REKLAMA
JUŻ JUTRO

Kurs euro dotarł do 4,50 zł. Złoty najmocniejszy od 15 miesięcy

Krzysztof Kolany2023-05-15 09:34główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-05-15 09:34

Początek tygodnia przyniósł dalszy spadek kursu euro. Polska waluta zaskakuje swoją względną siłą i na parze z euro jest już najmocniejsza od lutego 2022 roku.

Kurs euro dotarł do 4,50 zł. Złoty najmocniejszy od 15 miesięcy
Kurs euro dotarł do 4,50 zł. Złoty najmocniejszy od 15 miesięcy
fot. Karol Serewis / / ZUMA Press

W poniedziałek o 9:33 kurs euro wynosił 4,5107 zł. Wcześniej nad ranem wspólnotowa waluta była kwotowana nawet po 4,4960 zł i był to najniższy kurs EUR/PLN od 17 lutego 2022 roku, a więc niemal 15 miesięcy.

Od Wielkanocy kurs euro zaliczył spadek z blisko 4,70 zł do niespełna 4,50 zł, w zaledwie 5 tygodni obniżając się o prawie 20 groszy. Tak dynamiczne umocnienie złotego zaskoczyło niemal wszystkich analityków. Jeszcze pod koniec kwietnia rynkowy konsensus zakładał, że kurs EUR/PLN do końca roku nie zejdzie poniżej 4,70 zł. Tylko najwięksi optymiści liczyli na euro po 4,50 zł lub mniej.

Reklama

 Zrewidowaliśmy naszą prognozę kursu EUR/PLN. W ostatnich tygodniach kurs złotego umacniał się z uwagi na nasilenie oczekiwań rynkowych na obniżki stóp procentowych przez EBC i Fed w horyzoncie kilku kwartałów i związany z tym wzrost globalnego apetytu na ryzyko. Taka tendencja będzie pozytywna dla kursu złotego również w kolejnych miesiącach. Nadal jednak uważamy, że kurs EUR/PLN wzrośnie przejściowo na koniec II kw. br. (do 4,60 zł) z uwagi na przejściowy wzrost awersji do ryzyka – napisali w tygodniku ekonomicznym „MAKROmapa” analitycy Credit Agricole Bank Polska.

Warto też odnotować, że złoty umacnia się pomimo niesprzyjającej sytuacji na parze euro-dolar. Amerykańska waluta od kilku dni umacnia się względem euro. W przeszłości aprecjacji dolara zwykle towarzyszyło osłabienie walut z rynków wschodzących. Teraz to zjawisko nie zachodzi, a zagraniczny kapitał napływa do krajów naszego regionu, co widzimy także na rynku korony czeskiej czy forinta węgierskiego.

Kombinacja niższego kursu EUR/USD oraz umocnienia złotego do euro sprawiła, że dolar w relacji do złotego wyceniany jest na podobnych poziomach co w ubiegłym tygodniu. W poniedziałek rano amerykańska waluta była wyceniana na 4,1478 zł. Tegoroczny dołek kursu USD/PLN, ustanowiony w dwa tygodnie temu, wynosi 4,1028 zł.

Coraz ciekawiej robi się za to na parze frank-złoty. O poranku kurs CHF/PLN obniżył się do 4,6262 zł i tym samym potwierdził zeszłotygodniowe wyłamanie z trwającego od listopada trendu bocznego. Przez poprzednie pół roku notowania franka szwajcarskiego wahały się w przedziale 4,65-4,85 zł.  

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (19)

dodaj komentarz
einstachu
Jaki jest problem, aby nie przewidywać zbliżającego się terminu 30 maja, rozstrzygnięcia w TK i późniejszy zalew Polski Eurem, co może zbić kurs w okolice 4,25? A jeśli to tylko spekulacja pod ten termin, to trzeba już zacząć kupowanie, bo okazja skończy się na tydzień przed tym 30-tym...
dziadek55
Może to ten czas .Jak napisałem w lutym 2023 PLN może wzmocnić do 4,45 -4,35 za EUR .Czas przewalutować EUR zakupione po 4,6-4,9 i zakupić COI. Jednak po informacji o spadku inflacji , oraz coraz bardziej korzystnych notowaniach wyborczych rządzących ,jak również braku jakiegokolwiek logicznego programu wyborczego opozycji możliwy Może to ten czas .Jak napisałem w lutym 2023 PLN może wzmocnić do 4,45 -4,35 za EUR .Czas przewalutować EUR zakupione po 4,6-4,9 i zakupić COI. Jednak po informacji o spadku inflacji , oraz coraz bardziej korzystnych notowaniach wyborczych rządzących ,jak również braku jakiegokolwiek logicznego programu wyborczego opozycji możliwy wariant EUR/PLN= 4,15-4,25 . Silny PLN również uczestniczy w kampanii w............
stain
Miasteczko Wilanów dokupuje euro i dolary (do tych kupionych wcześniej za 4,80-4,90 zł).
Bo przecież za chwilę te waluty będą po 6-7 zł, czyż nie?
Ryszard Petru (vel Prorok) powinien zostać honorowym obywatelem Waszego osiedla.
recydywa
Złoty coraz mocniejszy, a rezerwy walutowe coraz mniejsze! Jak długo?
mknowak
Póki USA toczy sobie wojnę z Rosją rękoma Ukrainy i potrzebują sojusznika. Zauważ co się dzieje w Turcji od której USA się odwróciło jak się od nas odwrócą to będzie to samo.
simonsoft8
NBP utwardzenie jest lepsze
jenak
I to jest bul.


Narracja o zeszmaconej złotówce, której żaden kosmopolityczny pseudoinwestor, choćby cały foreksowy świat się o nią zabijał, nie zamierza mieć w portfelu, wzięła w łeb.


Zupełnie jak Odra, dziczki, willa, mur, nawóz, zboże,......bosze ile tego już było. Tych "afer" państwa z tektury czy
I to jest bul.


Narracja o zeszmaconej złotówce, której żaden kosmopolityczny pseudoinwestor, choćby cały foreksowy świat się o nią zabijał, nie zamierza mieć w portfelu, wzięła w łeb.


Zupełnie jak Odra, dziczki, willa, mur, nawóz, zboże,......bosze ile tego już było. Tych "afer" państwa z tektury czy kamieni kupy.
grab
Ani pan KK, ani inni analitycy nie mają pojęcia o prognozach walutowych, ja sprzedałem swoje zasoby euro po 4,72 i wiedziałem że złotówka się umocni. Teraz kupię i znowu zarobię.
ohh
Chyba jeszcze za wcześnie na zakup, bardziej poziomy 4,40, 4,20 lub 3 PLN. Ja czekam najpierw na 4,20 i korektę drobną na 4,25, potem zjazd do 3 PLN.
kaczyslaw_ odpowiada ohh
Kaczyński w trakcie swojej wypowiedzi przekonywał, że "jeden z ekonomistów i publicystów napisał, że zbadał to w UE i euro jest warte 2,55 zł", stwierdzając przy tym, że nawet "zawyżył wartość euro".

Będzie euro po 2,55 PLN - o to zadba prezes najniższy wraz z jaszczembiem. xDD

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki