REKLAMA

Tragiczne żniwo koronawirusa. Liczba ludności Polski spadła najmocniej od czasów II wojny światowej

2021-01-29 10:05
publikacja
2021-01-29 10:05
Tragiczne żniwo koronawirusa. Liczba ludności Polski spadła najmocniej od czasów II wojny światowej
Tragiczne żniwo koronawirusa. Liczba ludności Polski spadła najmocniej od czasów II wojny światowej
fot. Filip Błażejowski / / FORUM

W 2020 r. w Polsce zmarło najwięcej ludzi od czasów II wojny światowej, a na świat przyszło najmniej dzieci od ponad 15 lat - wynika z szacunków GUS. Liczba ludności Polski zmniejszyła się najmocniej od siedmiu dekad, spadając do najniższego poziomu od co najmniej 10 lat.

Według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego populacja Polski zmniejszyła się w ubiegłym roku o 115 tys. ludzi - najmocniej w historii serii danych publikowanych przez GUS sięgającej 1950 r. Na każde 10 tys. ludności ubyło ok. 30 osób, rok wcześniej było to 7 osób.

fot. / / Bankier.pl na podstawie danych GUS

Po raz pierwszy w powojennej historii Polski liczba zgonów przekroczyła 470 tysięcy. Tragiczny skok liczby zmarłych miał miejsce w trzech ostatnich miesiącach roku, gdy w Polaków uderzyła pandemia koronawirusa, a system ochrony zdrowia załamał się pod naporem potężnej liczby zakażonych, wymagających opieki lekarskiej. Wbrew oficjalnym zapewnieniom w szpitalach brakowało łóżek, tlenu czy personelu medycznego. Nie były wykonywane planowane zabiegi, a część oddziałów została zamieniona na oddziały covidowe. Wizyty lekarskie zastąpiły konsultacje zdalne, a niektórzy Polacy nie decydowali się, mimo objawów, na kontrolę medyczną.

W samym listopadzie liczba "nadwyżkowych zgonów" - czyli różnica między rzeczywistą liczbą a odnotowaną w latach poprzednich - była najwyższa w całej Unii Europejskiej. W 2020 r. zmarło o 67 tys. Polaków więcej niż w 2019 r.

Z kolei na świat przyszło bardzo mało dzieci. Liczba urodzeń żywych wyniosła 355 tys. i spadła do najniższego poziomu od 2003 r. Jeszcze w latach 50. nad Wisłą rodziło się ponad 700 tys. dzieci rocznie. Pod koniec kolejnej dekady liczba ta spadła do ponad pół miliona, by odbić i w 1983 r. sięgnąć przeszło 720 tys. Najmniej dzieci przyszło na świat w Polsce 20 lat później - w 2003 r. było to raptem 351,1 tys. W ubiegłym roku było zatem o włos od pobicia tego rekordu. Po "górce 500+" nie ma już śladu.

Kluczowy wpływ na liczbę urodzeń ma oczywiście wielkość grupy kobiet w wieku rozrodczym, ale demografowie wskazują także inne czynniki sprzyjające spadkom: zmiany kulturowe, wzrost dochodów czy likwidacja dofinansowania in vitro.

"Obserwowane od początku transformacji ustrojowej zmiany postaw i priorytetów życiowych młodych ludzi (osiągnięcie określonego poziomu wykształcenia i stabilizacji ekonomicznej) spowodowały przesunięcie wieku zakładania  rodziny. Obecnie najwyższa płodność cechuje kobiety w wieku 26–31 lat, co oznacza podwyższenie wieku najczęstszego rodzenia dzieci średnio o 6–8 lat w stosunku do początku lat transformacji oraz o 2–4 lata w stosunku do początku XXI wieku. W 2019 r. mediana wieku kobiet rodzących dziecko wyniosła 30 lat (wobec 26 lat w 1990 r. i 2000 r.)" - pisze GUS.

Na szacunki za sam grudzień można również patrzeć w kontekście wybuchu pandemii Covid-19 na świecie i jej dotarcia do Polski w marcu 2020 r.: wzrost niepewności mógł zniechęcać pary do planowania dziecka. Tę hipotezę będzie można dokładniej przetestować w kolejnych miesiącach, gdy do statystyk trafią kolejne dane o urodzeniach. W grudniu nad Wisłą urodziło się ok. 25,8 tys. dzieci, o 2,5 tys. mniej niż rok wcześniej - wynika z szacunków GUS. To najmniej od listopada 2003 r.

fot. / / Bankier.pl na podstawie danych GUS

Statystycy oceniają, że nad Wisłę przyjechało o 7 tys. więcej osób, niż przekroczyło granice w drugą stronę. W efekcie liczba ludności Polski wyniosła 38,27 mln ludzi - szacuje GUS. Na koniec ubiegłego roku populacja Polski była najmniej liczna od co najmniej 2010 r., gdy dokonano skokowej rewizji danych.

fot. / / Bankier.pl na podstawie danych GUS

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (72)

dodaj komentarz
bartoszw1973
Z wykresów wynika, że za kilka lat będzie umierać ok. 800 tys. ludzi rocznie (wyż powojenny), a rodzić się będzie ok. 300 tys. więc co roku ludność Polski będzie spadać o 0,5 mln. Szok.
hfjdj
Tak może wyrokować tylko jednostka ograniczona intelektualnie. Zrób eksperyment: Jak już zdejmą ten lockdown idź latem na plac Bema we Wrocławiu tam pod tą lodziarnią stań albo na ul. Brackę stań pod "Bułka przez bibułkę". Zaobserwuj przyrost ludzi w kolejce. Jak jest kilka osób to kolejka bardzo szybko przyrasta. Taki Tak może wyrokować tylko jednostka ograniczona intelektualnie. Zrób eksperyment: Jak już zdejmą ten lockdown idź latem na plac Bema we Wrocławiu tam pod tą lodziarnią stań albo na ul. Brackę stań pod "Bułka przez bibułkę". Zaobserwuj przyrost ludzi w kolejce. Jak jest kilka osób to kolejka bardzo szybko przyrasta. Taki "mądry" jak ty mógłby wyrokować: "Szok to wychodzi na to że za 2h kolejka będzie miała pół kilometra". Jednak tak się nie dzieje bo gdy kolejka osiągnie pewną długość tempo przyrostu ludzi w kolejce słabnie. Pogłówkuj nad tym a będziesz miał może z tego pożytek.
1984
Tytuł wprowadza w błąd. To jest tragiczne żniwo koronawirusowej paniki! Ale mam przeczucie graniczące z pewnością, że to nie koniec COVID-owych niespodzianek. Kiedyś na jaw wyjdzie liczba zgonów na COVID z i bez wykonanego testu. Może sie okazać, że conajmniej 1/4 to był wymysł lekarza, a nie wynik zakażenia Tytuł wprowadza w błąd. To jest tragiczne żniwo koronawirusowej paniki! Ale mam przeczucie graniczące z pewnością, że to nie koniec COVID-owych niespodzianek. Kiedyś na jaw wyjdzie liczba zgonów na COVID z i bez wykonanego testu. Może sie okazać, że conajmniej 1/4 to był wymysł lekarza, a nie wynik zakażenia koronawirusem.
1a2b
W czasie II Wojny Światowej Polacy byli masowo mordowani przez niemieckich i austiackich bandytów. Dlatego to porównani/e jest nie na miejscu.
jpelerj
A teraz jeszcze prawo aborcyjne dodatkowo ograniczy urodzenia. Brawo PIS. Zredukuje luke mieszkaniową w ciągu roku. I już poprawił bilans ZUS.
langdon25
Prawdziwy sukces 500+ najmniej urodzeń od lat. Kasa idzie na wódkę a nie na dzieci.
qwertas
2.000.000 Polaków wyjechało w zasadzie na stałe z Polski! Halo GUS na jest nie 38.000.000 a 36.000.000. Zróbcie nakaz meldowania miejsca zamieszkania i nakaz wymeldowania się z Polski, jak ktoś wyjeżdża z Polski na dłużej niż 6 miesięcy pod karą 5k. Inna sprawa imigranci (Ukraińcy, Gruzini, Hindusi, Nepalczycy) powinni być uwzględnieni 2.000.000 Polaków wyjechało w zasadzie na stałe z Polski! Halo GUS na jest nie 38.000.000 a 36.000.000. Zróbcie nakaz meldowania miejsca zamieszkania i nakaz wymeldowania się z Polski, jak ktoś wyjeżdża z Polski na dłużej niż 6 miesięcy pod karą 5k. Inna sprawa imigranci (Ukraińcy, Gruzini, Hindusi, Nepalczycy) powinni być uwzględnieni w statystykach GUS jeśli mieszkają w Polsce przynajmniej 6 miesięcy.
pjga
Tylko czemu oni nie zaznaczają, że w ub. roku na koronawirusa umarło 35 tys. osób a mamy nadmiarowo 67 tys. zgonów. Czyli na co nadmiarowo umarło 32 tys. osób?
jpelerj odpowiada hfjdj
Demografia to tylko urodzenia żywe?

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki