REKLAMA

LOT zanotował potężną stratę podatkową

2020-09-10 06:57
publikacja
2020-09-10 06:57
fot. Andrzej Hulimka / FORUM

Narodowy przewoźnik zanotował 7,5 mld zł przychodów i 374,3 mln zł straty — wynika z danych Ministerstwa Finansów, które publikuje czwartkowy "Puls Biznesu".

Jak czytamy w "PB", z danych opublikowanych przez MF wynika, że "linia lotnicza, która jeszcze w 2018 r. miała 297,1 mln zł dochodu podatkowego przy 6,3 mld zł przychodów i 6 mld zł kosztów, w 2019 r. zanotowała potężną stratę: 374,3 mln zł". "Przychody miała wprawdzie znacznie większe niż rok wcześniej - 7,5 mld zł, jeszcze mocniej jednak urosły koszty - do 7,9 mld zł" - dodano.

"Wyniki ogłosimy po ich zatwierdzeniu. Wtedy będziemy je komentować. Zalecam ostrożność, bo te dane nie są prawdziwe" - mówi "Pulsowi Biznesu" Rafał Milczarski, prezes LOT.

Wyniki podatkowe różnią się od rachunkowych podawanych przez firmy w raportach finansowych. W raporcie finansowym spółki za 2018 r. znalazło się: 6,19 mld zł przychodów, 45,1 mln zł zysku netto i 209,1 mln zł zysku z działalności podstawowej. W 2017 r. było to odpowiednio: 4,8 mld zł, 354,4 mln zł i 288 mln zł.

— Ministerstwo Finansów ma dane z deklaracji podatkowej. Wiele pozycji, kosztów i przychodów, rozpoznawane jest w prawie podatkowym inaczej, w innym momencie lub w innej wysokości niż w przepisach o rachunkowości. Sztandarowym przykładem są odsetki, które w prawie podatkowym są przychodem lub kosztem dopiero wtedy, gdy są otrzymane lub zapłacone, a w rozumieniu rachunkowym — wystarczy, że są rozliczone. Ogromnym kosztem rachunkowym są rezerwy, które zazwyczaj podatkowo nie są rozpoznawane jako koszt. Dlatego zawsze będzie różnica między wynikiem podatkowym a rachunkowym. Rachunkowo spółka może mieć zysk, a podatkowo stratę, choć najczęściej zdarza się na odwrót — mówi Marcin Mroczek z Deloitte’a.

mkr/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (15)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Może to był po prostu zamach? Macerewicz to powinien zbadać. To świetny fachowiec. Podobnie jak Szydło, Szumowski, Misiewicz i paru innych świetnych fachówców, którzy musieli odejść.
demeryt_69
Ciebie powinien zbadać jakiś specjalista :)
jarekzbyszek
A moich kilkanaście tysięcy złotych za nie zrealizowane loty to też przychód LOTu? Ponad 28 tysięcy osób oczekuje zwrotu pieniędzy za niezrealizowane loty.
killgore
Po pierwsze wiwat minister Sasin! Po drugie, czy w tym roku w wyniku LOTu będzie uwzględniona kara za cyrk i niekupienie Condora? Wie ktoś?

A tak w ogóle to kosmodrom w Baranowie jest po prostu niezbędny :)))
demeryt_69
Co ma Sasin do LOT - to historyk, specjalista od Bitwy Warszawskiej :)
meryt
killgore "czy w tym roku w wyniku LOTu będzie uwzględniona kara za cyrk i niekupienie Condora?"

"Polska Grupa Lotnicza (PGL) domaga się pieniędzy za rezygnacje z praw do nabycia udziałów Condora, poinformował spiegel.de."
demeryt_69 odpowiada meryt
Polska Grupa Lotnicza (właściciel m.in. LOT), Polska Grupa Górnicza (największe przedsiębiorstwo górnicze w Europie), Polska Grupa Zbrojeniowa (17,5 etatów!), Polska Grupa Energetyczna, Polska Grupa Farmaceutyczna, Polska Grupa Biogazowa ... jest trochę tego :)
killgore odpowiada meryt
Za każdym razem, kiedy myślę, że propaganda tego rządu jest tak tępa, że żaden dureń nie da się na to nabrać na scenę wkracza dyletant meryt i rozwiewa wszelkie wątpliwości :)))) meryt, zrób eksperyment. Zarezerwuj mieszkanie u developera, auto w salonie a potem wycofaj się z umów i żądaj odszkodowań. Wyniki opisz Za każdym razem, kiedy myślę, że propaganda tego rządu jest tak tępa, że żaden dureń nie da się na to nabrać na scenę wkracza dyletant meryt i rozwiewa wszelkie wątpliwości :)))) meryt, zrób eksperyment. Zarezerwuj mieszkanie u developera, auto w salonie a potem wycofaj się z umów i żądaj odszkodowań. Wyniki opisz na forum. Podobnie jak twoją strategię życia z rolowanego długu, hahahaha :))))
killgore odpowiada demeryt_69
Nawet świetny specjalista, studiował 10 lat, czyli na pewno bardzo gruntownie.
jko55
374mln zl straty w 2019 roku
to ja poproszę forumowiczow o typowanie - jaka strata bedzie w 2020 roku???

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki