Markety walczą o niedzielnych klientów - wydłużą godziny pracy

Pierwsza po wprowadzeniu ustawy niedziela wolna od handlu już 11 marca. Markety informują swoich klientów o planowanych zmianach w zakresie godzin otwarcia sklepów.  Niektóre z nich wydłużą pracę o co najmniej godzinę w piątki i soboty przed wolnymi niedzielami. 

(Biedronka)

11 marca 2018 roku przypada pierwsza wolna niedziela po wprowadzeniu ustawy, która zakłada stopniowe ograniczanie możliwości handlu we wspomniany dzień tygodnia. Według informacji podanych przez Państwową Inspekcję Pracy przedsiębiorcy za naruszenie zakazu powierzania pracy lub wykonywania czynności związanych z handlem, grozi kara grzywny od 1000 do 100 000 zł. 

Markety nie będą przypatrywać się biernie zmianom i już zapowiedziały dłuższe godziny otwarcia w soboty i piątki przed wolną niedzielą. Większość z nich wydłuży pracę do 22:00. 

Zmiany w organizacji pracy marketów przed niedzielami wolnymi od handlu
Sklep Zmiany w organizacji pracy
Aldi Brak informacji o zmianie godzin otwarcia
Auchan W sobotę przed wolną niedzielą sklepy będą czynne najprawdopodobniej od 7:00 rano 
Biedronka Sieć wydłuża godziny otwarcia dyskontów o min. godzinę
Carrefour W piątki i w soboty przed wolną niedzielą sklepy będą czynne do 22:00. Natomiast w niektórych placówkach pojawiło się ogłoszenie "Zarządzam, aby hipermarket Carrefour był otwarty w piątki i soboty 8:00-24:00 - Napoleon"  
Dino Brak informacji o zmianie godzin otwarcia
Kaufland Brak informacji o zmianie godzin otwarcia
Lidl Wydłużenie pracy w piątki i soboty - sklepy będą otwarte od 7:00 do 22:00
Netto Wydłużenie pracy do 22:00 w piątki i soboty
Tesco Brak informacji o zmianie godzin otwarcia
Piotr i Paweł Brak informacji o zmianie godzin otwarcia
Źródło: opracowanie własne Bankier.pl na podstawie informacji zamieszczonych przez markety na swoich stronach internetowych

Sami przedsiębiorcy nie są pozytywnie nastawieni do zakazu handlu w niedziele. - Od początku byliśmy przeciwny tej regulacji ponieważ przyniesie więcej strat niż korzyści. Handel przeżywa trzęsienie ziemi, które odczują wszyscy - konsumenci, handlowcy, pracownicy handlu. Przesunięcie sprzedaży z niedzieli na piątkowy wieczór i sobotę wymaga głębokich zmian w organizacji sprzedaży i dostaw. Nie unikniemy przy tym wydłużenia czasu pracy w piątek wieczór, w sobotę, ale i w poniedziałek. Sieci handlowe przyspieszyły proces instalowania kas samoobsługowych, ale to rozwiązanie pewnie nie ograniczy szybko dłuższych kolejek do kas, np. w soboty. Konsumenci będą zmuszeni do dokonywania zakupów w placówkach, np. na stacjach benzynowych, gdzie jest mniejszy asortyment, a wyższe ceny - komentuje zakaz Jeremie Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. 

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie na temat wprowadzenia zakazu handlu w niedziele. Jeśli badanie nie wyświetla się, kliknij w link bezpośrednio prowadzący do ankiety

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 iwonka50

Kurcze, co ci wszyscy krytykanci robią właściwie w sobotę, która jest najbardziej odpowiednim czasem na większe, dłuższe zakupy? Wszyscy pracują kiedy tydzień pracy to 5 x 8 a nie 6 x 8?
A skoro pracują w sobotę to maja inny dzień wolny w tygodniu. O co chodzi? Żeby poszwendać się w niedzielę po galeriach zamiast pójść na plac zabaw z dzieckiem, poczytać książkę, obejrzeć film. I żeby nie było, jestem antyklerykalna więc celowo nie piszę, pójść na mszę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 igła

Najbardziej kwiczą urzędnicy i nauczyciele.

! Odpowiedz
9 34 jkendy

Bardzo nie lobię jak narodowo-socjalistyczne państwo próbuje narzucać mi sposób spędzania wolnego czasu.

! Odpowiedz
4 20 karbinadel

Obawiam się, że to dopiero początek

! Odpowiedz
11 10 silvio_gesell

Gdyby nie prawo pracy w ogóle nie mielibyśmy wolnego czasu. To, że przysługuje 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku na dobę i 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku na tydzień pracowniczy jest całkowicie sztuczne. Całkowicie sztuczne jest także, że kasjerka nie ma co zrobić w niedzielę z dzieckiem.

! Odpowiedz
1 16 karbinadel odpowiada silvio_gesell

Marudzisz bez sensu. Przecież osoby pracujące w niedzielę nie zasuwają 7 na 24, lecz mają wolne w inne dni - zgodnie z prawem pracy. Ja osobiście prawie nigdy nie robię zakupów w niedzielę, ale jestem po porostu przeciwny wtrącaniu się państwa we wszystko

! Odpowiedz
0 1 loosac odpowiada silvio_gesell

No patrz, jestem poza prawem pracy (b2b) i mam tyle wolnego ile chce.

! Odpowiedz
6 17 mhm

„Czy zakaz handlu w niedziele dotyczy Ciebie bezpośrednio jako pracownika?
- Tak, pracuję w niedziele i w święta
- Nie, niedziela to mój dzień wolny od pracy”

Kto to wymyślał? Kim trzeba być, by nie wiedzieć, że tylko niewielka część osób pracujących w niedzielę pracuje w detalicznym handlu stacjonarnym!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 23 karbinadel

Z reguły takie ankiety wymyślają ci, co nie mają pojęcia o przedmiocie badania :)

! Odpowiedz
25 22 zenonn

Wystarczyło pracownikom handlu dać 100% dodatek niedzielny , świąteczny, a chętnie by do pracy szli. Ceny w święte dni podnieść o 50%, to zysk będzie, tłumy mniejsze.
Musieli jednak lobbyści rękami i ustami polityków zawodowych oszustów "pogłaskać" lud pracujący.

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.