Minutki EBC: Analiza nt. nowych TLTRO musi powstać szybko, ale z decyzją można poczekać

Decyzje ws. nowych kredytów TLTRO nie powinny być podejmowane pochopnie, lecz analiza w tej sprawie powinna powstać szybko - wynika z protokołu ze styczniowego posiedzenia EBC. W minutkach oceniono, że obniżenie bilansu ryzyka do negatywnego wynika głównie z czynników zewnętrznych.

"Podczas posiedzenia podano wiele uwag dotyczących dostępnych narzędzi polityki pieniężnej w zakresie długoterminowego zapewniania płynności. Wszelkie potencjalne nowe operacje powinny odzwierciedlać cele polityki pieniężnej. Decyzje w zakresie nowych TLTRO (ukierunkowanych dłuższych operacji refinansujących - PAP) nie powinny być podejmowane zbyt pochopnie, natomiast analizy techniczne powinny powstać szybko, by w przyszłości móc podjąć odpowiednie decyzje" - napisano w protokole po posiedzeniu EBC, które odbyło się 24 stycznia.

Dodano, że "należy zwrócić uwagę" na sprawę płynności w sektorze bankowym, ponieważ niektóre z czteroletnich kredytów wartych 720 mln euro zaczną zapadać w czerwcu 2020 r.

"(...) należy zwrócić uwagę na prognozy dotyczące płynności w sektorze bankowym, ponieważ zbliżają się wykupy niespłaconych ukierunkowanych dłuższych operacji refinansujących, które mogą prowadzić do efektu +klifu+" - napisano.

W protokole zauważono, że "pewne złagodzenie warunków finansowych nastąpiło w wyniku przesunięcia się oczekiwań rynkowych dotyczących terminu pierwszego wzrostu stóp procentowych EBC".

Członkowie Rady Prezesów EBC ocenili, że obecne spowolnienie strefy euro wynika głównie z czynników zewnętrznych.

"Członkowie Rady Prezesów zgodzili się z oceną przedstawioną przez Praeta, że można bardziej zdecydowanie ocenić bilans ryzyka dla wzrostu PKB w strefie euro, ponieważ czynniki ryzyka przeważają na stronę negatywną” – napisano.

Wśród zagrożeń dla perspektyw wzrostu wymieniono takie czynniki zewnętrzne jak Brexit, niestabilność rynku finansowego, wrażliwość rynków wschodzących oraz protekcjonizm handlowy.

"Wyrażono również obawę, że osłabienie wzrostu PKB może zacząć wpływać na oczekiwania inflacyjne, jeśli spowolnienie miałoby potrwać dłużej” – napisano w minutkach.

„Nie można wyciągnąć jednoznacznych wniosków dotyczących skutków spowolnienia w perspektywie krótkoterminowej dla rozwoju gospodarczego w perspektywie średnioterminowej, w świetle znacznej niepewności co do tego, czy czynniki specyficzne dla danego kraju i sektora będą przejściowe czy długotrwałe” - dodano.

Podkreślono, że Rada Prezesów dokona ponownej oceny perspektyw dla wzrostu gospodarczego na początku marca, kiedy będą dostępne nowe projekcje makroekonomiczne EBC.

Rynek przyjął komunikat EBC neutralnie. Kurs eurodolara spada o 0,11 proc. do 1,1353.

Na posiedzeniu z 24 stycznia Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła bez zmian podstawowe stopy procentowe. EBC utrzymał też forward guidance dla stóp procentowych i reinwestycji spłat kapitału.

Według obecnego forward guidance podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym poziomie przynajmniej do końca lata 2019 r.

"(Bilans - PAP) ryzyka dla perspektyw wzrostu gospodarczego w strefie euro przechylił się w kierunku przeważania czynników ryzyka o charakterze negatywnym" - powiedział prezes EBC Mario Draghi na konferencji po posiedzeniu Rady Prezesów. Podczas styczniowego posiedzenia dyskutowano nt. zastosowania nowych TLTRO.

Kolejne posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego odbędzie się 7 marca. Po posiedzeniu odbędzie się konferencja prasowa prezesa banku, podczas której zostaną zaprezentowane kwartalne projekcje makroekonomiczne. (PAP Biznes)

kkr/ osz/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil