REKLAMA

Minimalna stawka godzinowa kłopotliwa dla niektórych pracodawców

2016-03-02 00:28
publikacja
2016-03-02 00:28

Godzinowa stawka godzi w profesje rozliczane prowizyjnie i ryczałtowo. Pracodawcy mają katalog zawodów, które chcą wyłączyć z ustawy.

/ Twitter

To była licytacja jak w „Wielkim Szu”. Pod koniec września 2015 r. premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, rząd wprowadzi minimalną stawkę godzinową w wysokości 12 zł. Przelicytowała ją Beata Szydło, która natychmiast obiecała tyle samo i od razu złożyła projekt ustawy. Potem rozbiła bank i już jako premier w exposé zapowiedziała, że minimalna stawka zacznie obowiązywać już od 1 lipca 2016 r. Trwają konsultacje społeczne nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, przygotowanym przez resort pracy.

W lutym dwa razy radziła nad nim Rada Dialogu Społecznego, ale strony rozeszły się bez porozumienia. Przedstawiciele związków zawodowych uznali, że ustawa nie rozwiązuje problemu umów śmieciowych, łatwo będzie ją obejść i należy skupić się głównie na zmianie Kodeksu pracy. Organizacje pracodawców natomiast dowodziły, że rynek pracy jest bardziej złożony, niż się wydaje autorom projektu. Chodzi głównie o problem z wyliczeniem czasu zatrudnienia pracowników wynagradzanych prowizyjnie. Najprostszy przykład to osoba roznosząca ulotki, która pracuje nie na godziny, lecz na akord i dostaje zapłatę od liczby ulotek.

Prowizyjna armia

Pracodawcy wystąpili więc do resortu o wyłączenie spod rygorów ustawy profesji rozliczanych prowizyjnie. Do końca minionego tygodnia mieli przygotować listę zawodów, w których stawkę godzinową trudno zastosować, a może być ona wręcz krzywdząca dla zatrudnionego. Prace się wydłużyły i zestawienie zawodów kwalifikujących się do wykluczenia dopiero się tworzy.

Konfederacja Lewiatan stanowisko ma przesłać dzisiaj.

— Sprzedaż bezpośrednia, doradcy podatkowi, część informatyków, doradców finansowych, ubezpieczeniowych i wiele innych specjalności zostanie bezpośrednio dotkniętych przez ustawę. Chodzi o wszystkie rodzaje prac rozliczanych z efektów, a nie czasu poświęconego na ich wykonanie. Dotyczy to zarówno osoby roznoszącej ulotki, jak też informatyka realizującego konkretne zlecenie — wylicza dr Grażyna Spytek-Bandurska, ekspert Lewiatana.

Trudno oszacować liczbę pracowników rozliczanych ryczałtem lub według stawki prowizyjnej, ale tylko w firmach prowadzących sprzedaż bezpośrednią, jak np. Avon, Herbalife, jest ich kilkaset tysięcy.

Czytaj więcej w dzisiejszym "Pulsie Biznesu".

Źródło:
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (70)

dodaj komentarz
~ksiegowa
najsprawiedliszym podatkiem jest Vat im więcej zarabiasz tym więcej wydajesz i więcej vat płacisz a nie ZUS. Niskie wynagrodzenia nie powinny być do pewnej kwoty opodatkowane i oskładkowane z różnych powodów: ich pobór jest mało opłacalny, za mało gotówki zostaje w kieszeni Kowalskiego i nie napędza najsprawiedliszym podatkiem jest Vat im więcej zarabiasz tym więcej wydajesz i więcej vat płacisz a nie ZUS. Niskie wynagrodzenia nie powinny być do pewnej kwoty opodatkowane i oskładkowane z różnych powodów: ich pobór jest mało opłacalny, za mało gotówki zostaje w kieszeni Kowalskiego i nie napędza koniunktury
~księgowa
i co z tego że 12 zł brutto jak na rękę dostanie z tego 10 a 2 złote dołoży jeszcze do zus ze swojej kieszeni pracodawca razem koszt godziny 14 złotych a zleceniobiorca dostaje 10 to jest normalne? w UK do kwoty 10600 GBP w skali roku zleceniobiorca dostał by 13 na godzinę
~StanRS
Znowu zrobią szereg wyjątków dla "byznesmenów", u których 12 złotych za godzinę nie będzie przestrzegane. Tak jak jest z umowami śmieciowymi i płacą minimalną. Czasami żałuję, że niemcy nie wygrali II wojny światowej.
~Piotr
Myślisz, że gdyby Niemcy wygrali wojnę to Ty miałbyś dziś jakiekolwiek prawa pracownicze? Gdyby Niemcy wygrali wojnę, to prawdopodobnie by cię dziś nie było, bo twoi przodkowie zmarli by jako zwykli niewolnicy. Gdyby jakimś cudem udało im się przeżyć i mieć potomstwo, to dziś byłbyś zwykłym ludzkim śmieciem w Myślisz, że gdyby Niemcy wygrali wojnę to Ty miałbyś dziś jakiekolwiek prawa pracownicze? Gdyby Niemcy wygrali wojnę, to prawdopodobnie by cię dziś nie było, bo twoi przodkowie zmarli by jako zwykli niewolnicy. Gdyby jakimś cudem udało im się przeżyć i mieć potomstwo, to dziś byłbyś zwykłym ludzkim śmieciem w niewoli u niemieckiego Pana.
~mhm
„Chodzi o wszystkie rodzaje prac rozliczanych z efektów, a nie czasu poświęconego na ich wykonanie.”
— wydaje się, że w wielu takich przypadkach odpowiednia byłaby umowa o dzieło.
Często pojęcie „dzieło” jest tu źle rozumiane, nie chodzi o «utwór literacki, naukowy lub artystyczny, zwłaszcza dużej wartości»,
„Chodzi o wszystkie rodzaje prac rozliczanych z efektów, a nie czasu poświęconego na ich wykonanie.”
— wydaje się, że w wielu takich przypadkach odpowiednia byłaby umowa o dzieło.
Często pojęcie „dzieło” jest tu źle rozumiane, nie chodzi o «utwór literacki, naukowy lub artystyczny, zwłaszcza dużej wartości», lecz o «efekt czyjejś pracy lub jakichś procesów» — w wypadku umowy zlecenia lub o pracę pracownik pracuje pod nadzorem i jest rozliczany za to „pracowanie”, w wypadku umowy o dzieło jest rozliczany za wykonane dzieło, czyli efekt pracy, np. rozniesienie określonej liczby ulotek, skonfigurowanie sieci komputerowej, sprzedaż ubezpieczenia lub polisolokaty...

Inaczej mówiąc: wystarczy z takimi rozwiązać umowy o pracę i podpisywać umowy o konkretne dzieło.
~gienia
12 zł to mało. Powinno być co najmniej 15. Teraz sa i ludzie, ktorzy pracuja za 5 na godzine. To jest wyzysk. U nas jest sporo niewolnictwa. Ale co zrobić.
~lolololo
Zaloz firme i plac sobie i innym nawet 100zl na h.
~JA6969
A czy ludzie muszą pracowac za 5pln? NIE jakby nie było chętnych to i stawka poszła by do góry
~JA6969
Proste rozwiązanie - płaca minimalna. A jak sprzedawca jest do d... i nie robi planów to do pośredniaka go wysłać i po problemie

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki