnia cena detaliczna benzyny bezołowiowej 95 wyniosła 6,91 zł/l i była o 21 gr/l wyższa niż tydzień wcześniej - wynika z danych BM Reflex. Szybko zbliżamy się do marcowego rekordu, który w przypadku tego paliwa wyniósł 7,05 zł/l. Za to o 8 gr/l potaniał olej napędowy, który w Polsce przeciętnie tankowano po 7,37 zł/l. Autogaz kosztował średnio 3,65 zł/l – o grosz mniej niż przed tygodniem.

Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex

Warto przy tym odnotować, że przed rosyjską agresją na Ukrainę benzyna Pb95 oraz ON nigdy nie kosztowały więcej niż nieco ponad 6 zł/l. Zatem wciąż znajdujemy się w strefie bezprecedensowo wysokich cen paliw, a w przypadku benzyn zbliżamy się do rekordów sprzed dwóch miesięcy. Wyraźnie zmniejszyła się za to różnica pomiędzy cenami ON i Pb95. „Diesel” jest o ok. 46 groszy na litrze droższy od benzyny, podczas gdy jeszcze tydzień wcześniej różnica ta wynosiła średnio 75 gr/l.

Benzyna w hurcie już rekordowo droga

W ostatnim tygodniu do sporych zmian doszło na rynkach hurtowych. 13 maja PKN Orlen oferował benzynę Eurosuper 95 po 6 515 zł/m3, czyli po ok. 7,04 zł/l z uwzględnieniem VAT-u. Oznacza to wzrost aż o 18 gr/l w ciągu ostatnich 7 dni.  Od tygodnia cena tego paliwa w płockiej rafinerii utrzymuje się na rekordowo wysokich poziomach, po raz pierwszy przekraczając barierę 7 zł/l brutto.

Nieco poprawiła się za to sytuacja właścicieli aut z silnikami Diesla. W piątek PKN Orlen oferował olej napędowy Ekodiesel po 6 594 zł/m3, czyli po ok. 7,12 zł/l po doliczeniu 8% VAT-u. To o 27 gr/l mniej niż tydzień temu. W rezultacie implikowana marża detaliczna znów stała się dodatnia. Za to średnia cena benzyny Pb95 w detalu jest obecnie niższa niż w hurcie, co grozi kolejnymi podwyżkami przy dystrybutorach.

Warto też dodać, że sytuacja na stacjach paliw byłaby jeszcze gorsza, gdyby nie lutowa obniżka stawki podatku VAT, która została obniżona z 23% do 8%. Przy 23-procentowym vacie detaliczne ceny benzyny oraz oleju napędowego teraz przekraczałaby 8 zł/l.

Presję na wzrost cen hurtowych cały czas wywierają bardzo wysokie notowania dolara amerykańskiego, które osiągnęły najwyższe poziomy od 20 lat. Wciąż droga pozostaje też ropa naftowa, w piątek przed południem wyceniana na przeszło 108 USD za baryłkę (Brent). W efekcie ropa Brent wciąż kosztuje prawie 500 zł za baryłkę i jest wyceniana blisko najwyższych poziomów od końcówki marca. Blisko marcowego rekordu znalazły się też giełdowe notowania benzyny, podczas gdy ceny kontraktów na olej napędowy pozostają o 25% poniżej szczytu.

KK

Źródło:
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (13)

dodaj komentarz
alberto2020
Mamy obecnie obniżony VAT na paliwo a ceny i tak biją rekordy. I w tym samym czasie Orlen prezentuje świetny zysk. Ktoś mógłby powiedzieć, że Orlen ma w takim razie pole do obniżenia ceny na stacjach..
olmert
Orlen prezentuje świetny zysk dzięki talentowi i wysiłkowi tego żydowskiego geniusza, Obajtka :)
dziadekjarek odpowiada olmert
Meryt demeryt nadaje
jan888
PIS na początku tego roku zwiększył marżę rafineryjną Orlenu o 403%, co doprowadziło do najmocniejszego w Unii wzrostu cen paliw.
bha
Zaczyna się od windowania cen na giełdach surowców potem manipulacji cenami walut i w końcu golenia ludzi cenami na rynku wewnętrznym. Niestety przez nienasyconą od lat wciąż i wciąż i wciąż i itd zachłanność rynkową bez umiaru na wszystkich jej etapach.Aż miarka się przebierze. Brak więcej słów.
olmert
Słów brak ... normalnie zatyka :)
bha odpowiada olmert
Jak zatyka to nie czytaj człeku i niesap dowcipnisiu jak prawda w oczy kole. Bo czytając taki wpis to faktycznie brak więcej słów !.
polonu
to że ropa jeszcze płynie z Rosji to jest prawdziwy cud , nad cuda , ale już nie długo , wtedy zobaczymy prawdziwe ceny benzyny i gazu te realne , bo rząd zacznie stopniowo dokładać VAT nie na raz trzeba doić powoli nie na raz 10 zł benzyny to normalka , jest 7 zł ropa ruska 40% tańsza od arabskiej no to litra wychodzi 9,80 zł to że ropa jeszcze płynie z Rosji to jest prawdziwy cud , nad cuda , ale już nie długo , wtedy zobaczymy prawdziwe ceny benzyny i gazu te realne , bo rząd zacznie stopniowo dokładać VAT nie na raz trzeba doić powoli nie na raz 10 zł benzyny to normalka , jest 7 zł ropa ruska 40% tańsza od arabskiej no to litra wychodzi 9,80 zł i doliczyć pełny VAT około 12 zł za litra. po nowym roku .
trolley
I bardzo dobrze :) Może jak wróci rok 2000 i 20% bezrobocie i miska ryżu na wypłatę to się Polacy obudzą hehe.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki