REKLAMA

Migranci unikną zatrzymania we włoskich ośrodkach. Muszą wpłacić niemałą kaucję

2023-09-22 21:12, akt.2023-09-22 22:30
publikacja
2023-09-22 21:12
aktualizacja
2023-09-22 22:30

Migranci muszą przebywać w ośrodkach repatriacyjnych, do momentu aż urzędy we Włoszech rozpatrzą ich wniosek azylowy. Teraz za opłatą 5 tys. euro otrzymają możliwość "odpowiadania z wolnej stopy" – wynika z opublikowanego w piątek dekretu ministra spraw wewnętrznych.

Migranci unikną zatrzymania we włoskich ośrodkach. Muszą wpłacić niemałą kaucję
Migranci unikną zatrzymania we włoskich ośrodkach. Muszą wpłacić niemałą kaucję
fot. YARA NARDI / /  Reuters / Forum

W odpowiedzi na wzrost liczby migrantów przypływających z Afryki na włoską wyspę Lampedusa rząd premier Giorgii Meloni ogłosił plan stworzenia dodatkowych ośrodków, gdzie migranci będą mogli być trzymani w oczekiwaniu na ewentualną repatriację.

Zgodnie z opublikowanym w piątek dekretem cudzoziemcy, którzy przybywają z kraju uznawanego za bezpieczny i mogliby zostać zatrzymani na granicy oraz umieszczeni w ośrodku, mogą wpłacić kaucję w wysokości 4938 euro, by tego uniknąć.

Migranci mają być bezzwłocznie informowani o możliwości wpłacenia gwarancji finansowej, a wpłata musi być dokonana przez daną osobę, a nie przez osoby trzecie. Dekret wydał szef MSW w porozumieniu z ministrami sprawiedliwości oraz gospodarki i finansów.

We Włoszech funkcjonuje 10 ośrodków repatriacyjnych mogących obecnie pomieścić 619 osób. Premier Meloni ogłosiła plan stworzenia co najmniej 10 kolejnych, tak by każdy z 20 regionów kraju posiadał przynajmniej jeden.

Według najnowszych danych MSW w tym roku do Włoch przybyło już ponad 132,8 tys. migrantów, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku było ich niecałe 69,5 tys. Włoscy urzędnicy oceniają, że większość osób przypływających łodziami z północnej Afryki to migranci ekonomiczni szukający lepszych warunków życia w Europie, którym nie przysługuje azyl.

W 2022 roku włoskie władze rozpatrzyły ponad 52,6 tys. wniosków azylowych, z których 53,5 proc. zostało odrzuconych. W tym roku rząd zaostrzył przepisy, rezygnując z udzielania pozwoleń na pobyt w ramach „specjalnej ochrony” osobom, które nie kwalifikują się do otrzymania azylu. W 2022 roku udzielono ponad 10,8 tys. takich pozwoleń – podał Reuters.

Agencja ANSA zaznacza, że Włochy nie mają podpisanych umów ws. repatriacji z wieloma spośród krajów, z których pochodzą migranci. W 2022 roku władze w Rzymie deportowały tylko nieco ponad 3,9 tys. obcokrajowców.(PAP)

anb/ mms/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (1)

dodaj komentarz
aszkenazyjski
Premier ogłosił , premierem jest kobieta to chyba ogłosiła , analfabeci.

Posty usuwacie a polskiej gramatyki nie znacie.

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki