REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Premier Morawiecki nie pomógł złotemu. Kurs euro powyżej 4,70 zł

2021-11-23 10:52
publikacja
2021-11-23 10:52

Nie powiodła się werbalna szarża premiera Morawieckiego. Mimo spekulacji o możliwej interwencji walutowej NBP kurs euro utrzymuje się blisko najwyższych poziomów od przeszło 12 lat.

Premier Morawiecki nie pomógł złotemu. Kurs euro powyżej 4,70 zł
Premier Morawiecki nie pomógł złotemu. Kurs euro powyżej 4,70 zł
fot. Anikin Denis / / Shutterstock

- Będziemy robili wszystko w komunikacji i w naszych działaniach realnych, aby złotówka była nieco silniejsza – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Rynek odebrał to jako sygnał przestrzegający przed potencjalną interwencją walutową Narodowego Banku Polskiego. I to wystarczyło, aby kurs euro spadł z przeszło 4,72 zł do 4,68 zł.

Niestety, wkrótce później złoty znów zaczął słabnąć. Poniedziałkowy handel na rynku złotego kończyliśmy przy kursie euro rzędu 4,70 zł. Wtorkowy poranek rozpoczynamy z kursem euro na poziomie 4,7151 zł, czyli o blisko grosz wyższym niż dzień wcześniej. Ale to wciąż bardzo blisko odnotowanych dzień wcześniej najwyższych poziomów od marca 2009 roku.

Reklama

Warto odnotować, że żadnego pozytywnego wpływu na złotego nie mają publikowane ostatnio dane z polskiej gospodarki. Ani solidny odczyt produkcji przemysłowej, ani  wyższa od prognoz sprzedaż detaliczna w październiku nie przyczyniły się do umocnienia polskiej waluty. Teraz oczy inwestorów będą zwrócone na Narodowy Bank Polski. Na 8 grudnia zaplanowane jest najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Pomóc złotemu mogłaby tylko podwyżka o przynajmniej 50-75 pb. oraz jasny sygnał, że polski bank centralny na poważnie zabierze się za sprowadzenie inflacji w zasięg 2,5-procentoiwgo celu.

Niekorzystna dla złotego koniunktura utrzymuje się także na globalnym rynku finansowym. Dolar cały czas umacnia się względem euro, co szkodzi całemu koszykowi walut rynków wschodzących, do których zaliczana jest także Polska. W rezultacie za amerykańską walutę we wtorek rano trzeba było zapłacić ponad 4,19 zł.

Wciąż blisko ustanowionych w poniedziałek historycznych maksimów notowany był frank szwajcarski, wyceniany na 4,4946 zł. Funt brytyjski kosztował ponad 5,60 zł. Po raz ostatni szterling był tak drogi dzień przed referendum w sprawie brexitu w czerwcu 2016 roku.

KK

Źródło:
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (28)

dodaj komentarz
friedens
Wszystkich prawdziwych patriotów napawa dumą, że polski złoty podobnie jak brazylijski real, argentyńskie peso, turecka lira oraz zimbabweński dolar to dziś najsłabsza waluta świata. Alleluja i po dnie do przodu!
marxs
znany europejski i światowy paser nadaje się tylko do skupowania za grosze ukradzionych przez katabasy działek
men24a
Wszyscy narzekają ze wszystko drożeje w naszym kraju. A to jest paskudne kłamstwo i manipulacja. Przecież złotówka mocno potaniała. Tak mówili w popołudniowych wiadomościach.
friedens
Prof. Belka jednym celnym zdaniem odpowiedział na pytanie, jak umocnić złotego i zatrzymać inflację: - Jest zła atmosfera wokół Polski. Trzeba szybko zmienić rząd i podnosić stopy procentowe!
jpelerj
A właściwie komu pomógł Morawiecki? Poza tymi wsadzonymi do SSP z "listy Morawieckiego" ? To dlaczego miałby pomóc złotemu?
the_mind_renewed
Niestety świat cały oraz Polska ponownie zaczyna powoli przechodzić na bony rządowe. Czyli wreszcie doganiają myśl komunistyczną która już w latach komunizmu wypuściła bony dolarowe PKO. I kto jeszcze twierdzi że Polacy zawsze w ogonie?
the_mind_renewed
Fałszywe - spóźnione wiadomości to specjalność dzisiejszych Medii. Np. W Polsce nawet i na bankier.pl Podano parę dni temu że NBP wyprzedaje złoto natomiast dzisiaj na zerohedge podają że Poland Plans To Add Another 100 Tons Of Gold To Its Reserves. ? A komentujący tam tak piszą. "Wygląda na to, że w Polsce wiele rzeczy robi Fałszywe - spóźnione wiadomości to specjalność dzisiejszych Medii. Np. W Polsce nawet i na bankier.pl Podano parę dni temu że NBP wyprzedaje złoto natomiast dzisiaj na zerohedge podają że Poland Plans To Add Another 100 Tons Of Gold To Its Reserves. ? A komentujący tam tak piszą. "Wygląda na to, że w Polsce wiele rzeczy robi się dobrze"... ?
jpelerj
Zybertolisz. Glapiński sprzedał złoto i planuje kupić, jak dostanie kasę z Unii, czyli w bliżej nieokreślonej przyszłości. Nie ma za co.
men24a
„pokrycie” złotem bazy monetarnej w Polsce wynosi prawie 4,5%. Jest to bardzo niski współczynnik na tle innych państw. Wciąż jednak NBP jest relatywnie „niedoważony” w złoto, które stanowi tylko 10,5% polskich rezerw walutowych. To o połowę mniej niż średnia w Europie (20,5%).
NBP kreuje pusty pieniądz to musi być większe pokrycie
„pokrycie” złotem bazy monetarnej w Polsce wynosi prawie 4,5%. Jest to bardzo niski współczynnik na tle innych państw. Wciąż jednak NBP jest relatywnie „niedoważony” w złoto, które stanowi tylko 10,5% polskich rezerw walutowych. To o połowę mniej niż średnia w Europie (20,5%).
NBP kreuje pusty pieniądz to musi być większe pokrycie w złocie, tego wymagają rynki"
tak_sobie_pisze
Boże mój, Boże mój, Ty widzisz i nie grzmisz, jak długo jeszcze mamy to wytrzymywać???

Powiązane: Niespokojnie na rynku walutowym

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki