Kreml: Decyzja o wydawaniu rosyjskich paszportów Ukraińcom jeszcze nie zapadła

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w poniedziałek, że kwestia wydawania paszportów Federacji Rosyjskiej obywatelom Ukrainy jest omawiana, ale ostatecznej decyzji nie podjęto. Ponadto zapewnił, że Rosja jest gotowa prowadzić dialog z Kijowem.

Pieskow wskazał, że prezydent Władimir Putin, zapowiadając w sobotę możliwy przyspieszony tryb wydawania paszportów dla wszystkich obywateli Ukrainy, "powiedział, że ogółem kwestia ta jest na agendzie i jest rozważana".

"Ogólnych decyzji w odniesieniu do wszystkich obywateli Ukrainy nie podejmowano" - doda Pieskow. Dotąd Putin podpisał dekret o uproszczonym trybie przyznawania obywatelstwa mieszkańcom Donbasu i "żadnych innych szczegółów na razie nie ma" - powiedział rzecznik Kremla.

Wyjaśnił też, że plan wydawania mieszkańcom Donbasu paszportów rosyjskich - a także innych rosyjskich dokumentów - opracują odpowiednie rosyjskie ministerstwa. "To nie jest plan prezydenta", pracą nad tym będą się zajmować odpowiednie oddziały MSW Rosji - mówił Pieskow.

Komentując reakcję prezydenta elekta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na sobotnią deklarację Putina, Pieskow ocenił, że "trwa wymiana oświadczeń". Dodał, że Rosja "wszystko ściśle odnotowuje i przyjmuje do wiadomości".

Pieskow zapewnił jednocześnie, że Moskwa jest gotowa prowadzić dialog z władzami w Kijowie, ale nie rozumie, jak można rozwiązywać konflikt w Donbasie, "rezygnując de facto z podstawowych postanowień porozumień mińskich".

Putin: Rosjanie i Ukraińcy zyskają, jeśli będzie wspólne obywatelstwo

"Wiele razy mówiłem, że Ukraińcy i Rosjanie to bratnie narody, nawet więcej, w ogóle uważam, że jest to w istocie jeden naród ze swoją specyfiką - kulturową, językową, historyczną - ale w istocie jeden naród" - powiedział Putin.

"Jeśli będziemy mieli wspólne obywatelstwo, to i Rosjanie i Ukraińcy tylko na tym zyskają (...). Będziemy silniejsi i odniesiemy większy sukces" - ocenił.

Putin, który wypowiadał się dla prasy po uroczystym wręczeniu odznaczeń państwowych, nawiązał do słów Wołodymyra Zełenskiego na temat przyznawania obywatelstwa Rosjanom. Prezydent elekt Ukrainy napisał w mediach społecznościowych, że Ukraina będzie przyznawać azyl oraz swe obywatelstwo przedstawicielom wszystkich narodów, które cierpią z powodu reżimu autorytarnego, w tym również Rosjanom.

Jeśli Ukraina i Rosja będą wzajemnie przyznawać mieszkańcom drugiego państwa swe obywatelstwa, to "stopniowo dojdziemy do właściwego rezultatu", tj. "będziemy mieć wspólne obywatelstwo" - oświadczył Putin.

Rosyjski prezydent poinformował w sobotę, że Moskwa rozważa objęcie uproszczonym trybem przyznawania obywatelstwa wszystkich Ukraińców, a nie tylko mieszkańców Donbasu. Wcześniej, w środę, gospodarz Kremla podpisał dekret o zaoferowaniu uproszczonego trybu uzyskiwanie obywatelstwa Rosji mieszkańcom tzw. republik ludowych (donieckiej i ługańskiej), proklamowanych w ukraińskim Donbasie przez prorosyjskich separatystów.

Zełenski zareagował na sobotnią deklarację Putina wpisem na Facebooku. Oświadczył, że radziłby władzom Rosji nie marnować czasu "na kuszenie obywateli Ukrainy rosyjskimi paszportami", bo taki paszport oznacza np. "prawo do bycia zatrzymanym za udział w pokojowym proteście".

Z Moskwy Anna Wróbel

awl/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil