Milion złotych pomocy dla ofiar nawałnic

Doraźna pomoc o wartości miliona złotych płynie do osób, które ucierpiały w wyniku niedzielnych nawałnic. Poinformował o tym minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki na antenie radiowej Jedynki. Wyjaśnił, że w województwach kujawsko-pomorskim oraz mazowieckim wpłynęły wnioski o taką pomoc po około 500 tysiecy złotych.

(EastNews)

Środki te uruchamiają wojewodowie na wniosek władz gminnych, a następnie są refinansowane przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Zasiłki dla poszkodowanych, w wysokości sześciu tysięcy złotych, są bezzwrotne. To pierwsza pomoc dla tych rodzin, które najbardziej ucierpiały. Ci, którym nawałnice uszkodziły domy, mogą się zwracać o dalsze wsparcie finansowe, które w określonych przypadkach też może być bezzwrotne. Ruszą też preferencyjne kredyty.

Andrzej Halicki przypomina, że w najbliższych dniach może dojść do kolejnych burz, którym będą towarzyszyć gwałtowne ulewy i porywisty wiatr: W czwartek i piątek należy spodziewać się ostrzeżeń nie tylko pierwszego, ale też drugiego i trzeciego stopnia. Wiatr może wiać z siła nawet do 100 kilometrów na godzinę i powodować lokalnie nawet trąby powietrzne, powodujące największe zniszczenia.

Niedzielne nawałnice najbardziej dotknęły województwa: mazowieckie, kujawsko-pomorskie i wielkopolskie, ale siały spustoszenie także w innych regionach. W wyniku gwałtownych burz zginęła jedna osoba, a kilkanaście zostało rannych. Uszkodzonych zostało blisko 800 budynków. Strażacy tylko w niedzielę oraz poniedziałek rano interweniowali 6 tysiecy razy.

IAR/PR1/jj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~pawel

Ja jestem za 1mln na prawników którzy od zakładów ubezpieczeń wyciągną odszkodowania.
Ubezpieczyciele kantują nas jak mogą a Państwo zamiast zajmować się tym czym powinno (ochroną prawną obywateli) zajmuje się działalnoscią charytatywną

! Odpowiedz
0 0 ~wrtyy

jeden milion na wszystkich poszkodowanych?? to 1/600 panstwowej dotacji do stadionu Wisły w KRK, 1/20 weekendowego podnoszenia szlabanow na autostradzie A1, tudziez 1/3 kosztow imprezy ZUS z okazji obchodow 80 lat istnienia... wymieniac dalej? By zylo sie lepiej

! Odpowiedz
0 1 ~Old_X

Jeśli te pieniądze pójdą na paliwo i nadgodziny dla straży i innych służb usuwających skutki nawałnic to OK. W przeciwnym razie jest to kiełbasa wyborcza za nasze podatki.

! Odpowiedz
1 3 ~Polak_76

A 100 milionów podarowane przez Panią Ewę ukraińskim oligarchom ;)

! Odpowiedz
1 1 ~miro

100 mln euro

! Odpowiedz
1 3 ~xbo

Ja, jako frankowicz, nie życzę sobie, aby ktoś z moich podatków pomagał tym ludziom!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne