REKLAMA
Tour de spółki

Kryptowaluty w dół – afera wokół Tether

Michał Kisiel2019-04-26 11:00analityk Bankier.pl
publikacja
2019-04-26 11:00

Operator giełdy Bitfinex „pożyczył” sobie około 900 mln dolarów z rezerw zabezpieczających popularną stabilną kryptowalutę Tether. Takie oskarżenie wysunął prokurator stanu Nowy Jork. Kursy najważniejszych kryptowalut zareagowały na wieści kilkuprocentowymi spadkami.

Tether to tzw. stablecoin, czyli kryptowaluta utrzymująca stały kurs wobec wyznaczonego aktywa. W tym przypadku rolę kotwicy miał pełnić dolar amerykański. Aby osiągnąć stabilność kursu Tether miał być w pełni zabezpieczony rezerwami w dolarach. Emisja miała zatem odbywać się na zasadzie „jeden do jeden” – trafiającym do obiegu jednostkom powinny odpowiadać przechowywane przez operatora schematu dolary.

/ YAY Foto

Opinie o Tether już od początku były bardzo zróżnicowane. Z jednej strony stabilna kryptowaluta stała się bardzo popularna na wielu giełdach, w tym powiązanej ze schematem Bitfinex. Była wygodnym narzędziem przechowywania wartości i pośrednikiem pomiędzy transakcjami na różnych parach wirtualnych walut. Z drugiej strony, nie było jasne, czy rzeczywiście emisja ma pokrycie w rezerwach. Wątpliwości budziły coraz większe transze napływające z czasem na rynek (obecna kapitalizacja Tether to ok. 2 mld dolarów) oraz fakt, że emitent nie działał w pełni przejrzyście. Obiecywał audyt rezerw, ale nie zrealizował zapowiedzi.

Oskarżenia wysunięte przez prokuratora generalnego stanu Nowy Jork dotyczą operatora schematu Tether i giełdy Bitfinex. Firma Bitfinex miała ukrywać fakt, że poniosła stratę w wysokości 850 mln dolarów. Do tego celu wykorzystała rezerwy stanowiące podstawę emisji tokenów Tether.

Strata wynikła prawdopodobnie z oszustwa. Bitfinex nie był w stanie znaleźć banku, który obsługiwałby transakcje na rzecz klientów platformy. Powierzył zatem fundusze, zarówno swoje, jak i klientów, firmie Crypto Capital Corp. przetwarzającej płatności dla giełd kryptowalut. Partner nie wywiązał się w pełni ze swoich obowiązków, a powstałą wyrwę Bitfinex próbował „załatać” funduszami Tether. Nie poinformował o tym fakcie klientów, ukrywając kłopoty.

Prokurator nakazał czynności, które mają zapobiec dalszym komplikacjom. Pracownicy iFinex (firmy-matki platformy Bitfinex) otrzymali zakaz wykonywania jakichkolwiek operacji rezerwami Tether, a ochroną objęto także dokumentację finansową spółki.

Afera zachwiała zaufaniem do stablecoina Tether i odbiła się na notowaniach większości ważniejszych kryptowalut. Bitcoin odnotował ok. 4-procentowy spadek wobec dolara, a ethereum – ponad 6-procentowy. Kurs USDT (Tether) odchylił się od „kotwicy”. Kryptowaluta wyceniana jest obecnie z około 1-centowym dyskontem wobec dolara.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Bitcoin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki