REKLAMA

Morawiecki umocnił złotego. Kurs euro spadł poniżej 4,70 zł

2021-11-22 14:30
publikacja
2021-11-22 14:30

- Będziemy robili wszystko w komunikacji i w naszych działaniach realnych, aby złotówka była nieco silniejsza - powiedział szef polskiego rządu. Złoty pozostaje słaby, ale odrobił nieco strat.

Morawiecki umocnił złotego. Kurs euro spadł poniżej 4,70 zł
Morawiecki umocnił złotego. Kurs euro spadł poniżej 4,70 zł
fot. Pool / / Reuters

Słowa premiera obniżyły nieco kurs EUR/PLN, który dziś wyznaczył nowe maksimum powyżej 4,72 zł. Więcej o porannej sytuacji na rynku walutowym pisaliśmy w artykule "Kurs euro powyżej 4,70 zł. Frank po rekordowe 4,51 zł".

Po wypowiedzi Morawieckiego kurs euro spadł do 4,697 zł. To nadal więcej niż na piątkowym zamknięciu. Mniej niż rano, ale wciąż drożeje też dolar (do 4,16 zł). Po południu wyhamowała także skala wzrostu kursów funta (do 5,594 zł) i franka szwajcarskiego (4,491 zł), które wcześniej kosztowały odpowiednio ponad 5,62 i 4,51 zł.

W piątek na temat kursu złotego wypowiedział się prezes Narodowego Banku Polskiego. Zdaniem ekonomistów wskazywały one, że bank centralny jest gotów do interwencji na rynku.

"Kurs złotego jest płynny i jeżeli za zmianami kursu, zwłaszcza jeśli nie są one zbyt silne, przemawiają czynniki rynkowe, to trudno spodziewać się naszej reakcji. Zmiany kursu są rzeczą naturalną. Zastrzegamy sobie jednak prawo do prowadzenia interwencji walutowych, ale nie prowadzimy ich bez wyraźnej potrzeby. Interwencji walutowych nie wykluczają też inne banki centralne, zwłaszcza w mniejszych, otwartych i rozwiniętych gospodarkach. Często też z tego prawa do interwencji korzystają, czasami o wiele mniej wstrzemięźliwie niż NBP. Powtórzę, że w bieżącym roku NBP nie prowadził interwencji, trudno utrzymywać, że działamy w kierunku osłabiania złotego lub też preferujemy słabego złotego" - napisał Glapiński.

Dzisiejsza wypowiedź premiera Morawieckiego koresponduje z jego słowami z początku października, kiedy wyraził nadzieję, że NBP należycie zareaguje na rosnącą inflację. Jeszcze tego samego dnia władze monetarne dokonały pierwszej od 9 lat podwyżki stóp procentowych. W listopadzie krok ten powtórzono (i to w większej skali), przez co w ciągu 2 miesięcy stopa referencyjna w Polsce wzrosła z 0,1 proc. do 1,25 proc. Na tle regionu to wciąż niewiele - wyższe stopy obowiązują w Czechach (2,75 proc.) czy na Węgrzech (2,1 proc).

MZ/PAP

Źródło:
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (56)

dodaj komentarz
anty12
Pinokio, zlikwiduj socjal to i inflacja spadnie. Te Twoje 15 minutowe interwencje to zart.
anty12 odpowiada liczygrosz
nie spadnie poniewaz ... I tu dokoncz zadanie trolu?
p-g odpowiada anty12
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Inflacja-producencka-w-Niemczech-najwyzsza-od-70-lat-8227232.html

Może dlatego, że to jest aktualnie trend ogólnoświatowy?

"Kolejny dzień, kolejne niepokojące doniesienia z „frontu inflacyjnego”. Wzrost cen notowany przez niemieckich producentów jest najwyższy od 1951 r. Mocny wpływ
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Inflacja-producencka-w-Niemczech-najwyzsza-od-70-lat-8227232.html

Może dlatego, że to jest aktualnie trend ogólnoświatowy?

"Kolejny dzień, kolejne niepokojące doniesienia z „frontu inflacyjnego”. Wzrost cen notowany przez niemieckich producentów jest najwyższy od 1951 r. Mocny wpływ na ten stan rzeczy ma energia, choć nie tylko ona drożeje.

Jak poinformował niemiecki urząd statystyczny Destatis, w październiku 2021 r. inflacja PPI sięgnęła 18,4 proc. w ujęciu rocznym. To wynik wyraźnie wyższy od oczekiwań ekonomistów (16,2 proc.) oraz od odnotowanego we wrześniu (14,2 proc.). Na uwagę zasługuje także miesięczna dynamika cen, która w październiku sięgnęła 3,8 proc. wobec oczekiwań na poziomie 1,6 proc. i 2,3 proc. we wrześniu."

A CPI w Niemczech już ok. 5%.
anty12 odpowiada p-g
Wg pieniedze drukowane na przezarcie nie wplyuwawa na oinflacje ? Szkola pisu.
sharkhunter
Bankier i bankiera “analytycy” - komedia.
zenon_burczymucha
Umocnił hehe. No nie mogę przestać się śmiać.
ameba1
No weź... on nie mówi tego do Ciebie i Tobie podobnych, tylko do pozostałych 80% społeczeństwa, która kompletnie nie wie o co chodzi :)
macrogregory
No i kurs wrócił - interwencja łączna trwała całe 60min, i kto był szybki wywalił złotówki, albo grał long na wszystkich parach USD, EUR i CHF vs PLN...

Dzięki za ten buy-the-dip Morciu :)

Powiązane: Niespokojnie na rynku walutowym

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki