Liczba bankructw osób fizycznych wciąż rośnie

analityk Bankier.pl

W ciągu pięciu pierwszych miesięcy tego roku upadłość konsumencką ogłosiło ponad 2600 osób. Liczba ogłoszeń nadal rośnie, ale już nie tak dynamicznie – w maju 2018 r. była wyższa od tej odnotowanej rok wcześniej zaledwie o ok. 3,5 proc.

Nie maleje zainteresowanie upadłością konsumencką. Jak wynika z danych publikowanych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, w maju 2018 r. w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym” opublikowano 527 ogłoszeń o bankructwie osób fizycznych. Oznacza to, że w pierwszych pięciu miesiącach 2018 r. z możliwości nowego startu skorzystało już 2645 dłużników. To więcej niż w całym 2015 r. – pierwszym okresie obowiązywania nowej formuły tej instytucji.

(fot. dolgachov / YAY Foto)

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującym obecnie prawem upadłości konsumenckiej nie może ogłosić wyłącznie osoba, która doprowadziła umyślnie lub poprzez rażące niedbalstwo do trwałej niewypłacalności. Sędzia może, jeśli stwierdzi, że sytuacja dłużnika nie rokuje nadziei na poprawę, umorzyć niespłacone zobowiązania bez konieczności realizacji planu spłaty.

Liczba ogłoszonych upadłości konsumenckich w kolejnych kwartałach od 2015 r. (* - pierwsze dwa miesiące kwartału)
Liczba ogłoszonych upadłości konsumenckich w kolejnych kwartałach od 2015 r. (* - pierwsze dwa miesiące kwartału) (Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej )

Pod koniec maja 2018 r. opublikowano projekt zmian w prawie upadłościowym przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Zakłada on rewolucję w podejściu do postępowania toczonego na wniosek osób, które popadły w poważne finansowe tarapaty. Ogłosić upadłość konsumencką będzie można niezależnie od tego, czy i w jakim stopniu dłużnik sam doprowadził do niewypłacalności. Jedynymi wyjątkami pozostaną sytuacje, w których potencjalny bankrut np. ma za sobą prawomocny wyrok dotyczący działań na szkodę wierzycieli.

Projekt przewiduje także nową ścieżkę dla bankrutów – warunkowe umorzenie zobowiązań. Dotyczyć ona będzie dłużników, którzy tymczasowo są niezdolni do dokonywania jakichkolwiek spłat. Przez 7 lat od uprawomocnienia się postanowienia upadły będzie miał takie podobne obowiązki jak bankrut, który realizuje plan spłaty. Będzie także korzystał z podobnej ochrony, np. przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego dotyczącego długów sprzed ogłoszenia upadłości. Jeżeli przez ten czas żaden z wierzycieli nie złoży wniosku o ustalenie planu spłaty, zobowiązania dłużnika zostaną umorzone.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 13 ajwaj

A ja powiem jak to wyglada w "cywilizowanym panstwie" daleko od zdrajców Magdalenki i Okr. Stola (POPISSLDKCPPRGWZSRREU itd.) > Morawo -Kaczo-PADo-Tusky-UB-SB) itd.

Rzuca sie klucze np. od nieruchomosci w skrzynke pocztowa banku + kartka Wielkanocno-Ramadan :)

Oczywiscie udzial wlasny 5-30 % przepada i zaczynamy od nowa > za miesiac kasiorka po bledach

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 19 jop-morgano

i bardzo dobrze ze rosnie. Dlaczego? Bo przez lata byla patologia na polskim rynku. Oszusci , Banki i Panstwo zbogacali sie na biednych ludziach i teraz narescie dluznik moze pozbyc sie dlugu.
Polsce jeszcze daleko do zachodu bo w UK lub Hiszpanii np. mozna sie o wiele szybciej pozbyc dlugu ale to juz dobry kierunek.

I nie. Nie chodzi tutaj o to ze wezme kredyt i oglosze bankructwo. Bankructwo to ostatecznosc. Ale jest w Kapitalizmie potrzebny bo kazdy zasluguje na druga szanse.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 19 przemrataj

Tak zgodze sie ale czesto ludzie wykorzystuja ta sytuacje.Zyja cuto kilka lat, nabiora kredytow a potem dziekuje Oglaszam Bankructwo !

! Odpowiedz
0 7 jop-morgano odpowiada przemrataj

Obecna sytuacja prawna nie pozwoli na to ze takie cos sie stanie bo do tej pory musisz udowodnic ze bankructwo jest nie z twojej winy.

Po reformie 2019 bedzie juz latwiej ale regulacje bankowe nie pozwalaja na nadmierne zadluzenie sie kredytami konsumpcyjnymi.
Nowe prawo bedze raczej dla zadluzonych przedsiebiorcow. Oczywiscie ze oszusci tez sie znajda ale na takie sprawy jest kodeks karny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil