REKLAMA
WEBINAR

Konferencja prezesa zaszkodziła złotemu. Kurs euro odbił się od dołka

Krzysztof Kolany2023-05-12 09:52główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-05-12 09:52

Tradycyjnie już wystąpienie prezesa NBP Adama Glapińskiego zbiegło się w czasie z osłabieniem złotego. Zgodnie z przypuszczeniami części analityków rynek wykorzystał okazję, aby odreagować niedawne spadki kursu euro.

Konferencja prezesa zaszkodziła złotemu. Kurs euro odbił się od dołka
Konferencja prezesa zaszkodziła złotemu. Kurs euro odbił się od dołka
fot. Karol Serewis / / ZUMA Press

Czwartkowe wystąpienie szefa Narodowego Banku Polskiego nie obfitowało w nowe akcenty. Prezes Glapiński mówił wiele, ale niewiele z tego dotyczyło istoty prowadzonej polityki monetarnej.

- Nie podjęliśmy decyzji o zakończeniu cyklu podwyżek stóp procentowych, w ogóle nie było takiej dyskusji. Jeśli inflacja będzie się wyrywać do góry z korytarza, który przewidujemy, to jesteśmy gotowi do reakcji – powiedział przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej.

Reklama

Niestety, zamiast mówić o zduszeniu inflacji, prezes Glapiński wolał rozwodzić się na temat recesji, bezrobocia i życzył sobie proinflacyjnego realnego wzrostu wynagrodzeń. Wszystko to brzmiało bardzo „gołębio” i zachęcało rynek do snucia wizji obniżek stóp procentowych w NBP, pomimo szalejącej w kraju dwucyfrowej inflacji.

Rynek walutowy wykorzystał konferencję prezesa Glapińskiego do realizacji zysków z krótkich pozycji na parze euro-złoty. W rezultacie kurs euro poszedł w górę, rosnąc z niespełna 4,52 zł w momencie rozpoczęcia wystąpienia prezesa NBP do przeszło 4,54 zł dwie godziny później.

W piątek o 9:53 kurs euro wynosił 4,5446 zł i był o ponad grosz wyższy od czwartkowego kursu odniesienia. Natomiast w środę zobaczyliśmy najniższe notowania euro (4,5045 zł) od lutego 2022 roku. Przez ostatnie trzy miesiące kurs EUR/PLN obniżył się o blisko 30 groszy, z tego tylko od Wielkanocy zaliczył spadek o ok. 15 groszy.

Trzeba też uczciwie przyznać, że na rzecz osłabienia złotego w czwartek zadziałały czynniki zewnętrzne w postaci umacniającego się dolara. Kurs EUR/USD zszedł w pobliże poziomu 1,09 po tym, jak przez poprzedni miesiąc bez powodzenia usiłował przełamać linię oporu leżącą powyżej 1,10.

W rezultacie w piątek rano dolar na polskim rynku kosztował 4,1613 zł, po tym, jak jeszcze w czwartek nad ranem płacono za niego nieco ponad 4,10 zł. Były to wtedy najniższe notowania amerykańskiej waluty od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Po dwóch nieudanych próbach wybicia się dołem z półrocznego trendu bocznego kurs franka szwajcarskiego powrócił do starego „kanału”. W piątek rano helwecka waluta była wyceniana na 4,6699 zł, choć jeszcze w środę za franka płacono „tylko” 4,6034 zł.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (29)

dodaj komentarz
pozhoga
Właśnie byłem ciekaw ileż to postów napisano pod artykułem, że złocisz się osłabił (bo wiem, ile bywa pod artykułami, gdy jest odwrotnie). Nie zawiodłem się - miłego trollowania.
langdon25
Słowo „Prezes” powinno być zastrzeżone w konstytucji .

Tylko dla mieszkańca willi na Żoliborzu.
simonsoft8
Glapińska jest NBP, powinna wiedzieć
karbinadel
Kiedyś na szkodniki był Azotox
utt
Kto go wrzucił na stołek ? Sabotażysta jakiś czy co ?
kaczyslaw_
Jaszczomb to powinien się wypowiadać co najwyżej na sopockim molo.
karbinadel
Akurat to, co tam powiedział, to się sprawdziło :)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
osiemgwiazd
Konstytucja (art.227) i Ustawa o NBP (np. art.23) dokładnie precyzują zadania i cele NBP i RPP. Kiedyś powstaną zapewne kancelarie prawne, specjalizujące się i ułatwiające obywatelom składanie pozwów zbiorowych o odszkodowania majątkowe przeciwko szefowi NBP i członkom RPP. Frankowiczom się udało, a tu sprawa jest prostsza
bha
Raczej konferencjo-projekcje krótkowidzącego entuzjastycznego bajkopisarstwa.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki