Kowalczyk: Zakaz handlu w niedzielę będzie obojętny dla polskiej gospodarki

Wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę jest obojętne dla polskiej gospodarki - powiedział w piątek szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Dodał, że w tej sprawie na pewno trzeba wypracować "jakiś kompromis".

(fot. Krzysztof Kuczyk / FORUM)

"Ja osobiście, jako poseł Henryk Kowalczyk, byłym za tym, żeby były wszystkie niedziele wolne. Ale też rozumiem innych, którzy mają swoje obawy. Stąd, jeśli będzie wypracowany kompromis, to te dwie niedziele są jakimś kompromisem" - mówił Kowalczyk na antenie Radio Zet.

"Wypracujmy kompromis z pozostałymi posłami" - powiedział.

Według Kowalczyka wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę "to nie jest tragedia i doświadczenia pokazywały, że jednak handel w niedzielę wcale nie daje wyższych dochodów". "Przecież nikt nie kupi trzech marynarek dlatego, że akurat w niedzielę pójdzie (do sklepu - PAP)" - powiedział. "Ja nie kupuję w niedzielę - żadnego garnituru nigdy nie kupiłem w niedzielę" - dodał.

Minister uważa, że to, czy będzie handel w niedzielę czy nie, dla polskiej gospodarki "jest kompletnie obojętne". Zauważył, że w Niemczech obowiązuje całkowity zakaz handlu w niedzielę. "I jakoś gospodarka ta znakomicie się rozwija - najlepiej w Europie. Może popatrzmy na przykład tych gospodarek, które są znakomite" - mówił.

Cztery mity o ograniczeniu handlu w niedziele

Ekonomiczne mity powstają tam, gdzie nad rzetelną analizą konsekwencji - i to długoterminowych oraz obejmujących wszystkich uczestników rynku - górę bierze myślenie życzeniowe. Niestety, autorzy ustawy ograniczającej handel w niedziele nie ustrzegli się kilku istotnych „wpadek”, które każą wątpić zarówno w szczerość ich intencji, jak i skuteczność proponowanych zmian.

Odniósł się też do kwestii likwidacji OFE. "Uważam, że po tym, co zrobił rząd Tuska z funduszami emerytalnymi, ich racja bytu w tej chwili trochę straciła na znaczeniu" - wskazał.

Kowalczyk zaznaczył, że podpowiadałby, żeby te fundusze emerytalne aktywnie pracowały na gospodarkę, ale były też bezpiecznie ulokowane w ZUS. "Żeby emeryci mieli pewność, że tych pieniędzy nikt nie straci" - podkreślił.

Kowalczyk uważa, że OFE generalnie nie było dobrym pomysłem. "Płakać po nim nie ma co" - ocenił. Dodał, że po zabraniu połowy pieniędzy z OFE przez rząd PO-PSL, "to już właściwie zostało w tej chwili tylko zarządzenie i utrzymywanie tych towarzystw emerytalnych".

Minister wypowiadał się także na temat spodziewanej wysokości deficytu budżetowego oraz reformy OFE.

autor: Magdalena Jarco

edytor: Jacek Ensztein

maja/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 22 ciemny_lud

Ja zakupów w niedzielę nie robię, ale jestem przeciwny regulowaniu każdej dziedziny życia, a szczególnie pod dyktando kościoła czy związków zawodowych

! Odpowiedz
1 23 karbinadel

Szkoda, że p. Kowalczyk nie jest obojętny dla polskiej gospodarki. Facet ma straszne parcie na szkło, a kompetencji zero

! Odpowiedz
20 12 iwonka50

Ja mam 3 dzieci, więc teoretycznie powinnam chcieć robić zakupy w niedzielę. Niespecjalnie uczęszczam na msze św. a mimo wszystko nie lubię chodzić po sklepach w niedzielę. Normalny tydzień pracy to 40 godz. więc pon. -pt. a sobota jest przecież wolna. No chyba, że ktoś pracuje w soboty ale wtedy inny dzień ma wolny. Jak dla mnie też może być zakaz handlu w niedzielę. Sprzedawcy też chcą mieć wolne. I też mają dzieci.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 31 trysil

Byłem zwolennikiem zakazu handlu w niedzielę, dopóki nie pojawiło się dziecko. Życie wywróciło się do góry nogami, rzeczy które robiło się w tygodniu, teraz nie ma na nie czasu po pracy. Dlatego dwa dni wolne, gdzie można zrobić zakupy, są czasami wybawieniem. No ale Prezes nie ma dzieci, więc tego nie rozumie...

Oczywiście jak wprowadzą zakaz, to przeżyjemy i trzeba będzie lepiej planować zakupy, ale będzie zdecydowanie mniej wygodnie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne