REKLAMA

Teleporady to żyła złota. Lekarz-rekordzista wypisywał 700 e-recept dziennie, sprawą ma zająć się prokuratura

2023-06-27 10:30
publikacja
2023-06-27 10:30

Pandemia koronawirusa zamknęła przychodnie i rozpoczęła się era teleporad. Dla wielu firm i lekarzy to istna żyła złota. Pytanie tylko, gdzie w tym wszystkim jest dobro pacjenta.

Teleporady to żyła złota. Lekarz-rekordzista wypisywał 700 e-recept dziennie, sprawą ma zająć się prokuratura
Teleporady to żyła złota. Lekarz-rekordzista wypisywał 700 e-recept dziennie, sprawą ma zająć się prokuratura
fot. Anatol Chomicz / / FORUM

715,8 tys. recept miało wystawić małżeństwo lekarzy w ciągu tylko minionego roku. To rekord w skali kraju, a Ministerstwo Zdrowia chce, by sprawą zajęła się prokuratura - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

O receptę na życzenie nie jest dziś trudno. Często można spotkać reklamy w stylu "konsultacja medyczna w 15 min za 69 złotych" lub podobne. Pacjenci chętnie korzystają nie tylko z e-recept, ale także e-zwolnień. Staje się to już niemal plagą, a konsultacja medyczna w wielu przypadkach to po prostu fikcja.

Jak podaje dziennik, tylko w marcu 2023 roku jeden ze wspomnianych małżonków - lekarzy - wypisywał średnio 700 e-recept dziennie. To wynik przyprawiający o zawrót głowy i niemal fizycznie niemożliwy do osiągnięcia. Z wyliczeń wynika, że nawet gdyby lekarz pracował bez przerwy 24 godziny na dobę w każdy dzień miesiąca, recepta musiałaby być wystawiana... co dwie minuty.

Żeby było ciekawiej, e-recepty były wypisywane w kilku placówkach jednocześnie (!). Zasadne jest więc pytanie, kto wystawiał je tak naprawdę. Rekordziści wydawali e-recepty głównie przez platformy internetowe udzielające porad zdalnie. W normalnych warunkach lekarze wystawiają kilka, może kilkanaście recept dziennie.

Wśród TOP5 leków, na które najczęściej wystawiano recepty, znalazły się: marihuana medyczna, antykoncepcja awaryjna, leki na odchudzanie, antybiotyki oraz silne leki przeciwbólowe. By znaleźć się w TOP10 lekarzy wypisujących najwięcej recept w 2022 roku, trzeba było mieć ich na koncie minimum 108 tys. - wylicza DGP.

Biorąc pod uwagę stawki, jakie otrzymują lekarze pracujący w firmach pośredniczących w udzielaniu zdalnych, odpłatnych porad kończących się wydaniem e-recepty lub e-zwolnienia, można szacować, że małżeństwo lekarzy mogło zarobić od 7,1 mln zł do nawet 14,3 mln zł w skali roku - dodano.

ZUS kontroluje ludzi na zwolnieniach lekarskich. Blisko 8 tys. osób wstrzymano wypłatę „chorobowego”

Tylko w I kwartale 2023 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził w całej Polsce 117,2 tys. kontroli osób przebywających na zwolnieniach lekarskich.  W konsekwencji, wydanych zostało 7,77 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Ich kwota osiągnęła 6,8 mln zł.

JM

Źródło:
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (21)

dodaj komentarz
incitatus
Słabiutki wynik. AI wystawia 7k dziennie. To dopiero jest byznes.
niederfurzdorf
To oczywiste pomówienie!!! Ja osobiście widziałem w reklamie jak pan doktÓr podczas wizyty pacjentki w gabinecie wyjmuje ze swojej szuflady lek i daje pacjentce za darmo !!!!!!
zenonn
Lek na suchość?
Między wargami?
efg
Odda kasę z odsetkami i po sprawie.....
inwestor.pl
Leki na odchudzanie na receptę? Od kiedy to wyjście na spacer czy na siłownię wymaga wizyty u lekarza?
samsza
Gdyby tych 700 klientów dziennie (od rekordzisty), a innych od pozostałych, wepchnąć do lekarzy systemu, każdemu lekarzowi de facto zabrać po 15-20 minut na gościa, to Polska stałaby się mlekiem i miodem płynąca.
:)
samsza
Przypominam, mój sposób na "niedobór" lekarzy, to armia felczerów. Tylko 3 lata kształcenia, zarobki mogłyby być niższe niż lekarza, a jak widać mieliby kupę roboty, kulturalnie, face to face, żaden cwaniak korzystający z niedoboru nie wyszedłby na 13 mln rocznie.
:)
samsza odpowiada samsza
Oczywiście, nie dla wszystkich, zamiast lekarza, tylko i wyłącznie felczer, dla chętnych.
Uparłeś się, musisz tylko "do lekarza", to też powinno być równolegle.
tomitomi
teleporada ? ...to taki Kaszpirowski dla ''europejczyków '' przez telefon ? czy telewizor ??
poLSKA to dziwny kraj !
kaczyslaw_
Może jeszcze jakaś jedna plandemia to pacjenci zaczną sami sobie wypisywać recepty a może nawet będą sami się operować.

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki