REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Morawiecki: Tarcza antyinflacyjna będzie zawierała obniżkę akcyzy na nośniki energii

2021-11-22 14:06, akt.2021-11-22 14:37
publikacja
2021-11-22 14:06
aktualizacja
2021-11-22 14:37

Rządowy pakiet antyinflacyjny jest praktycznie gotowy, będzie przewidywać m.in. obniżkę akcyzy na nośniki energii - oświadczył w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Nie przedstawił jednak żadnych szczegółów.

Morawiecki: Tarcza antyinflacyjna będzie zawierała obniżkę akcyzy na nośniki energii
Morawiecki: Tarcza antyinflacyjna będzie zawierała obniżkę akcyzy na nośniki energii
fot. INTS KALNINS / / Reuters

Jak poinformował Morawiecki w poniedziałek na konferencji prasowej w Gdańsku, rząd część tego pakietu będzie chciał wdrożyć jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

„Ona będzie zawierał takie elementy jak obniżenie akcyzy na nośniki energii” - stwierdził premier, dodając, że „o szczegółach powiemy w swoim czasie”.

Zdaniem Morawieckiego to nośniki energii są współodpowiedzialne za gwałtowne wzrosty cen, a dowodem na to jest fakt, że w „ogromnej większości krajów Europy” inflacja jest historycznie wysoka w ciągu 20 czy 30 lat.

„Za wysokie ceny energii odpowiada Gazprom, Rosja, Nord Stream 2 oraz ci w Europejskiej Partii Ludowej, którzy nie tylko nie zablokowali Nord Stream 2, ale sprzyjali wybudowaniu tego gazociągu” - oświadczył Morawiecki. Jak dodał, dziś ten gazociąg stanowi element szantażu w rękach prezydenta Rosji Władimira Putina.

Premier o sytuacji polskiego złotego

„Będziemy robili wszystko w komunikacji i w naszych działaniach realnych, aby złotówka była nieco silniejsza” – powiedział szef rządu. Dodał, że słaby złoty jest korzystny dla eksporterów.

„Ale dla wszystkich tych, którzy mają dług zaciągnięty w walucie, a w szczególności dla budżetu polskiego, który ma częściowo dług denominowany w walutach obcych, to nie jest dobre” – zastrzegł premier.

Zaznaczył, że ma nadzieję, iż w ciągu najbliższych kilku kwartałów dojdzie do ustabilizowania sytuacji na rynku walutowym.

W poniedziałek około godziny 14. euro kosztowało na rynku walutowym niespełna 4,7 zł, a dolar – nieco ponad 4,16 zł.

IV fala pandemii a osoby niezaszczepione

Szef rządu został zapytany na konferencji prasowej o strategię rządu na 4. falę pandemii i dlaczego nie zostały wprowadzone restrykcje dla osób niezaszczepionych.

Premier wskazywał, że 4. fala pandemii będzie miała wydłużony charakter, ale z mniejszą liczbą zgonów. Zwracał uwagę, że w województwach podlaskim i lubelskim jest coraz mniej zakażeń. "Jest nadzieja, że za dwa tygodnie również w innych województwach fala zacznie opadać" - dodał.

Morawiecki podkreślił, że wydolność systemu zdrowia ma swoje granice, zaś osoby niezaszczepione chorują znacznie ciężej i znacznie częściej umierają na Covid-19.

"Szczepienia są dobrodziejstwem nauki, zmieniły historię ludzkości (...). Jeżeli chcemy zadbać - a powinniśmy - o swoje zdrowie i zdrowie swoich bliskich, to miejmy na uwadze to, że może nas spotkać tragedia, jeżeli będziemy niezaszczepieni" - powiedział Morawiecki.

"Co do wypracowania wspólnego modelu dla osób niezaszczepionych to chcemy z partiami opozycyjnymi ten problem wkrótce przedyskutować tak, żeby mieć jasność, czy projekt, który zaproponowaliśmy będzie miał większość, aby go wprowadzić. W tym projekcie m.in. jest to, aby można było weryfikować to, czy pracownik jest zaszczepiony" - podkreślił premier.

Posłowie PiS Czesław Hoc i Paweł Rychlik poinformowali w środę, że do Sejmu trafi poselski projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. Zgodnie z projektowanymi przepisami, jeśli pracownik nie będzie zaszczepiony, to przedsiębiorca będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu, gdzie nie będzie miał styczności z klientami.

Minister zdrowia Adam Niedzielski napisał w niedzielę na Twitterze, że projekt Hoca równorzędnie traktuje zaszczepienie przeciw COVID-19, test na obecność koronawirusa i status ozdrowieńca. "Oznacza to, że osoby niezaszczepione będą mogły potwierdzać swoje bezpieczeństwo epidemiczne testem" – napisał szef MZ.

wkr/ mmu/ reb/ kszy/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (47)

dodaj komentarz
carlito1
Tak! Zwalimy kurs dolara siłą dolnego paska w tvpis.!!.
itso_widmo_bieli
Morawiecki ma wpływ na walutę przez komunikację ? i w realnych działaniach ?

CO JEST TU GRANE :D to wywraca mój świat
friedens
- Spadło 1600 tupolewów! - tak komentuje nieudolność rządu PiS w walce z pandemią immunolog dr Paweł Grzesiowski w podcaście poliTYka Anny Dryjańskiej.
jarekzbyszek
Zamiast 3,14erdolić o tarczy załóż sobie na łeb hełm żelazny a Dworczyk niech ci przywali młotem bojowym. Może być młot Kowalski.
P.S. Kowalski jest zbyt tępy.
friedens
Co on plecie? 'Nieco' znaczy przecież: tycio, kapka, odrobinę, delikatnie, troszeńkę, ociupinę, mało, ździebko, niezauważalnie, z lekka, trochę, słabo, minimalnie, nieznacznie, ciut, troszeczkę, krztynę, niewiele, symbolicznie, lekko, troszkę, niedużo...
PS. Waluta polska to złoty, a nie złotówka. Złotówka to potocznie
Co on plecie? 'Nieco' znaczy przecież: tycio, kapka, odrobinę, delikatnie, troszeńkę, ociupinę, mało, ździebko, niezauważalnie, z lekka, trochę, słabo, minimalnie, nieznacznie, ciut, troszeczkę, krztynę, niewiele, symbolicznie, lekko, troszkę, niedużo...
PS. Waluta polska to złoty, a nie złotówka. Złotówka to potocznie moneta o wartości jednego złotego (BTW za Balcerowicza jeden dolar kosztował 95 groszy, ech... A dziś, za Kaczyńskiego hrywna jest mocniejsza i stabilniejsza...).
fiat126p
O początku roku kurs do PLN:
hrywna ukraińska +18%
rubel białoruski +16%
rupia indonezyjska +10%
lek albański +8%
naira nigeryjska +6,4%
denar macedoński +4,1%
ale... lira turecka -25% !!!
antek10
Pomodlą sie bo tylko tyle mogą
nasch_tschalnik
Złotówka będzie silniejsza, gdy będzie bita ze złota. Gorzej ze złotym papierowym, bo jest drukowany, ale dostanie siły, gdy zadrukuje się go farbą ze złotem.
itso_widmo_bieli
to nic nie da problem jest z twoim brakiem wiary
warmiak007
Widać, że nawet trollownię dotknęły cięcia budżetowe.

Powiązane: Tarcza antyinflacyjna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki