REKLAMA

Protesty w Rosji. Zatrzymano ponad 3 tys. osób

2021-01-23 16:45, akt.2021-01-24 07:44
publikacja
2021-01-23 16:45
aktualizacja
2021-01-24 07:44
fot. Sergei Savostyanov / TASS

Julia Nawalna, żona opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, została zwolniona z komisariatu policji - podała w sobotę niezależna "Nowaja Gazieta". Nawalną kilka godzin wcześniej zatrzymała policja podczas wielotysięcznej demonstracji w centrum Moskwy.

Po wyjściu z komisariatu w moskiewskiej dzielnicy Sokoł Julia Nawalna wsiadła do samochodu i odjechała; nie wiadomo, czy policja sporządziła wobec niej protokół o wykroczeniu i czy grozi jej kara administracyjna.

OWD-Info: ponad 3300 osób zatrzymanych podczas protestów w sobotę

Podczas protestów w obronie Aleksieja Nawalnego, które odbyły się w Rosji w sobotę, zatrzymano 3324 osoby, w tym 1320 w Moskwie; demonstracje i pikiety odbyły się w 128 miastach i miejscowościach kraju - podał portal OWD-Info w nocy z soboty na niedzielę.

Jest to największa liczba osób zatrzymanych podczas demonstracji od czasu, gdy obrońcy praw człowieka zaczęli prowadzić te statystyki.

Poza Moskwą najwięcej osób zatrzymano w Petersburgu - 490, następnie w Nowosybirsku (96), Woroneżu (93), Niżnym Nowogrodzie (90).

W Moskwie Komitet Śledczy wszczął po demonstracji trzy sprawy karne. Dotyczą one: użycia przemocy wobec policjanta, umyślnego zniszczenia bądź uszkodzenia mienia oraz chuligaństwa. Śledczy oświadczyli, że nadal badają zdjęcia i nagrania z demonstracji, na których "zarejestrowano działania sprzeczne z prawem".

Nawalny został osadzony w moskiewskim areszcie Matrosskaja Tiszyna 18 stycznia. Dzień wcześniej został zatrzymany na stołecznym lotnisku Szeremietiewo tuż po przylocie z Niemiec, gdzie leczył się po próbie otrucia bojowym środkiem trującym typu Nowiczok. 2 lutego sąd ma rozpatrzeć wniosek służb więziennych o zamianę wyroku wobec niego w zawieszeniu, wydanego w 2014 roku, na bezwzględne wykonanie kary, a więc skierowanie Nawalnego do kolonii karnej.

Media: policja zablokowała dostęp do aresztu, gdzie jest Nawalny

Policja w Moskwie zablokowała dostęp do aresztu śledczego Matrosskaja Tiszyna, gdzie osadzony jest Aleksiej Nawalny - podała niezależna "Nowaja Gazieta". W sobotę trwa w stolicy Rosji wielotysięczna demonstracja, której uczestnicy żądają uwolnienia opozycjonisty.

Matrosskaja Tiszyna znajduje się w rejonie (dzielnicy) Sokolniki na północnym wschodzie Moskwy, w znacznej odległości od centrum, gdzie trwa demonstracja.

Protestujący znajdują się teraz na centralnych ulicach, a policja utrudnia im przedostanie się w rejon Kremla.

Według portalu OWD-Info, monitorującego aresztowania w Rosji, do tej pory w stolicy zatrzymano 513 osób. Wśród nich jest żona Nawalnego, Julia, która została przewieziona na komisariat policji. Nie dopuszczono do niej adwokata.

Policja nie ogłosiła swoich danych o zatrzymanych. Demonstracja w Moskwie rozpoczęła się o godz. 14 czasu lokalnego (godz. 12 w Polsce).

awl/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (55)

dodaj komentarz
znawca_wszystkiego
Nawalny stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Rosji. USA takich Nawalnych likwiduje doraźnie albo trzyma w Guantanamo. Ci mniej groźni są gwałceni w stanowych więzieniach. Więziennictwo w USA to gigantyczny przemysł. 1/3 Amerykanów siedzi lub kiedyś siedziało w więzieniu.
jes
Po tej aktywności nikt się nie domyśli, że ajawaj to ruski troll. No po prostu nie ma szans :)
ajwaj_
Po tej aktywności nikt się nie domyśli, że ty to ukrainski troll. No po prostu nie ma szans :)
dlaczego_nie odpowiada ajwaj_
Kiedy Ruskie oddadzą Królewiec i wyprowadza się z Białorusi....
jes
Jak tam ajajwajek? Przecież Wołodia to taki miły człowiek. Nawet wielki pałac dla ludu wybudował. Tylko zapomniał im powiedzieć, że to dla nich.
P.S. Wani dzisiaj nie było? Poszedł pałować obateli?
darius19
jest i "ajwaja_" dawniej "ajwaj" dawniej ajwaja" dawniej "ajwaj" - chwalca wzorcowych demokracji Rosja/Bialorus/Chiny. Jak te sprawy zalatwiaja - na zalaczonym obrazku. Palka, trucizna, wiezienie, tortury a nawet morderstwa. Dzialacze opozycji - sprzedajny koszerni agenci. Metody oplowania - znane,jest i "ajwaja_" dawniej "ajwaj" dawniej ajwaja" dawniej "ajwaj" - chwalca wzorcowych demokracji Rosja/Bialorus/Chiny. Jak te sprawy zalatwiaja - na zalaczonym obrazku. Palka, trucizna, wiezienie, tortury a nawet morderstwa. Dzialacze opozycji - sprzedajny koszerni agenci. Metody oplowania - znane, klasyka.....
ajwaj_
trudny temat,
popatrz na reklamy, pasi ci fioletowa torebka
max5000
A Niemcy którzy tak często mówią o praworzadnosci jak gdyby nic się nie stało budują po dnie baltyku gazociąg rosyjski. Pieniądze że sprzedaży gazu będą trafiać na Kreml i jest wszystko ok.
dlaczego_nie
Mogłyśmy być części tego projektu ale się prawica nie. Zgodziła

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki