REKLAMA

Lekarze zapowiadają strajk. Mają szereg postulatów dla nowej minister zdrowia

2023-08-10 10:15, akt.2023-08-10 14:35
publikacja
2023-08-10 10:15
aktualizacja
2023-08-10 14:35

W poniedziałek ogłoszono zmiany w Ministerstwie Zdrowia, choć dopiero w czwartek zostały one formalnie zatwierdzone przez prezydenta Andrzeja Dudę. Lekarze podtrzymują jednak zapowiedź strajku i wskazują na poważny kryzys w polskiej ochronie zdrowia. Nowej minister zdrowia przekazano szereg postulatów.

Lekarze zapowiadają strajk. Mają szereg postulatów dla nowej minister zdrowia
Lekarze zapowiadają strajk. Mają szereg postulatów dla nowej minister zdrowia
fot. Elle Aon / / Shutterstock

Ujawnienie danych z recepty przez (byłego już) ministra Adama Niedzielskiego wstrząsnęło i środowiskiem lekarskim i pacjentami. Złożono nawet zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie, a dymisja nie była zaskoczeniem. Czy nowa minister, Katarzyna Sójka, zmieni sytuację w polskiej ochronie zdrowia?

Dymisja Niedzielskiego ulgą dla pacjentów?

- Z ulgą odetchnęli nasi pacjenci, bo zadawali wiele pytań: jak to będzie, jeśli wystawimy im receptę, czy ktoś będzie miał do niej dostęp, czy są bezpieczne – powiedział pytany o dymisję Adama Niedzielskiego na antenie Radia ZET Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Lekarz przyznał jednak, że od 2 dni próbuje się dodzwonić do nowej minister zdrowia. - Niestety, na razie bez rezultatu. Wysłałem jej SMS. Na razie nie odpisała. Pewnie jest bardzo zajęta – mówi Jankowski. Prezes NRL dodaje, że wysłał już Katarzynie Sójce postulaty, które ta powinna spełnić w ciągu 8 tygodni. Czego domagają się lekarze? - M.in. audytu i poinformowania opinii publicznej o tym, co się stało, (…) poradzenia sobie ze zjawiskiem tzw. receptomatów, (…) zniesienia obowiązku określenia refundacji na receptach przez lekarzy - wylicza.

Receptomaty - od nich wszystko się zaczęło?

Problem z receptami rozpoczął się, gdy ujawniono, że lekarz-rekordzista wypisywał nawet 700 e-recept dziennie, a w ciągu minionego roku, małżeństwo lekarzy miało wypisać ich aż 715,8 tys. W związku z tym ministerstwo wprowadziło limity - lekarz może przyjąć 80 pacjentów dziennie i wypisać w ciągu 10 godzin maksymalnie 300 recept.

Po ujawnieniu danych przez Adama Niedzielskiego nadszarpnięte zostało zaufanie do systemu e-zdrowia, a jego odbudowa potrwa wiele miesięcy. Pacjenci coraz częściej pytają, czy da się wystawić receptę na papierze, tak by nie trafiła ona do systemu. Coś, co miało ułatwić życie pacjentom, teraz może być zagrożeniem dla ich prywatności.

Będzie protest, choć są duże nadzieje

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej popiera nie tylko zapowiadany już wcześniej strajk lekarzy, ale też ich postulaty, deklaruje również współudział w proteście. Jak podkreśla, najważniejszym postulatem jest wzrost nakładów na ochronę zdrowia, bo jesteśmy w skrajnej sytuacji niedoinwestowania systemu ochrony zdrowia.

Środowisko lekarskie ma duże nadzieje związane z minister Sójką. Lekarze mają nadzieję, że podejdzie ona do swojego zadania „po lekarsku, a nie po politycznemu”. - Im mniej polityki w ochronie zdrowia, tym dla nas wszystkich jest lepiej – podkreśla prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Wśród postulatów jest też przeprowadzenie kontroli wewnętrznej w Ministerstwie Zdrowia i w podległej temu resortowi jednostce – Centrum e-Zdrowia, dotyczącej e-bezpieczeństwa danych medycznych oraz niezwłoczne ujawnienie wyników tej kontroli opinii publicznej.

Samorząd lekarski postuluje też wycofanie poparcia dla otwierania nowych kierunków lekarskich bez pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej i odpowiedniego zaplecza dydaktycznego, a także wycofanie się z decyzji o zwiększeniu naboru na tzw. nowe uczelnie medyczne.

Prezes NRL upomina się również o natychmiastowe zaprzestanie wydawania tzw. praw wykonywania zawodu w trybie warunkowym i zgód na wykonywanie zawodu lekarza i lekarza dentysty na określony zakres czynności zawodowych. Jedynym dokumentem uprawniającym do pracy w zawodzie w Polsce musi – jak zaznaczył – pozostać prawo wykonywania zawodu.

Jak skrócić kolejki do lekarzy?

Czas oczekiwania do specjalisty lub na zabieg medyczny w skrajnych przypadkach potrafi wynosić nawet kilka lat. Ba! Nie zawsze nawet jest możliwa w ten sam dzień u lekarza pierwszego kontaktu.

Konieczne jest wprowadzenie systemu, który umożliwi pacjentom odwoływania wizyt. - To naprawdę bardzo proste systemy, które powinny być wprowadzone już dziś. Puste sloty są dziś dosyć częste w gabinetach. Kolejka jest na 5 lat, a pacjent nie wychodzi – tłumaczy prezes NRL i zaznacza, że nie jest to wina pacjentów, którzy nie mogą dodzwonić się do przychodni, a właśnie braku systemu, który umożliwiłby im łatwiejsze ich odwoływanie - ocenia Jankowski.

Sytuację kolejek poprawiłyby również zmiana nadzoru właścicielskiego, telemedycyna oraz partnerstwo publiczno-prywatne. - Jeśli do polityków nie przemawiają kryteria zdrowotne, to niech przemówią finansowe – jeśli pacjent szybciej wróci do pracy, to jest bardziej produktywny, nie pobiera renty – podkreśla prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

JM

Źródło:
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (33)

dodaj komentarz
zoomek
To co sprzedajne $cierwa?
Piątą daweczkę?
Co teraz wymyślicie?
mRNA na sraczkę?
endes
Teraz k..a!!!… a jak braliście udział w bezprawiu i kret..izmie pajaca Niedzielaka to gdzie były wasze zasady moralne!!!???… ponad 200 tys Polaków zmarło z nieudzielenia obowiązkowych świadczeń!!!… o tych leczonych respiratorach i trutką rendesivirem nie wspomnę!!!!
zoomek
Brawo! Punktować to sprzedajne $cierwo!
vacarius
Problemem lekarzy nie są za niskie zarobki tylko brak czasu na wydawanie tych pieniędzy. Żeby tak mogli pracować tylko 40h tygodniowo i dostawać za to 7k na łapę. To myślę ze byliby zadowoleni.
Jak taki stan osiągnąć? Pozwolić ludziom leczyć się samym. Znieść wymóg recept na więcej leków. Wielu mądrzejszych ludzi nie musi zajmować
Problemem lekarzy nie są za niskie zarobki tylko brak czasu na wydawanie tych pieniędzy. Żeby tak mogli pracować tylko 40h tygodniowo i dostawać za to 7k na łapę. To myślę ze byliby zadowoleni.
Jak taki stan osiągnąć? Pozwolić ludziom leczyć się samym. Znieść wymóg recept na więcej leków. Wielu mądrzejszych ludzi nie musi zajmować kolejki do lekarza gdy wiedzą jak się wyleczyć samemu.
prawnuk
bardzo mądrze. przez wiele lat mogłeś wykonać RTG bez skierowania.......
obywatele tego kraju potrafili robić po 100 zdjęć rocznie - na każdą okoliczność.......
PS. Na świecie lekarz NIE ZNA NAZWY LEKÓW
zenonn odpowiada prawnuk
Melange, Quientus, Valkyr, Prozium, Ladder, Zydrate, NZT, Gambutrol
tabletki NZT
Bacta, Novril, GLeeMONEX
gordon-gekko
Ujawnienie danych z recepty przez (byłego już) ministra Adama Niedzielskiego wstrząsnęło i środowiskiem lekarskim i pacjentami.

...zbrodnie plandemiczne przyjęli bez wstrząsów!
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Jak zwykle łapiduchy gęby pełne frazesów ale jak tylko dostną $ to zaczna znowu przyjmowac pacjentów. 300 recept dziennie no ładnie to mozna sie pod przykrywką e-zdrowia dorobić na handlu narkotykami :)

Dla niewtajemniczonych poczytajcie sobie co najczęsciej przepisuje się na e-recepty
zenonn
"prezes Naczelnej Rady Lekarskiej od 2 dni próbuje się dodzwonić do nowej minister zdrowia"
Zdelegalizować organizację skoro jest szef nie wie, że nie ma ministra zdrowia.
Skąd ma numer do potencjalnej ministry?
Biznes się nie układa? Plandemia zanikła i dodatki tez? Hipokryci do rynsztoka!
Jak prezydent powoła,
"prezes Naczelnej Rady Lekarskiej od 2 dni próbuje się dodzwonić do nowej minister zdrowia"
Zdelegalizować organizację skoro jest szef nie wie, że nie ma ministra zdrowia.
Skąd ma numer do potencjalnej ministry?
Biznes się nie układa? Plandemia zanikła i dodatki tez? Hipokryci do rynsztoka!
Jak prezydent powoła, będzie minister.

zgadujzgadula
Ramie w ramie z gornikami na palac szturmem...

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki