REKLAMA
WEBINAR

Kurs euro blisko dwuletniego dna. Złoty czeka na werdykt RPP

Krzysztof Kolany2023-06-06 09:34główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-06-06 09:34

Po raz pierwszy od czerwca 2021 roku kurs euro znalazł się poniżej poziomu 4,47 zł. Polski złoty pozostaje relatywnie mocny i nie reaguje nawet na spekulacje o nadchodzących cięciach stóp procentowych w Narodowym Banku Polskim.

Kurs euro blisko dwuletniego dna. Złoty czeka na werdykt RPP
Kurs euro blisko dwuletniego dna. Złoty czeka na werdykt RPP
fot. Dilok Klaisataporn / / Shutterstock

Dziś nad ranem na niepłynnym rynku euro było kwotowane nawet po 4,4683 zł i były to najniższe notowania kursu euro od dwóch lat. Do 9:33 kurs EUR/PLN podniósł się do 4,4701 zł.

Jeszcze w czwartek kurs euro atakował poziom 4,54 zł i wydawało się, że to dopiero początek korekcyjnego osłabienia złotego. Nie minęły trzy dni robocze, a notowania euro spadły o blisko 7 groszy i zdołały pogłębić majowe minima.

Reklama

Siła złotego jest tym bardziej zastanawiająca, że kolejni członkowie Rady Polityki Pieniężnej robią, co mogą, aby zaszkodzić polskiej walucie. W ostatnich dniach nie brakowało wypowiedzi o możliwej obniżce stóp procentowych już jesienią 2023 roku. Przypomnijmy tylko, że stopa referencyjna NBP wynosi 6,75% przy inflacji CPI na poziomie 13% i prognozach jej utrzymania na wysokim jednocyfrowym poziomie przez następne kilka kwartałów.

Ekonomiści zgodnie przewidują, że na kończącym się dziś posiedzeniu RPP nie zmieni poziomu stóp procentowych. Wątpią też, aby na środowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński zasugerował możliwość rychłej obniżki ceny kredytu w banku centralnym. Coraz większa liczba bankowych analityków skłania się ku opcji, że w tym roku nie będzie warunków do obniżenia stóp procentowych.

- Nie rozumiemy strategii komunikacyjnej RPP. Zakładamy jednak, że ex ante można powiedzieć cokolwiek, ale ostatecznie zdecydują warunki makroekonomiczne. Przekonaliśmy się o tym w 2021 roku, kiedy jeszcze we wrześniu podwyżki stóp procentowych miały być szkolnym błędem, a miesiąc później RPP rozpoczęła nagle cykl zacieśnienia. Nie oczekujemy obniżek stóp procentowych w tym roku – napisali bez owijania w bawełnę ekonomiści mBanku.

Stabilna pozostaje sytuacja na głównej parze walutowej świata. Kurs EUR/USD ustabilizował się w pobliżu 1,07 dolara za euro. Na polskim rynku przekłada się to na kurs dolara rzędu 4,1766 zł. To najmniej od blisko dwóch tygodni, ale wciąż wyraźnie powyżej majowego dołka (4,1028 zł).

Frank szwajcarski wyceniany był na 4,6112 zł po tym, jak w poniedziałek kurs CHF/PLN wyrównał majowe minimum, chwilowo schodząc nawet poniżej linii 4,60 zł. To najniższe notowania franka od czerwca 2022 roku.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
friedens
Za Tuska euro było max. po 3,30, dolar po 3, a frank po 3,35 pln. Inflacja 0,5%, stopy proc. 1,5%. Wzrost gospodarczy 3,4%. Polska za Tuska była powszechnie szanowanym państwem. Nie kręcili nosem na myśl o niej, nie pouczali i nie poszturchiwali jej ani Amerykanie, ani urzędnicy z Brukseli, mówiąc (i słusznie) , że Polska PiS jest Za Tuska euro było max. po 3,30, dolar po 3, a frank po 3,35 pln. Inflacja 0,5%, stopy proc. 1,5%. Wzrost gospodarczy 3,4%. Polska za Tuska była powszechnie szanowanym państwem. Nie kręcili nosem na myśl o niej, nie pouczali i nie poszturchiwali jej ani Amerykanie, ani urzędnicy z Brukseli, mówiąc (i słusznie) , że Polska PiS jest niepraworządna, a może nawet przestępcza? Taką konkluzje może przecież sugerować przecież wczorajszy wyrok TSUE oraz dzisiejszy wyrok SN.
simonsoft8
"co było a nie jest nie pisze się rejestr". Dane pokazujesz narodowym bohomolcem, ta znaczy jesteś skompromitowana
stain
Tydzień temu było o "formacji podwójnego dna", które rzekomo wieszczy drogę na północ. Dzisiaj to. Fajnie, że zawsze można coś napisać.
Wróżka Eugenia zaprasza.
daniel_1
aż dziw bierze, że pan Krzysztof nie ma kanału na ju tubie i książek nie pisze?
pozhoga
Po raz kolejny w ,,artykule" brak wyjaśnienia DLACZEGO coś jest tak, a nie inaczej. Zamiast tego opisano to, co i tak widać na wykresach. Anglosasi nazywają to ,,stating the obvious".
jenak
Euro z frankiem ostukują dno.

Glapcio, jesteś wielki.
recydywa
Glapa postanowił zredukować rezerwy walutowe przed wyborami, żeby zbyt wiele nie zostało dla opozycji. Na jak długo mu wystarczy?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki