Chrapkę na tytuł mają m.in. właściciele ZPM "Miazek" z Rokicin, którzy do rywalizacji zgłosili szynkę wiejską, wędzonkę krotoszyńską, frankfurterki, kiełbasę "Kresowiak" i suchą. W grze liczą się także szynka wędzona, szynka i polędwica "Chrobry", kiełbasy jałowcowa, myśliwska, "Podkomorzy" ZM "Pamso" z Pabianic, a także szynki z kurczaka i słowiańska, boczek pasterski, patocka podsuszana i kabanosy ZM "Kawiks" w Patokach (gmina Widawa). Ostatnią firmą z Łódzkiego, która zakwalifikowała się do finału, jest ZPM "Grot" ze Starowej Góry, który proponuje boczek grotowski, kiełbasę krakowską suchą, schab domowy, boczek i szynkę z beczki.
Nasi wytwórcy będą rywalizowali z krajowymi potentami wędliniarskimi, m.in. Grupą "Animex" w Morlinach, ZPM Henryk Kania w Pszczynie i szczecińskim "Drobimeksem".
Nie znaczy to, że są bez szans, producenci mięs i wędlin z naszego województwa byli już wielokrotnie nagradzani w poprzednich edycjach akcji, która odbywa się zawsze wiosną i jesienią. Wiosną tego roku ZPM "Grot" otrzymał puchar za wyróżniającą się liczbę nagrodzonych wędlin. Jury doceniło wówczas aż 23 wyroby ze Starowej Góry, w tym kilka rodzajów salcesonu, pasztetów i kiełbas.
Tytuł otrzymały także cztery produkty ZM "Pamso", dwa ZM "Wędzonka" z Łodzi. W ubiegłym roku nagrody otrzymali właściciele ZM "Pamso", ZM "Kawiks", ZPM "Grot" oraz ZM "Wędzonka".
POLSKA Dziennik Łódzki
Alicja Zboińska






























































