REKLAMA

MSWiA: podmioty z Niemiec, Holandii i Luksemburga najczęściej nabywały nieruchomości w Polsce

2019-04-24 19:54
publikacja
2019-04-24 19:54
fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl

Podmioty z Niemiec, Holandii i Luksemburga najczęściej nabywały nieruchomości w Polsce w 2018 roku - poinformował w środę sekretarz stanu w MSWiA Paweł Majewski.

W środę posłowie podczas posiedzenia sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych wysłuchali informacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców w 2018 r.

Jak poinformował posłów wiceszef MSWiA Paweł Majewski, "w 2018 roku minister właściwy ds. wewnętrznych wydał 241 zezwoleń na nabycie 302 nieruchomości gruntowych o łącznej powierzchni 25 hektarów, w tym 41 zezwoleń na nabycie nieruchomości rolnych lub leśnych o łącznej powierzchni 14 hektarów, 89 zezwoleń na nabycie 109 lokali mieszkalnych oraz użytkowych o łącznej powierzchni 5668 mkw., 5 zezwoleń na nabycie udziałów w spółkach będących właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości w Polsce o powierzchni 6,82 hektara".

Przedstawiciel MSWiA podkreślał, że zezwolenia najczęściej dotyczyły nieruchomości położonych w województwach: mazowieckim, pomorskim, małopolskim, dolnośląskim i śląskim.

"Wśród podmiotów, którym wydano pozwolenia, dominowały podmioty reprezentujące obywatelstwo lub kapitał Ukrainy i Białorusi" - powiedział.

Przyznał, że w 2018 r. MSWiA wydało 8 decyzji negatywnych.

"Z danych zgromadzonych w prowadzonym rejestrze wynika, iż cudzoziemcy zarówno na podstawie wymaganego zezwolenia, jak i bez obowiązku ubiegania się o zezwolenie, nabyli w 2018 r. nieruchomości gruntowe o powierzchni 5 tys. hektarów na podstawie 7334 zarejestrowanych transakcji, w tych nieruchomości rolne i leśnej o łącznej powierzchni 798 hektarów na podstawie 1044 transakcji, lokale mieszkalne i użytkowe o łącznej powierzchni 603 tys. mkw. na podstawie 9197 transakcji, zarejestrowano 182 transakcje nabycia udziałów i akcji w spółkach będących właścicielem bądź użytkownikiem wieczystym nieruchomości o łącznej powierzchni 3926 hektarów" - mówił.

Jak zaznaczył, "w 2018 r. nieruchomości nabyli w województwach śląskim, mazowieckim, łódzkim". "Wśród nabywców dominowały podmioty reprezentujące obywatelstwo lub kapitał Niemiec, Holandii i Luksemburga" - dodał.

Majewski poinformował, że w porównaniu z rokiem poprzednim zarejestrowano wzrost liczby pozwoleń o 33 proc. Wśród tych 33 proc. dominują podmioty z europejskiego obszaru gospodarczego.

Wiceszef MSWiA przyznał, że spadła powierzchnia nieruchomości, dla których wydano zezwolenie na nabycie. Powodem jest to, że przedstawiciele europejskiego obszaru gospodarczego nie muszą już mieć zezwolenia.

Komisja przyjęła sprawozdanie MSWiA. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ wus/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki