Marek Falenta zatrzymany przez warszawską prokuraturę

Prokuratura Okręgowa w Warszawie potwierdziła zatrzymanie Marka Falenty i dwóch innych osób w sprawie korupcyjnej. Z uwagi na trwające czynności na razie prokuratura nie udziela bliższych informacji.

Marek Falenta
Marek Falenta (fot. MAREK WISNIEWSKI / FORUM)


Informację potwierdziła PAP prok. Monika Lewandowska. Powiedziała, że zatrzymano Marka F., Krzysztofa Sz. i Piotra Z. w sprawie korupcyjnej. Nie podała szczegółów; zapowiedziała, że może będą one znane pod koniec dnia.

W oświadczeniu dla mediów Falenta podał, że w środę rano do jego domu weszli funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji. Dokonali przeszukania oraz doprowadzili go do prokuratury. Dodał, że zarzuty, które mu postawiono, są zagrożone karą do 3 lat więzienia i dotyczą "większej liczby osób". "Uważam swój udział w tej sprawie jako kolejne nieporozumienie" - oświadczył. Dodał, że liczy, iż zostanie ona jak najszybciej wyjaśniona.

W sprawie tzw. afery taśmowej jest obecnie prowadzonych pięć postępowań. Główne - dotyczące nagrywania, a potem upublicznienia rozmów nagranych w dwóch warszawskich restauracjach - toczy się w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga. W czerwcu 2014 r. prokuratura postawiła zarzuty zlecania podsłuchów biznesmenom Markowi Falencie i Krzysztofowi Rybce oraz Łukaszowi N. i Konradowi L. kelnerom pracującym w restauracjach, w których dokonywano podsłuchów. Falenta nie przyznał się do tych zarzutów i zapewniał, że jest niewinny.

Wraz z bohaterem afery podsłuchowej warszawska prokuratura zatrzymała także co najmniej dwie osoby, w tym lekarza, który wystawił fikcyjne zwolnienie - ustalił reporter Roman Osica. W tej chwili trwają przeszukania w mieszkaniu i w biurze Marka Falenty w Warszawie. Na trop afery prokuratura wpadła podsłuchując grupę, która załatwiała lewe zwolnienia lekarskie.

- Zatrzymanie to forma wywarcia niepotrzebnego wpływu. Mój klient stawiał się na wszystkie wezwania - mówił na antenie TVP Info mecenas Marek Małecki, adwokat Marka Falenty. - Uważam, że zatrzymanie, czy w ogóle przeszukanie w jego domu to jest forma represji, wywarcia niepotrzebnego wpływu na i tak jego już osłabioną psychikę - mówi Małecki.

Marek Falenta jest m.in. udziałowcem w giełdowej spółce Hawe, gdzie posiada 7,7% udziałów. Papiery spółki tanieją w środę wczesnym popołudniem o 3,2%. Falenta swój pakiet akcji w spółce zamierza jednak od kilku miesięcy sprzedać. Ostatnio na rynku pojawiły się informacje o możliwym wykupie wspomnianych udziałów przez menadżerów spółki wspieranych pieniędzmi rosyjskich biznesmenów.

Kim jest Marek Falenta?

W 2007 r. „Wprost” szacował majątek Marka Falenty na 245 mln zł, co dawało mu 95. miejsce na liście najbogatszych Polaków. Rok później – 340 mln zł i 87. miejsce – a w 2013 r. już 440 mln zł i 67. miejsce. Czy fala wznosząca biznesmena z Lubina rozbiła się o aferę taśmową?

„Marek Falenta – ekspert i inwestor w branży telekomunikacji, finansów oraz nowych technologii” – taki opis widnieje na oficjalnej stronie funduszu, którym zarządza Falenta. Za tym lakonicznym stwierdzeniem kryje się jeden z najciekawszych biznesmenów III RP, który nie ukończył czterdziestki, a od dzisiejszego popołudnia – w związku z zatrzymaniem ws. afery taśmowej – jest najgorętszym nazwiskiem w Polsce.

Radio Zet/PAP

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Le

Co tam Begerowa Rywin coś tam mruczał ,nagrany był nieleglanie ,a siedział kilka lat? a reszta? udaje że nic nie mówiła? i nielegalnie nagrana? powinni order dać nagrywającemu,a nie zamykać?jak w sprawie Rywina!

! Odpowiedz
0 1 ~Obserwator

Nie mógł zadzwonić do Kulczyka żeby ten mu powiedział jak się w takich sytuacjach robi ? Przecież swego czasu w podobnej sytuacji "chorowity" Kulczyk rozchorował się w Angli i nie mógł biedaczek przyjechać do Polski.

! Odpowiedz
0 0 ~vabank

to jest mecenas Falenta ?

! Odpowiedz
0 6 ~miro

nagrano begerowa to jaka była afera ze pis kupczy itp, wtedy tasmy były legalne, ale jak nagrano POlitycznych gangsterów to demokracja zrobiła zwrot o 180 stopni i oskarżono nagrywającyh, demokracja kalego jesienią skonczy sie, demokratyczna Polska rozliczy zbrodniarzy POlitycznych

! Odpowiedz
0 6 ~PL

"W sprawie tzw. afery taśmowej jest obecnie prowadzonych pięć postępowań". A prokuratora nie dopatrzyła się znamion popełnienia przestępstwa przez bohaterów ów nagrań?

! Odpowiedz
0 8 ~miro

jesienia jak kukiz z PiS-em przejmą włądze falenta zostanie swiadkiem w sprawie zbrodniczej grupy przestepczej ryżego

! Odpowiedz
0 8 ~miro

kiszczak od 25 lat przynosi lewe zwolnienia, chleje wóde z szechteremi smieją sie polakom w twarz

! Odpowiedz
0 13 ~ola

Nowe POmysły warszawskiej prokuratury.

! Odpowiedz
2 14 ~Janko

Jeszcze z dwie taśmy z politykami PO i lokalnymi oligarchami może spowodować ,że PO popłynie w jesiennych wyborach do parlamentu.Zatrzymanie Falenty za lewe zwolnienie to pic na wodę.Połowę kraju powinni za to zamknąć.PO dalej się kompromituje.
Z drugiej strony Hydra PiS podnosi głowę.
Słyszę o powrocie Kowala i Bolko,Sasina.Zamiana cholery na dżumę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~miro

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
MARKA 0,00% 0,60
2020-02-27 11:00:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil