Ministerstwo Zdrowia po spotkaniu z rezydentami: konstruktywne rozmowy, kolejne 17 lutego

To było niezwykle konstruktywne spotkanie, strony mogą być zadowolone z ustaleń, które zapadły – przekazał PAP w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz po spotkaniu kierownictwa resortu i lekarzy rezydentów. Kolejne rozmowy 17 lutego.

To było drugie w tym roku spotkanie przedstawicieli rezydentów i szefostwa ministerstwa na temat realizacji zapisów porozumienia zawartego w lutym 2018 r. Po trwającym cztery miesiące proteście, rezydenci zawarli wówczas porozumienie z resortem zdrowia. Przewidywało ono m.in. podwyżki dla rezydentów, wzrost nakładów na zdrowie do 6 proc. PKB w 2024 r. i zobowiązanie do dalszego dialogu z przedstawicielami zawodów medycznych. Poprzednie spotkanie odbyło się 17 stycznia.

"To było niezwykle konstruktywne spotkanie, podczas którego - co niezwykle istotne - obie strony nastawione były na osiągnięcie porozumienia. Dlatego wszyscy możemy być zadowoleni z ustaleń, które zapadły. Będziemy kontynuować rozmowy" – powiedział PAP rzecznik MZ.

Wśród ustaleń, wymienił m.in. możliwość wydłużenia rezydentury o trzy miesiące dla lekarzy zaangażowanych w działania humanitarne, możliwość dwukrotnej zmiany specjalizacji z powodów zdrowotnych, ryczałt dla dojeżdżających oraz poprawę warunków dla lekarek-matek korzystających z urlopu wychowawczego lub macierzyńskiego.

Kolejne spotkanie – jak zapowiedział - zaplanowano na 17 lutego.

Rezydentura jest umową o pracę, którą lekarz podejmujący specjalizację podpisuje ze szpitalem, ale jego pensja wypłacana jest z budżetu państwa. Jest to umowa na czas określony – na okres szkolenia specjalizacyjnego, który wynosi od 4 do 6 lat, w zależności od programu danej specjalizacji. (PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ mhr/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil