REKLAMA

Rekordowy wzrost cen paliw w Polsce. Benzyna i ON najdroższe w historii

2022-03-11 11:50
publikacja
2022-03-11 11:50

Jeśli myśleli Państwo, że ostatni tydzień przyniósł drakońskie podwyżki cen paliw na stacjach, to mamy złą wiadomość: w tym tygodniu były dużo, dużo większe.

Rekordowy wzrost cen paliw w Polsce. Benzyna i ON najdroższe w historii
Rekordowy wzrost cen paliw w Polsce. Benzyna i ON najdroższe w historii
fot. Wlodzimierz Wasyluk / / Forum

W tygodniu na przełomie lutego i marca średnia cena litra benzyny Pb95 wzrosła w Polsce o 57 gr, a oleju napędowego - o 83 grosze. W obu przypadkach były to rekordowe podwyżki, windujące koszty tankowania do historycznie wysokich poziomów. Rekordy nie przetrwały jednak długo.

Jak wynika z danych BM Reflex, w ostatnim tygodniu za litr benzyny Pb95 płacono w Polsce średnio 7,05 zł, czyli o 91 groszy więcej niż tydzień wcześniej. ON podrożał aż o 1,49 zł - do 7,94 zł za litr. Bardzo mocno wzrosły także ceny LPG. Autogaz tankowano średnio po 3,66 zł/l, czyli o 76 gr/l więcej niż tydzień temu.

Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex

Średnie ceny 95 wahały się o 6,95 zł/l w woj. łódzkim do 7,23 zł/l w woj. podlaskim. Olej napędowy był przeciętnie najtańszy w woj. świętokrzyskim (7,76 zł/l), a najdroższy - w woj. warmińsko-mazurskim (8,22 zł/l) - wskazuje BM Reflex.

Ceny paliw są rekordowe pomimo tarczy antyinflacyjnej, w ramach której obniżono VAT na paliwa z 23 proc. do 8 proc., co wynika oczywiście z gwałtownego skoku cen ropy na skutek rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W poniedziałek, wtorek wieczorem i środę rano baryłka ropy Brent kosztowała ponad 130 dolarów (wobec 91 dolarów miesiąc temu). To błyskawicznie przełożyło się na podwyżkę cen paliw w hurcie i stacjach paliw. Na szczęście w środę surowiec potaniał o kilkanaście procent i w piątek jego cena utrzymuje się w okolicach 110 dolarów za baryłkę. Ponadto kurs USD/PLN obniżył się z okolic 4,6 zł we wtorek rano do 4,3 zł w środę popołudniu, a w kolejnych dniach odbił tylko o kilka groszy w górę.

Efekty widać już w cenach hurtowych: według e-petrol.pl w piątek w hurtowej sprzedaży PKN Orlen za metr sześcienny paliwa Pb95 płacono 6307 zł, podczas gdy we wtorek było to 6530 zł. Cena hurtowa benzyny PB98 wynosiła 6632 zł za m sześc., zaś we wtorek płacono 6896 zł. Z kolei olej napędowy mocno potaniał ze środy na piątek - z ok. 7700 zł m/sześc. do 7060 zł. Miejmy nadzieję, że wkrótce przełożą się one na spadki cen przy dystrybutorach.

Koszt zakupu w rafinerii stanowił w ubiegłym tygodniu 67 proc. średniej ceny detalicznej benzyny Pb95 (4,66 zł/l). W przypadku ON było to 70 proc. (5,51 zł/l). VAT odpowiadał za nieco ponad 7 proc. - gdyby nie został tymczasowo obniżony przez władze, za litr Pb95 płacilibyśmy niewiele mniej niż 8 zł, a olej napędowy niebezpiecznie zbliżałby się do 9 zł/l.

"Kierowcy bardzo szybko odczuli przy dystrybutorach skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jest jednak nadzieja, że wyhamowanie wzrostów na giełdach naftowych zatrzyma też podwyżki na stacjach w Polsce. Jeszcze dwa tygodnie temu kierowcy zastanawiali się, jak szybko ceny paliw powrócą ponad poziom 6 złotych, a dzisiaj z niepokojem spoglądamy już w stronę 10 złotych. Taki czarny scenariusz w najbliższych dniach się nie wydarzy, a powrót cen ropy naftowej w okolice poziomu 110 dolarów daje nadzieję, że na stacjach zobaczymy spadkową korektę" - komentują analitycy e-petrol.

To, jak będą kształtowały się w najbliższych tygodniach ceny paliw, zależy oczywiście od rozwoju sytuacji związanej z rosyjską inwazją na Ukrainę. "Sytuacja na światowych rynkach jest obecnie niestabilna i nieprzewidywalna. Wszystko rozstrzyga się teraz na frontach wschodniej Ukrainy oraz w gabinetach dyplomatów. Im dłużej trwa wojna, tym większe jest ryzyko wprowadzenia embarga na rosyjską ropę, co skutkowałoby ogromnym wzrostem cen paliw na świecie. Równocześnie w tle cały czas toczą się rozmowy dyplomatyczne" - pisał na początku tygodnia Krzysztof Kolany w artykule pt. "Czy to już jest kryzys naftowy? Grożą nam benzyna i ON po 8 zł/l". W przypadku oleju napędowego ta groźba zrealizowała się wyjątkowo szybko.

MKa

Źródło:
Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (95)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
nonnn
Gasoline Prices in Russia decreased to 0.65 USD/Liter in February from 0.66 USD/Liter in January of 2022. mozna?.... mozna:)
andregru
A czy wzrost marży Państwowych gigantów jest konieczny ? - "Według informacji podanych przez Lotos, w środę modelowa marża rafineryjna spółki przekroczyła poziom 40 dol. za baryłkę. To kosmiczny poziom, biorąc pod uwagę, że dokładnie miesiąc wcześniej marża nie przekraczała 5 dol./baryłkę. Silne wzrosty zaliczyły też rafinerie A czy wzrost marży Państwowych gigantów jest konieczny ? - "Według informacji podanych przez Lotos, w środę modelowa marża rafineryjna spółki przekroczyła poziom 40 dol. za baryłkę. To kosmiczny poziom, biorąc pod uwagę, że dokładnie miesiąc wcześniej marża nie przekraczała 5 dol./baryłkę. Silne wzrosty zaliczyły też rafinerie Orlenu. Jak podają analitycy, w przypadku tej spółki modelowa marża rafineryjna (liczona według metodologii Orlenu) wzrosła od 2 marca z 4 dol. do ok. 30 dol./baryłkę"
men24a
Przestan to wklejać bo next3 czy marok/demeryt w szał wpadają. Masz pisać że Jarosław wszechmogący daje a podwyżki to samorządy czy Unia.
wibor3m
Moze kupili te rope na termin? Jest cos co sie nazywa Futures. Jesli kupili ja kilka miesiecy temu po niskiej cenie to teraz profituja, innym razem bedzie innaczej i dlatego odkladaja kase. Na dodatek Lotos na pewno nadal kupuje rope Ural z dyskontem od Rosjan, to pomaga podniesc marze. Orlen na pewno tez kupuje. Taki ten PiS, gadac Moze kupili te rope na termin? Jest cos co sie nazywa Futures. Jesli kupili ja kilka miesiecy temu po niskiej cenie to teraz profituja, innym razem bedzie innaczej i dlatego odkladaja kase. Na dodatek Lotos na pewno nadal kupuje rope Ural z dyskontem od Rosjan, to pomaga podniesc marze. Orlen na pewno tez kupuje. Taki ten PiS, gadac gadaja ale bojkotu jeszcze nie ma. Ja benzyne za 10-12 zl przezyje, ale jesli nawet Kaczynski dotad sie na to nie zdecydowal (mimo smiercy brata w Rosji) to konsekwencje musza byc tak powazne ze sie boja o stabilnosc spoleczna.
antek10
a co na to anżej friendly di - ck
kosimazaki
A Kamala Harris leczy dzisiaj cały czas zajady których dostała po wybuchu śmiechu w reakcji na tekst prezy dęta...hahahahahahahahahahahahaha.
koperytko
Ukrainy nigdy nie wejdzie do UE. Nie po to Niemcy wywalili z UE UK aby teraz miec nastepne problemy z byciem hegemonem w UE. Jeżeli Ukraina byłaby w UE to grupa wyszegradzka z Ukrainą bez problemu by przegłosowała Niemcy i Holandie - dlatego niech Morawiecki nie fantazjuje....
dziadekjarek
To referendum brexit było robione na terenie Niemiec ….

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki