REKLAMA

Marihuanowy mobilny portfel. Branża w USA będzie miała swoją aplikację

Michał Kisiel2021-10-27 10:44analityk Bankier.pl
publikacja
2021-10-27 10:44
Marihuanowy mobilny portfel. Branża w USA będzie miała swoją aplikację
Marihuanowy mobilny portfel. Branża w USA będzie miała swoją aplikację
fot. mikeledray / / Shutterstock

Chociaż w wielu stanach USA sprzedaż marihuany jest legalna, to organizacje kartowe nadal nie chcą obsługiwać takich transakcji. Biznes opiera się zatem w głównej mierze na obrocie gotówkowym. Wkrótce jednak na rynek trafi rozwiązanie, które ma zaadresować ten problem.

Przełomowym momentem dla „zielonego” biznesu w USA było zalegalizowanie marihuany w stanie Washington i Colorado w 2012 r. Od tego czasu w kilku stanach wprowadzono podobne zmiany w prawie, dopuszczające uprawę (i w części przypadków sprzedaż) konopii indyjskich dla celów rekreacyjnych. Branża ma jednak nadal specyficzne problemy związane z obsługą transakcji.

Jak pisaliśmy w 2014 r. na łamach Bankier.pl („Czy za marihuanę można zapłacić kartą?”) wewnętrzne regulacje organizacji kartowych stały na przeszkodzie, by można było akceptować plastiki przy sprzedaży używki. „Przemysł marihuany pozostaje w znacznej części uzależniony od transakcji gotówkowych, ponieważ wiodące typy kart debetowych i kredytowych nie są akceptowane” – wskazuje w informacji prasowej Valley National Bank, który szykuje się do uruchomienia nowego produktu dla branży.

Bank, którego spółka-matka Valley National Bancorp notowana jest na Nasdaq, obrał sobie przemysł konopny za jeden z obszarów specjalizacji. Instytucja zapowiedziała 26 października rychły start programu pilotażowego platformy Valley Pay pozwalającej na bezgotówkowe rozliczenia pomiędzy kupującymi zioło a detalistami.

Główną rolę w przedsięwzięciu odgrywać ma aplikacja mobilnego portfela. Klient będzie mógł zasilić saldo m-portmonetki na kilka sposobów (zapewne również kartami płatniczymi), a następnie płacić u sprzedawców marihuany poprzez zeskanowanie telefonem kodu QR.

Rozwiązanie jest powrotem do koncepcji systemu płatności mobilnych typu „closed loop”, popularnej na wczesnym etapie rozwoju m-płatności. Schemat opiera się w takim przypadku na rozliczeniach kontrolowanych w pełni przez operatora systemu, niezależnie od infrastruktury np. kartowej czy bazującej na rachunkach bankowych, a środki są wprowadzane na niego w formie przedpłaty („zasilenia portmonetki”).

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki