REKLAMA

PKO BP obniża oprocentowanie lokat. Depozyty nie chronią już przed inflacją

Wojciech Boczoń2020-01-15 09:37analityk Bankier.pl
publikacja
2020-01-15 09:37

Nie mamy dobrych wieści dla zwolenników bezpiecznych produktów oszczędnościowych. Mimo iż oprocentowanie lokat spadło do najniższego poziomu w historii, to banki nadal tną odsetki na depozytach. Na taki krok zdecydował się właśnie największy bank w kraju – PKO BP.

PKO Bank Polski poinformował swoich klientów o tym, że obniża oprocentowanie lokat terminowych na nowe środki. Stawki spadły o 0,1-0,4 pkt proc. do poziomu 1 proc. Obecnie na taki procent mogą liczyć osoby, które przyniosą do banku swoje oszczędności i zdeponują je na lokatach 1, 3, 6 i 12 miesięcy. Nieco wyższe oprocentowanie bank oferuje klientom, którzy korzystają z kanałów elektronicznych – serwisu bankowości internetowej iPKO i aplikacji mobilnej IKO. Tam oprocentowanie wspomnianych lokat wynosi 1,3 proc. Przed obniżką można było zarobić „nawet” 1,7 proc.

Nie tylko PKO BP zdecydował się na pogorszenie oferty depozytowej. Kilka dni temu oprocentowanie wybranych lokat obniżył także Idea Bank – jeden z banków, które oferują najwyższe stawki na depozytach. Z publikowanych na łamach Bankier.pl rankingów lokat terminowych wynika, że stawki cały czas topnieją, mimo że stopy procentowe banku centralnego stoją w miejscu od 2015 r.

/ fot. B. Godart / Shutterstock

Z opublikowanych przez Narodowy Bank Polski danych wynika z kolei, że w listopadzie 2019 r. (najnowsze dostępne dane) średnie oprocentowanie nowozakładanych lokat wynosiło 1,31 proc. Oznacza to, że jeśli założymy lokatę na rok w kwocie 10 000 zł, to po 12 miesiącach otrzymamy zaledwie 106 zł odsetek – już po odjęciu podatku Belki. Z danych NBP wynika, że na najwyższy zysk możemy liczyć, zakładając depozyt do 3 miesięcy lub powyżej 1 roku. Ale i w tym przypadku ten „najwyższy zysk” jest mizerny – wynosi średnio 1,6 proc.

To znacznie poniżej inflacji, która w grudniu wyniosła 3,4 proc. w ujęciu rocznym. Oznacza to, że deponując pieniądze na tego typu lokatach, realnie tracimy – depozyty nie chronią już bowiem przed inflacją. Tymczasem analitycy mBanku prognozują, że w pierwszych miesiącach 2020 r. inflacja może dobić nawet do 4,5 proc.

Tymczasem lokaty nadal należą do najchętniej wybieranych produktów oszczędnościowych. Ich zaletą jest bezpieczeństwo i gwarancja stałego zysku. Mimo niskich stóp procentowych, wciąż można jednak znaleźć „perełki” – lokaty dające 3 lub 4 proc. zysku. Niestety ich dostępność jest mocno limitowana. Z reguły oferowane są nowym klientom lub osobom, które przyniosą dodatkowe oszczędności. Alternatywą dla lokat mogą być konta oszczędnościowe, ale i w tym przypadku ich oprocentowanie nie zachęca do deponowania nadwyżek finansowych.

W dobie niskich stóp procentowych do bezpiecznego oszczędzania mogą zachęcać obligacje skarbowe. Obecnie na obligacjach 3-miesięcznych można zarobić 1,5 proc. w skali roku. Większy zysk proponowany jest na obligacjach dwuletnich – 2,1 proc. Obligacje 3-letnie są oprocentowane zmienną stawką. W pierwszym sześciomiesięcznym okresie proponowanie jest 2,2 proc., a w kolejnych okresach półrocznych stosowany jest mnożnik 1 x WIBOR 6M. Pozostałe typy obligacji indeksowane są już inflacją. Szczególnie popularne są czteroletnie, które pozwalają zarobić 2,4 proc. w pierwszym rocznym okresie odsetkowym, a w kolejnych rocznych okresach odsetkowych stosowana jest marża 1,25 proc. + inflacja, z wypłatą odsetek co roku.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Prześwietla i recenzuje najnowsze produkty i usługi finansowe, zajmuje się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem finansów osobistych. Ma konto w każdym banku, więc systemy bankowości internetowej i mobilnej nie mają dla niego tajemnic. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący PRNews.pl - największego w kraju serwisu dla branży bankowej. Laureat nagrody dziennikarskiej im. Mariana Krzaka, Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (57)

dodaj komentarz
czytacz
A kiedy to depozyty w PKO BP chroniły oszczędności przed inflacją?NIGDY.A obniżanie stóp w tym czasie powinno skłonić klientów do odwrotu z takiego banku.Jak mają mniej niż 400000 zł(wielkość gwarantowana) to radziłbym przenieść do Getin Lub Idea Banku.
antek10
1% to chyba na lokacie na 100 lat.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
open_mind
Widziałem i słyszałem na starym filmie, jaki przyjemny brzdęk wydaja przesypujące się złote monety.! Rozkosz dla uszu !
silvio_gesell
To was pocieszę, że prawdziwa inflacja to jest nominalny wzrost wynagrodzeń, bo jeśli dostajecie pieniądze za czas pracy, to ich siła nabywcza to czas pracy innych który możecie kupić.
tomekyy
Banki centralne wspieraja kredytobiorcoe. To brack kredyty na nieruchomosci, na stala stope prpcentowa. Jak sie ockna za 3lata z reka w nocniku to bedzie za pozno na tani kredyt hipoteczny
khh
Polska instytucja finansowa zawsze na strazy majatku i dobrobytu Polakow. Jeszcze wiecej 'polonizacji' na polskim rynku! Przeciez zamozny obywatel to zagrozenie! Polak ma byc biedny i zalezny od panstwa, wtedy bedzie posluszny...
geralt78
ciekawe czy osoby głosujące na PIS&PO rozumieją ten przekaz
jasiek2017
Kto był mądry kupił nieruchomości. Zarobił na najmie a do tego wzrost wartości wielokrotnie przekroczyły inflację.
Ale lepiej było ponarzekać na forum hahahahhahah

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki