REKLAMA

Prokuratura skierowała wniosek o uchylenie immunitetu marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu

2021-03-22 10:11
publikacja
2021-03-22 10:11
Prokuratura skierowała wniosek o uchylenie immunitetu marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu
Prokuratura skierowała wniosek o uchylenie immunitetu marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu
fot. Marta Marchlewska / / Senat RP

Wniosek Prokuratury Regionalnej w Szczecinie o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego został przekazany do Senatu RP - poinformowała w poniedziałek PAP Prokuratura Krajowa.

Jak poinformowała, wniosek dotyczy "podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowych od pacjentów lub ich bliskich w czasie, gdy Tomasz Grodzki był dyrektorem szpitala specjalistycznego w Szczecinie i ordynatorem tamtejszego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej"

Prokuratura - jak poinformowano - zamierza postawić Tomaszowi Grodzkiemu cztery zarzuty przyjęcia korzyści majątkowych – w latach 2006, 2009 i 2012 roku. "Jak wynika z ustaleń śledztwa, korzyści majątkowe w postaci pieniędzy w złotówkach i dolarach – w wysokości od 1500 do 7000 zł – lekarz przyjmował w kopertach. W zamian zobowiązywał się do osobistego przeprowadzenia operacji lub ich szybkiego wykonania, a także do zapewnienia dobrej opieki lekarskiej" - czytamy w komunikacie.

W toku postępowania przygotowawczego ustalono, że w marcu 2012 r. Tomasz Grodzki przyjął 7 000 zł od żony starszego mężczyzny chorującego na nowotwór za osobiste przeprowadzenie operacji - informuje prokuratura.

Według PK, we wrześniu 2009 r. Tomasz Grodzki zażądał od pacjenta za przyspieszenie operacji kwoty 10 000 zł. Pacjent przed operacją przekazał lekarzowi 3 000 złotych i 500 dolarów. Do zapłaty pozostałej części nie doszło, ponieważ po operacji u pacjenta wystąpiły komplikacje zdrowotne i lekarz nie upomniał się o drugą transzę pieniędzy" - czytamy w komunikacie.

Z materiału dowodowego wynika również, że w marcu 2009 r. Tomasz Grodzki przyjmując innego pacjenta w prywatnym gabinecie, miał poinformować go, że może osobiście operować w publicznym szpitalu w zamian za korzyść majątkową - informuje prokuratura. "Podczas kolejnej wizyty pacjent przekazał lekarzowi kopertę z 2000 zł w zamian za osobiste przeprowadzenie zabiegu operacyjnego przez Tomasza Grodzkiego" - czytamy w komunikacie wysłanym PAP.

Tomasz Grodzki miał też - według prokuratury - przyjąć w maju 2006 roku korzyść majątkową w wysokości 1500 zł od syna jednego z pacjentów w zamian za zapewnienie mu dobrej opieki.

"Z zeznań świadków wynika, że na oddziale szpitalnym wiedza o tym, że doktor Grodzki przyjmuje łapówki była powszechna. Panowało również przekonanie, że uiszczenie łapówki jest konieczne, aby pacjent był dobrze leczony" - czytamy w komunikacie.

PK przypomina, że w toku postępowania prokuratura przesłuchała 15 świadków spośród pacjentów hospitalizowanych na oddziale kierowanym przez Tomasza Grodzkiego oraz członków ich rodzin, według których lekarz przyjmował od nich korzyści majątkowe także przed 2006 rokiem. Przestępstwa te uległy przedawnieniu, ale zeznania są ważnym dowodem dla oceny wiarygodności świadków, którzy zeznawali na okoliczność zdarzeń objętych zarzutami.

Przestępstwa przyjęcia korzyści majątkowej zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami uchylenie immunitetu posłom i senatorom jest niezbędne do ogłoszenia im zarzutów karnych. (PAP)

tgo/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (17)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
-zbyszek1
https://twitter.com/MaciejBk1/status/1199693393271644160/photo/1
Oto cała prawda, całą dobę.
Co ta dyktatura hołoty i pospolitych szumowin za zgodą plebejskiego narodu zrobiła z nzszej kochanej Ojczyzny.
-zbyszek1 odpowiada (usunięty)
Sugerujesz, że ten nasz plebejski kraj aspiruje do miana kraju cywilizowanego. Nie idź tą drogą.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
bankierkomentuje
Nareszcie.
W końcu może posadzą te wiecznie rzucajacesie jak G w betoniarce łajno.
Potem lista jest taka:
Sikor
Rdzawy
Siemoniuk
Dyniogłowy
Gregorij.

Potem możecie już stawiać dwie srebrne tylko prawdziwka pogońcie z dala od Kopernika i inzynierię łodzi i kajaków bo quuz nam zbraknie jak ukrainki nie dadza rady.
300_pala
Posłowie KO pojechali do Pcimia i uzyskali dokumenty świadczące o tym, że kontrolująca jego oświadczenia grabiami przyjmowała kasę z gminy
grab
A potem będzie dyktatura i tacy jak ty pójdą siedzieć za pomówienia.
przedsiebiorca30
Szczyt upolitycznienia prokuratury. Dla ułatwienia załóżmy, że wszystko co jest zarzucone jest prawdą. Faceta ścigają namiętnie od kilku lat, za kilka tysięcy złotych, a wały na setki tysięcy lub miliony umarza się z urzędu bez rozpatrzenia pod warunkiem, że się jest kleptomanem Pisiej zmiany. W jakim gangsterskim kraju przyszło Szczyt upolitycznienia prokuratury. Dla ułatwienia załóżmy, że wszystko co jest zarzucone jest prawdą. Faceta ścigają namiętnie od kilku lat, za kilka tysięcy złotych, a wały na setki tysięcy lub miliony umarza się z urzędu bez rozpatrzenia pod warunkiem, że się jest kleptomanem Pisiej zmiany. W jakim gangsterskim kraju przyszło żyć uczciwym ludziom, nie mówię tutaj dla jasności o tej hołocie, która głosuje na tych zbirów za kilkaset złotych jałmużny, za którą przyjdzie im zapłacić 5 razy więcej. Wyzywam ten margines nie bez przyczyny, bo dość długo, bez reakcji się od nich wszystkich nasłuchałem, za nic. Takich ludzi mi nawet nie szkoda, ale za dewastację Państwa zapłacą głównie Ci co będą musieli ten burdel porządkować i na to łożyć. Jak przyjdzie moment kryzysowy tak jak było to za PRL, to za dzisiejszą głupotę niech płacą właśnie Ci co tą g*wnianą zmianę wynieśli, najlepiej lądując pod most.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki