REKLAMA
WEBINAR

We wtorek decyzja RPP. Co ze stopami procentowymi?

2023-06-05 06:41, akt.2023-06-05 17:59
publikacja
2023-06-05 06:41
aktualizacja
2023-06-05 17:59

6 czerwca RPP podejmie decyzję dotyczącą stóp procentowych. W maju po raz ósmy Rada zdecydowała o braku podwyżek, czy oznacza to zakończenie cyklu? Przekonamy się po południu we wtorek. Ostatnio coraz głośniej niektórzy członkowie RPP mówią wręcz o obniżkach stóp - w tej kwestii jednak ekonomiści nie mają wątpliwości.

We wtorek decyzja RPP. Co ze stopami procentowymi?
We wtorek decyzja RPP. Co ze stopami procentowymi?
fot. Adam Chelstowski / / Forum

W poniedziałek rozpoczęło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. RPP ostatni raz zmieniła stopy procentowe we wrześniu 2022 r. i od tego czasu utrzymuje je na niezmienionym poziomie, co nie zmienia faktu, że stopa referencyjna znajduje się obecnie na najwyższym poziomie od ponad 20 lat.

 • stopa referencyjna: 6,75 proc. w skali rocznej (poprzednio 6,75 proc.),
 • stopa lombardowa: 7,25 proc. w skali rocznej (poprzednio 7,25 proc.),
 • stopa depozytowa: 6,25 proc. w skali rocznej (poprzednio 6,25 proc.),
 • stopa redyskonta weksli: 6,8 proc. w skali rocznej (poprzednio 6,8 proc.),
 • stopa dyskontowa weksli: 6,85 proc. w skali rocznej (poprzednio 6,85 proc.).
Reklama

Natomiast w środę o godzinie 15:00 odbędzie się konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego, na której będzie tłumaczył decyzję podjętą przez RPP.

Terminy posiedzeń RPP w 2023 r.
styczeń 3-4 (wtorek-środa)
luty 7-8 (wtorek-środa)
marzec 7-8 (wtorek-środa)
kwiecień 4-5 (wtorek-środa)
maj 9-10 (wtorek-środa)
czerwiec 5-6 (poniedziałek-wtorek)
lipiec 5-6 (środa-czwartek)
sierpień 21 (poniedziałek)*
wrzesień 5-6 (wtorek-środa)
październik 3-4 (wtorek-środa)
listopad 7-8 (wtorek-środa)
grudzień 5-6 (wtorek-środa)
* - posiedzenie niedecyzyjne
Co dalej ze stopami procentowymi? Analitycy są zgodni

ING: możemy mieć do czynienia ze zmianą retoryki Rady

„RPP na czerwcowym posiedzeniu nie zmieni stóp procentowych, ale możemy mieć do czynienia ze zmianą retoryki Rady” – powiedział PAP ekonomista ING BSK Adam Antoniak.

W maju 2023 r., jak wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego, inflacja spadła do 13 proc. z 14,7 proc. w kwietniu br. To, jak przyznaje ekonomista ING BSK, znaczący spadek inflacji, który powinien pociągnąć za sobą wyraźny spadek inflacji bazowej (ta w kwietniu obniżyła się ledwie o 0,1 pkt. proc., do 12,2 proc.).

„Prezes NBP Adam Glapiński powinien odnotować zarówno wyraźny spadek inflacji oraz fakt, że także jesteśmy za punktem zwrotnym w inflacji bazowej. Mogą się także pojawić sugestie, że pod koniec tego roku dojdzie do spadku stóp procentowych” – stwierdził Adam Antoniak.

Jego zdaniem jednak skala spadku inflacji w tym roku nie będzie dostatecznie wysoka, aby dało się uzasadnić obniżkę stóp procentowych. Stwierdził, że choć obecnie inflacja spada szybko, to jednak w średnim terminie będzie się utrzymywać na podwyższonym poziomie.

„Myślę, że nawet nowa projekcja inflacji, która zostanie opublikowana w lipcu, nie pokaże silnego przyspieszenia dezinflacji w średnim terminie i szybszego jej powrotu do celu NBP. Mogą się zmienić lekko ścieżki inflacji ze względu na ceny energii, ale jednak dużej zmiany nie będzie” – powiedział ekonomista ING BSK.

Santander BP: w 2023 r. nie będzie warunków do obniżek stóp procentowych

"Miesiąc temu, po pierwszej fali ofensywy medialnej niektórych członków RPP sugerującej możliwe obniżki stóp po wakacjach, nie wykluczaliśmy, że RPP zdecyduje się na formalne zakończenie cyklu podwyżek. Tak jednak się nie stało, a ton wypowiedzi prezesa Glapińskiego na konferencji był wręcz zaskakująco mało gołębi. Na wypowiedziach przedstawicieli RPP przestaliśmy się już skupiać, uznawszy, że wprowadzają one więcej zamieszania niż jasności" - wskazali w raporcie ekonomiści Santander BP.

"Trzeba jednak przyznać, że od majowego posiedzenia RPP w danych ekonomicznych pojawiło się więcej sygnałów sprzyjających oczekiwaniom szybszej dezinflacji, m.in.: niższy od oczekiwań wstępny odczyt CPI za maj, po raz pierwszy od dawna wynikający z przyhamowania inflacji bazowej, zapaść popytu krajowego w I kw. br., słaba aktywność i sygnały szybkiego hamowania kosztów w europejskim przemyśle" - dodali.

Mimo pozytywnych z punktu widzenia procesów inflacyjnych danych ekonomiści Santander BP prognozują, że w 2023 r. nie będzie warunków do obniżek stóp procentowych w Polsce.

"Naszym zdaniem kluczowe dla decyzji Rady będą jednak napływające dane. A te, w naszej opinii, pokażą, że warunków do obniżek stóp w tym roku nie będzie - nawet jeżeli CPI przed końcem br. zejdzie poniżej 10 proc. rdr to nieznacznie i przy wciąż wyraźnie uporczywej inflacji bazowej, w warunkach stopniowego ożywienia gospodarczego, napiętego rynku pracy i rozwiązującego się worka z przedwyborczymi obietnicami wydatków, utrudniających proces dezinflacji w kolejnych latach" - ocenili ekonomiści.

"W efekcie niezmiennie uważamy, że rynkowa wycena obniżek stóp procentowych NBP jest nadmiernie optymistyczna" - dodali.

mBank: nie oczekujemy obniżek stóp procentowych w tym roku

"Nie rozumiemy strategii komunikacyjnej RPP. Zakładamy jednak, że ex ante można powiedzieć cokolwiek, ale ostatecznie zdecydują warunki makroekonomiczne. Przekonaliśmy się o tym w 2021 roku, kiedy jeszcze we wrześniu podwyżki stóp procentowych miały być szkolnym błędem, a miesiąc później RPP rozpoczęła nagle cykl zacieśnienia. Nie oczekujemy obniżek stóp procentowych w tym roku. Paradoksalnie też – a formułując prognozy, bierzemy pod uwagę całą dostępną informację – im częściej RPP iść będzie w kierunku narracji o luzowaniu polityki pieniężnej, tym niższe jest prawdopodobieństwo, że faktycznie do niej dojdzie" - uważają ekonomiści mBanku.

pap/bpl

Źródło:Bankier24
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia      z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (45)

dodaj komentarz
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
W Sierpniu obniżą przed wyborami zeby ludzie nie zapomnieli przed pojsciem do urn że rząd "Wygrał" z inflacją i teraz będzie już tylko lepiej ^^
jasiek2017
Najwyższy czas na obniżki.
bha
Cóż... Stopki, stopeczki mają już od ponad 1.5 roku taki wpływ szczególnie na spadek sekretnie najwyższej inflacji i cenowo najdroższej detalicznej mają one taki na nią wpływ jak zeszłoroczny deszcz i śnieg!!!!!!!!. Stopki wpływają najbardziej niestety na coraz mocniejsze z czasem ich coraz dłuższego trwania dodatkowe coraz większe Cóż... Stopki, stopeczki mają już od ponad 1.5 roku taki wpływ szczególnie na spadek sekretnie najwyższej inflacji i cenowo najdroższej detalicznej mają one taki na nią wpływ jak zeszłoroczny deszcz i śnieg!!!!!!!!. Stopki wpływają najbardziej niestety na coraz mocniejsze z czasem ich coraz dłuższego trwania dodatkowe coraz większe dojenie z kasy i oszczędności milonów kredytobiorców - cóż... raczej w skali roku na dodatkowe miliardowe zyski wpływające dodatkowo do systemu mamony. Cóż... Stopki, stopeczki mają taki wpływ szczególnie na rynkową dojną inflację detaliczną dotyczącą przecież najmnocniej wszystkich niestety coraz bardziej wysoko dojną inflację w detalu mają stopki, stopeczki na nią raczej tylko iluzoryczny wpływ niestety raczej wygodny na rynku wielu nie bez celu!.Gdyby Stopek nie było na rynku pewnie inflacja była by raczej obenie podobna szczególnie na rynku od dekad coraz mocniej i corz bardziej zapatrzonym jak w obraz na Mamonę i Zyski coraz większe co roku zyski bez umiaru!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.
jas2
Czas na obniżki stóp procentowych, zwłaszcza jeśli 15 czerwca potwierdzą się wstępne dane o zerowym wzroście cen w maju.
osiemgwiazd
Po wczorajszym wyroku TSUE oraz dzisiejszym TK uzasadnione jest przypuszczenie, że być może państwem rządzą pospolici przestępcy. Pan Totalna Klapa i jego partyjni kamraci powinni mieć te wyroki na względzie, podejmując decyzję zgodne z interesami ich podejrzanej partii, a nie Polaków, do czego zostali powołani. Nikt w demokratycznym Po wczorajszym wyroku TSUE oraz dzisiejszym TK uzasadnione jest przypuszczenie, że być może państwem rządzą pospolici przestępcy. Pan Totalna Klapa i jego partyjni kamraci powinni mieć te wyroki na względzie, podejmując decyzję zgodne z interesami ich podejrzanej partii, a nie Polaków, do czego zostali powołani. Nikt w demokratycznym państwie europejskim, będącym członkiem UE, nie jest bezkarny.
osiemgwiazd
Wyrok nie TK, ale wyrok SN m.in. w sprawie TK.
and00 odpowiada osiemgwiazd
Sam się gubisz
Trybunały i sądy ci się mylą
A właśnie skazali wieloletniego posła i wiceministra z PO
Nawet pomimo że Neumann mówił ze każdego członka ich partia będzie bronić jak niepodległości
osiemgwiazd odpowiada and00
A kogo konkretnie skazali? Nawet nazwiska nie pamiętasz?
and00
'"We wtorek decyzja RPP. Co ze stopami procentowymi?"
Tytuł bez sensu
Przecież NBP już tydzień temu opublikował sprawozdanie z tego posiedzenia co właśnie trwa, tak że wszystko wiadomo
jenak
Jak to zgrzebnie ujmuje Ziemkiewicz. Elektorat opozycji jest oparty już tylko na emocjach.

Do niego już żadne argumenty przestały docierać.

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki