REKLAMA
APOGEUM IV FALI

Wzrost produkcji przemysłowej najsłabszy od lutego

2021-11-22 10:00
publikacja
2021-11-22 10:00
Wzrost produkcji przemysłowej najsłabszy od lutego
Wzrost produkcji przemysłowej najsłabszy od lutego
fot. RedTC / / Shutterstock

Październik przyniósł dalsze wyhamowanie wzrostu produkcji przemysłowej w Polsce. Fabryki nadal zmagają się z zakłóceniami w globalnych łańcuchach dostaw i produkcji.

Wartość produkcji sprzedanej przemysłu była w październiku o 7,8 proc. wyższa niż rok wcześniej. To najniższa roczna dynamika produkcji od lutego. Produkcja była także o 2,3 proc. wyższa względem września - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Niemniej jednak opublikowane dziś dane okazały się wyraźnie lepsze od rynkowego konsensusu. Ekonomiści spodziewali się, że produkcja przemysłowa w październiku była o 5,4% wyższa niż przed rokiem po tym, jak we wrześniu odnotowano wzrost o 8,8%, a w sierpniu o 13,2% rdr. Warto dodfać, że statystyki zarówno za sierpień, jak i lipiec i czerwiec, okazały się niższe od rynkowego konsensusu.

W ten sposób dobiegł końca epizod rekordowo wysokich rocznych produkcji sprzedanej przemysłu. W marcu odnotowano wzrost 18,6 proc., w kwietniu wzrost sięgnął absolutnie rekordowych 44,5 proc., w maju przyjął wartość 29,8 proc., a statystyki za czerwiec pokazały zwyżkę o 18,4 proc. rdr. Tak wysokie odczyty w znacznej mierze wynikały z efektu bardzo niskiej bazy. Wiosną 2020 roku na skutek europejskiego lockdownu wiele zakładów przemysłowych czasowo wstrzymało lub ograniczyło produkcję.

W okresie styczeń-październik wartość produkcji zwiększyła się o 14,9 proc. rdr. Rok temu o tej porze produkcja była o 2,7 proc. niższa niż w roku jeszcze wcześniejszym. Natomiast po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym sierpniowa produkcja przemysłowa była o 9,8% wyższa niż rok temu oraz o 2,0% wyższa niż we wrześniu.

Analizując dane z przemysłu, trzeba wziąć pod uwagę malejący efekt bazy z ubiegłego roku. Rok temu wiosną przeżyliśmy załamanie produkcji przemysłowej na skutek europejskiego lockdownu. Później jednak fabryki ruszyły pełną parą, więc odwołujemy się już do znacznie wyższych poziomów produkcji.

- Wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 25 spośród 34 działów przemysłu, m.in. w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 21,9%, maszyn i urządzeń – o 18,6%, papieru i wyrobów z papieru – o 14,7%, koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 13,8%, wyrobów z metali – o 13,0%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 12,1%, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 11,9%, w produkcji metali – o 11,7%. – dodaje GUS.

- Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z październikiem ub. roku, wystąpił w 9 działach, m.in. w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 19,5%, urządzeń elektrycznych – o 3,1% - dodają polscy statystycy.

Silny spadek produkcji w branży motoryzacyjnej w dalszym czasie ciążył na dynamice całego wskaźnika. Producenci samochodów zmagają się z niedoborami komponentów – przede wszystkim półprzewodników.

Równocześnie GUS poinformował o bardzo silnym wzroście cen producentów. Tzw. inflacja PPI w październiku zbliżyła się do 12 proc. w skali roku, wyraźnie przekraczając oczekiwania większości ekonomistów i notując nowy rekord w 15-letniej historii porównywalnych statystyk.

KK

Źródło:
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
jas2
Tytuł: Wzrost produkcji przemysłowej najsłabszy od lutego.
Podtytuł: Październik przyniósł dalsze wyhamowanie wzrostu produkcji przemysłowej w Polsce.

Treść: Wartość produkcji sprzedanej przemysłu była w październiku o 7,8 proc. wyższa niż rok wcześniej. Produkcja była także o 2,3 proc. wyższa względem
Tytuł: Wzrost produkcji przemysłowej najsłabszy od lutego.
Podtytuł: Październik przyniósł dalsze wyhamowanie wzrostu produkcji przemysłowej w Polsce.

Treść: Wartość produkcji sprzedanej przemysłu była w październiku o 7,8 proc. wyższa niż rok wcześniej. Produkcja była także o 2,3 proc. wyższa względem września - poinformował Główny Urząd Statystyczny.
Opublikowane dziś dane okazały się wyraźnie lepsze od rynkowego konsensusu.

Mam dysonans poznawczy.
jas2
A to z portalu konkurencyjnego - Tytuł:
"Koło zamachowe gospodarki obraca się szybciej od oczekiwań. GUS podał dane o produkcji przemysłowej"

Treść:
"Produkcja przemysłowa wzrosła w październiku o 7,8 proc. rok do roku - podał GUS w poniedziałek. To najwolniejsza roczna dynamika od lutego
A to z portalu konkurencyjnego - Tytuł:
"Koło zamachowe gospodarki obraca się szybciej od oczekiwań. GUS podał dane o produkcji przemysłowej"

Treść:
"Produkcja przemysłowa wzrosła w październiku o 7,8 proc. rok do roku - podał GUS w poniedziałek. To najwolniejsza roczna dynamika od lutego br., ale dane bardzo dobre. Średnia prognoz analityków wskazywała na wzrost o 5,3 proc. rdr, więc oczekiwania były dużo gorsze od rzeczywistości.

Dane są w cenach stałych, więc są oczyszczone z wzrostu cen. Jeśli wyeliminować wpływ czynników sezonowych, to produkcja była wyższa w październiku o aż 9,8 proc. i o 2 proc. wyższa niż we wrześniu - podał GUS."
kenn
Skutek modnych cięć kosztów i zwolnień redaktorów. Teraz treści pisze AI ;)
jenak
Jak wszędzie słabsze. Jak by były mocne, pojawia się np. Belka i mówi, że to rozdawnictwo.
marok
Dane sa wyjątkowo dobre, po odsezonowaniu, nawet lepsze niż we wrześniu rok do roku.
jenak odpowiada marok
Jak nie ma już Balcerowicza i jego epigonów w gospodarkę, jestem, o dziwo, o nią spokojna.
marok
Znowu tytuł sugerujący fatalne dane,
a potem czyta się ,że dane wyraźnie przekroczyły oczekiwania analityków.
_jasko
"Wzrost produkcji przemysłowej najsłabszy od lutego"
Tytuł adekwatny do sytuacji.
Czy aż tak bardzo boisz się napływu fatalnych danych, że w każdym tytule czytasz podtekst?

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki