Kowalczyk: Nawet kilkanaście mld zł w 2016 r. dzięki uszczelnieniu VAT

Liczymy, że dzięki uszczelnieniu sytemu poboru podatku VAT w przyszłym roku uzyskamy dodatkowo nawet kilkanaście miliardów złotych - poinformował we wtorek na konferencji szef Komitetu Stałego Rady Ministrów minister Henryk Kowalczyk.

Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk
Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk (fot. Grazyna Myslinska / FORUM)

Jak powiedział, VAT jest w Polsce "bardzo mocno wyłudzany". "Pokazuje to też realizacja tego podatku w tym roku. (Są) szacunki, że wyłudzanych jest nawet 50 mld zł. To oczywiście wiemy, tylko na ile uda się ten system uszczelnić. Liczymy, że w przyszłym roku może to być nawet kilkanaście mld zł. Zdajemy sobie sprawę z tego, że całej kwoty, ponad 50 mld zł, w jednym roku uszczelnić się nie da" - powiedział.

Pod koniec listopada Kowalczyk informował, że na uszczelnienie poboru VAT poprzez wejście w życie nowej ustawy rząd daje sobie 100 dni.

Opinie ekspertów na temat braku szczelności systemu VAT są podzielone. Prof. Witold Modzelewski, który jest współautorem PiS-owskiego projektu ustawy o VAT, uważa, że utracone bezwzględnie dochody budżetowe z podatku VAT to ok. 30 mld zł. Jak tłumaczył w rozmowie z PAP, jeżeli mielibyśmy obecnie efektywność fiskalną tego podatku taką jak 8 lat temu, to dochody budżetowe z VAT powinny wynieść grubo ponad 150 mld zł, a wyniosą 120 mld zł.

Zdaniem analityka Xelion Piotra Kuczyńskiego, niemożliwym jest, aby luka w VAT wynosiła aż 50 mld zł, jak pokazują niektóre szacunki. W jego ocenie dzięki walce z wyłudzeniami VAT da się pozyskać kilkanaście miliardów złotych.

Przygotowany przez PiS nowy projekt ustawy o VAT liczy 441 artykułów, a uzasadnienie do niego ma ponad 180 stron.

Kowalczyk na piątkowej konferencji pytany był też o kwestie dotyczące podatku akcyzowego. Jak zaznaczył, rząd nie przewiduje wyższych stawek akcyzy. "Przypomnę, dwa lata temu rząd PO podniósł wyraźnie akcyzę, a przychody z akcyzy spadły. Podnoszenie akcyzy jest bardzo nierozsądnym rozwiązaniem, bo wtedy to przyspiesza przemyt, ale również przyspiesza nielegalna produkcja i szara strefa" - powiedział.(PAP)

luo/ mhr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~Adam222

Głupie myślenie ministra. Przecież biznes się prowadzi gdy się opłaci. Gdy będą represje podatkowe to biznes się zamknie i żadnego podatku się nie zapłaci. Nie tędy droga. Gospodarce trzeba pomagać a nie dokładać jej kontroli i nowych podatków.

! Odpowiedz
0 1 ~cce

stawiam na 10% deficytu budżetowego w przyszłym roku ... te wszystkie opowieści o uszczelnianiu, większych wpływach, dodatkowych środkach ... jakoś mnie nie przekonują ... szczególnie, jak mówi o tym premier etnograf z wicepremierem historykiem ...

! Odpowiedz
0 2 ~miro

wyłudzanie z VAT-u powinno byc karane 20 latami bezwarunkowego wiezienia i konfiskaty mienia całej rodzinie

! Odpowiedz
0 0 ~żal

co za bzdury na bank pis-owiec

! Odpowiedz
0 0 ~alfix

panie Kowalczyk, wystarczy zmienić kodeks karny , zwiększając kary dla wyłudzaczy (x5) i oszustów podatkowych i problem sam się rozwiąże ! PRZECIEŻ TO TAKIE PROSTE !!

! Odpowiedz
2 7 ~Sceptyk

Wszyscy wiedzą że VAT jest wyłudzany - ale dopóki będzie zerowa stawka na towary eksportowane nie uda się uszczelnić. Zerowej stawki nie możemy wyeliminować bo Unia nam nie pozwoli. W całej Unii wycieka VAT - a Polak szczególnie potrafi. Może komuś zależy na utrzymywaniu tej sytuacji.

! Odpowiedz
1 2 ~Dżejms

Zlikwidować VAT. Ewentualnie skoro robią odwrócony VAT i całą odpowiedzialność zwalają na sprzedawcę to może wreszcie my podatnicy zwrócimy się do TK i zażądamy aby za zwrot odpowiadał urzędnik? Naczelnik np US? Fajnie? Jak tylko złotówki zabraknie to do pierdla...jakaś odpowiedzialność musi być!

! Odpowiedz
1 2 ~zez

Problem z VAT-em to to ze jest to podatek "unijny", umocowany w traktaktach akcesyjnych i nie ma szans zeby to zniesc/zmienic chociaz wszyscy wiedza ze rodzi wile patologii...

! Odpowiedz
4 3 ~GenofewaPigwa

Bez kozery obiecam pięćset, tylko mnie wybierzcie.

! Odpowiedz
5 3 ~SEDZIASEC

jedna stawak maks 15% i temat zmakniety!!!!!!!!karuzele roziwzane!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.