REKLAMA

Kropiwnicki: Łagodne podwyżki stóp proc. nie zaszkodzą polskiej gospodarce

2020-08-07 10:24
publikacja
2020-08-07 10:24
FORUM

Nie ma przestrzeni do dalszego cięcia stóp procentowych w Polsce, a łagodne podwyżki stóp nie zaszkodziłyby polskiej gospodarce - powiedział członek RPP Jerzy Kropiwnicki w telewizji Biznes24.

"(...) Nie należy tego robić (podnosić stóp proc. - PAP) w jednym pociągnięciu, tylko łagodnie w kilku pociągnięciach, żeby powrócić do tego poziomu, który dobrze nam służył przez ostatnie kilka lat, a także jak się okazało stanowił dobry zapas, gdy przyszła pora, by stopę procentową obniżyć. Dzisiaj można powiedzieć: dzisiaj takiego zapasu już nie ma. Jeżeli tę stopę procentową będziemy dosyć łagodnie podnosili, to skutków negatywnych dla gospodarki specjalnie bym się nie obawiał" - powiedział.

W ubiegłym tygodniu Kropiwnicki powiedział PAP Biznes, że referencyjna stopa procentowa w Polsce powinna w 2021 r. wzrosnąć do ok. 1,50 proc. z uwagi na zagrożenie podwyższonej inflacji i negatywne efekty wcześniejszych obniżek kosztu pieniądza.

"Zawsze jeżeli (złoty - PAP) jest trochę słabszy, to dobrze wpływa na nasze możliwości eksportowe. Wiadomości z rynku niemieckiego są lekko optymistyczne, a te które dotyczą dwóch naszych następnych w kolejności, choć znacznie słabszych partnerów do eksportu, czyli Czech i Wielkiej Brytanii, też nie są najgorsze. Gdyby to miało jeszcze wsparcie w nieco słabszym kursie złotego, to byłoby dla polskiego eksportu dobrze" - powiedział Kropiwnicki.

tus/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (45)

dodaj komentarz
m00zyk
Stopy w tym momencie powinny zostać podniesiony CO NAJMNIEJ do poziomu 8%. To by dało szansę rynkowi na oczyszczenie się ze złych inwestycji.
jes
Strach zagląda pisowi w oczy :)
bha
Jak nie było Pandemii i rosnącego coraz mocniej kryzysu gospodarek,finansów,rosnącego bezrobocia, to obniżali - teraz jak grozi światowa długa zapaść w gospodarce,dalszy wzrost bezrobocia to chcą podwyższać stopy %. Nienormalne myślenie oderwane oderwane od zwykłej rzeczywistości nic więcej.
marcinn89
Bardzo dziwne rzeczy się wyprawiają w tym kraju i na świecie. Niedawno czytałem na blogu Kejti jak młoda dziewczyna w ciągu jednego dnia zarobiła w przybliżeniu ok 4000 złotych przez Internet, więc już mnie naprawdę nic nie zdziwi, gdzie normalnie człowiek musi przez cały miesiąc na to harować (najlepiej wpisać sobie Bardzo dziwne rzeczy się wyprawiają w tym kraju i na świecie. Niedawno czytałem na blogu Kejti jak młoda dziewczyna w ciągu jednego dnia zarobiła w przybliżeniu ok 4000 złotych przez Internet, więc już mnie naprawdę nic nie zdziwi, gdzie normalnie człowiek musi przez cały miesiąc na to harować (najlepiej wpisać sobie w wyszukiwarce google blog kejti i poczytać). Dziwaczne rzeczy się dzieją po tej całej pandemii i myślę że będzie jeszcze gorzej dla niektórych.
mk77
Byloby super. Obligacja zaczna placic lepsze odsetki
talmud
piekna ma facjatę......przypomina bardzo........LMFAO
jes
Popatrz na facjatę Putina - sam silikon i botoks.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: RPP obniża stopy procentowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki