REKLAMA

99,5 proc. spadku eksportu do Wenezueli

2019-04-09 10:44
publikacja
2019-04-09 10:44

Jak głęboko Wenezuela pogrąża się w kryzysie, najlepiej pokazują informacje o wymianie towarowej z tym krajem. Skalę dramatu widać m.in. w danych GUS-u. Jeszcze w grudniu 2012 r. Polska eksportowała do Wenezueli towary o wartości 51 mln zł, tymczasem po 6 latach było to tylko 265 tys. zł. Złe zarządzanie i niewyobrażalna korupcja władz doprowadziły kraj do koszmarnego upadku i humanitarnego kryzysu – pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

fot. / / FORUM

Obniżenie PKB Wenezueli o ok. 45 proc. robi fatalne wrażenie. Hiperinflacja jest katastrofą dla lokalnej gospodarki. Ciągle tracący na wartości boliwar i spadające wydobycie ropy naftowej już na pierwszy rzut oka pokazują skalę problemów.

Wydaje się jednak, że kryzys humanitarny najlepiej obrazują dane o handlu zagranicznym. To one stanowią dobitne potwierdzenie, że w południowoamerykańskim kraju musi brakować leków i żywności. To one również wskazują, jak trudne może być obecne życie Wenezuelczyków, którzy masowo emigrują za granicę.

Wielka fala kryzysu

W 2012 r. Wenezuela, według danych MIT Media Lab, importowała towary o wartości niemal 60 mld dolarów. Pięć lat później, czyli w 2017 r., import spadł do 9,1 mld dol. To już wtedy było niezwykle mało jak na 30-milionowy kraj, który jednocześnie praktycznie nic nie produkuje i musi sprowadzać z zagranicy wszystko oprócz ropy naftowej.

W badanych latach import wyrobów przemysłu elektromaszynowego spadł z 18,5 mld dol. do 1,5 mld USD, czyli o ponad 90 proc. Zbliżona skala załamania importu była widoczna w przypadku przemysłu chemicznego w tym leków. W 2012 r. import gotowych medykamentów wynosił 2,5 mld USD, a w 2017 r. tylko 160 mln, czyli o ponad 93 proc. mniej. W przypadku metali przemysłowych i żywności obniżki sięgały ok. 80 proc.

Nie ma jeszcze globalnych danych dotyczących roku 2018. A jak wynika z informacji polskiego Głównego Urzędu Statystycznego, spadek wenezuelskiego popytu na zagraniczne dobra tylko w minionym roku mógł przekraczać kolejne 90 proc.

6 lat temu import z Polski był 200 razy większy

Skalę załamania wenezuelskiego importu, a tym samym całej gospodarki i standardu życia mieszkańców, może nawet lepiej niż dane globalne, pokazują publikacje GUS. W 2012 r. do Boliwariańskiej Republiki eksportowaliśmy towary o wartości 332 mln złotych (w samym grudniu 2012 r. było to 51 mln zł). Połowę z tego stanowiły wyroby przemysłu chemicznego (głównie nawozy). Drugą kategorią były maszyny i urządzenia mechaniczne oraz sprzęt elektryczny.

W 2014 r. eksport do Wenezueli obniżył się wg GUS do 250 mln zł, a w 2017 r. (ostatni okres dostępnych globalnie danych) miał wartość 90 mln zł. Cały czas dominowały w nim produkty przemysłu chemicznego oraz elektromaszynowego, chociaż w porównaniu z 2012 r. ogólnie spadły one o ponad 70 proc.

Najbardziej dramatyczne jednak wyglądają dane za rok 2018, a zwłaszcza za ostatni dostępny w GUS miesiąc, czyli grudzień. W ub.r. wenezuelski import z Polski wyniósł zaledwie 8,4 mln zł, czyli o ponad 90 proc. mniej niż w 2017 r. W porównaniu do 2012 r., kiedy import z Polski wyniósł 332 mln zł, spadek sięga ponad 97 proc.

Cały ub.r., mimo że pełen dramatycznego przekazu, nie oddaje jeszcze w pełni skali katastrofy importu z Polski. Dopiero końcówka roku pokazuje kulminację upadku. W grudniu 2018 r. wysłaliśmy do Wenezueli towary o wartości zaledwie 265 tys. zł, podczas gdy w ostatnim miesiącu 2012 r. było to 51 mln zł. Spadek wyniósł zatem 99,5 proc. Patrząc też na kwestię z innej strony, sześć lat temu polski eksport do Wenezueli był 200 razy większy niż obecnie.

350 mld dolarów w oparach korupcji

Wenezuela przestała kupować towary za granicą, gdyż zabrakło pieniędzy. Był to wynik fatalnego rządzenia krajem, na które składało się m.in. znacjonalizowanie prywatnych przedsiębiorstw oraz wyrzucenie zagranicznych firm z sektora wydobywczego.

W rezultacie nieefektywnie zarządzane państwo nie było nawet w stanie wydobywać i sprzedawać ropy, bez której Boliwariańska Republika stała się bankrutem. Kolejnym i w tym wypadku być może nawet jeszcze poważniejszym problemem była niewyobrażalna korupcja władz.

Według szacunków szwajcarskiego Basel Institute on Governance, który jest m.in. cytowany w procedowanej ustawie amerykańskiego kongresu o pomocy humanitarnej dla Wenezueli, ok. 350 mld dolarów zostało utracone z publicznych funduszy w „związku z korupcją, oszustwami oraz łapówkami”. I prawdopodobnie właśnie tu tkwi główna przyczyna wenezuelskiego kryzysu humanitarnego, biedy, braku wody, żywności, elektryczności i leków oraz masowych zgonów w zrujnowanych szpitalach.

kom/ abs/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (8)

dodaj komentarz
raficus
Niewyobrazalne dla mnie jest to, ze kiedys najbogatszy kraj Ameryki Poludniowej, dzisiaj tak fatalnie zarzadzany przez neomarksistow, ze nawet nie sa w stanie wydobyc wlasnej ropy z wlasnego podworka. SZOK!
bt5
Jeżeli 95% dochodów Wenezueli pochodzi z ropy od czasów kiedy zorganizował to tam tak dyktator Victor Gomez obsadzony przez USA , to przy spadku cen ropy że 140$ do 40$ czyli o około 75% to spadek PKB o tylko 45% można ocenić jako wręcz mistrzowskie zarządzanie krajem.
ajwaj
Kal-boje ukradli 30 mld. $ Venezueli za juz dostarczona m.in. rope, jak i Libii, Irakowi, Syrii itd. Sankcje (wg ONZ przeciw prawom czlowieka sa od zawsze w tym np. leki dla dzieci, jedzenie itd.).

Wg Doktryny Monroe sprzed 200 lat + Grubej Palki Roosvelta 1903 > WIKI:
""niepokorny" może zmusić Stany
Kal-boje ukradli 30 mld. $ Venezueli za juz dostarczona m.in. rope, jak i Libii, Irakowi, Syrii itd. Sankcje (wg ONZ przeciw prawom czlowieka sa od zawsze w tym np. leki dla dzieci, jedzenie itd.).

Wg Doktryny Monroe sprzed 200 lat + Grubej Palki Roosvelta 1903 > WIKI:
""niepokorny" może zmusić Stany Zjednoczone – zgodnie z doktryną Monroe – w jaskrawych przypadkach złej woli i nieudolności, do działania w charakterze międzynarodowej siły policyjnej""

Jankesi dali sobie prawo rzadzic na Pólkuli Zach. (""Stany Zjednoczone legalizowały interwencję zbrojną i mianowały siebie żandarmem z grubą pałką"") > WIKI.

Juz nie te czasy i pora im wrócic do realu jest rok 2019. Venezuela nie jest ani sama, ani bezbronna. Za co m.in. ich kumpel Turcja, Algier, Chiny, Rosja, Indie sa dla kal-boja "zle" :)
ajwaj
Jak mawial Konfucjusz 500 p.n.e.:
"kal-boju nie idz ta droga, zawróc póki czas"
Transportowce wojenne Rosji i Chin przywoza do Caracas po ca 30 ton, a hiper-sonic z glowica atomowa np. Kalibr (niewykrywalny tym bardziej, ze na "poludniowym miekkim podbrzuszu USA" nie ma obrony) USA wazy 1 500 kg. Zasieg
Jak mawial Konfucjusz 500 p.n.e.:
"kal-boju nie idz ta droga, zawróc póki czas"
Transportowce wojenne Rosji i Chin przywoza do Caracas po ca 30 ton, a hiper-sonic z glowica atomowa np. Kalibr (niewykrywalny tym bardziej, ze na "poludniowym miekkim podbrzuszu USA" nie ma obrony) USA wazy 1 500 kg. Zasieg moder. ca 3 000. Inne CHN-ROS maja zasieg odp. wiekszy


ajwaj odpowiada ajwaj
Powoli - od czasu napadu Gruzji > poszukiwany karnie, uciekniety Sakaszwili na Sily Pokojowe w Abchazji i Pld. Osetii (komisja UE), USA zmienia sie w osamotnionego starego szaryfa, co to jeszcze zardzewialym coltem grozi :)

Europa ich nie chce, oprócz niewaznych kompradorów na wylocie w Europie Wsch. Indie, Turcja S-400,
Powoli - od czasu napadu Gruzji > poszukiwany karnie, uciekniety Sakaszwili na Sily Pokojowe w Abchazji i Pld. Osetii (komisja UE), USA zmienia sie w osamotnionego starego szaryfa, co to jeszcze zardzewialym coltem grozi :)

Europa ich nie chce, oprócz niewaznych kompradorów na wylocie w Europie Wsch. Indie, Turcja S-400, Egipt SU-35 (Suhoi) "zakazy" Jankesów maja gleboko. Nawet zabojady wspieraja atak na rzad pro-USA Trypolis-Libia marszalka Haftara
""USA ostrzegają Egipt przed zakupem rosyjskich myśliwców Su-35"" (po raz 69 i juz prawie napewno ostatni - chyba).

https://de.sputniknews.com/politik/20190409324634973-usa-aegypten-kauf-su35-kampfjets/
trooper
Głosujmy nadal na populistów (jak np tych z pis) a będziemy się posuwali w stronę właśnie Turcji czy Wenezueli.
bankierkomentuje
głosuj na HEJTERÓW z TVN to dalej będziesz niemieckim WYROBNIKIEM za 1300 zł na łapę a dziennikarze HEJTERZY z TVN beda smiac sie sie prosto w oczy zarabiając po 20 czy 50 tys zł netto miesięcznie.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki