Ile wydamy w tym roku na Wielkanoc?

Polskie rodziny wydadzą na święta wielkanocne średnio około 570 zł, czyli o 40 zł (ok. 7 proc.) więcej niż w zeszłym roku. Winny jest wzrost cen żywności.

Ceny w marcu wzrosły o 1,7 proc. - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Znaczący wpływ na to miały ceny paliw i dolara. W porównaniu z lutym żywność zdrożała o 2,6 proc. Nic więc dziwnego, że w tym roku wydamy więcej na koszyczek wielkanocny. Sprawdziliśmy ceny najpopularniejszych produktów używanych w kuchni przed Wielkanocą - w hipermarketach, dyskontach i delikatesach. Zestawienia poniżej.

Droga sałatka jarzynowa

Najbardziej podrożały warzywa i pieczywo - wynika z analizy banku BNP Paribas. Mile zaskoczą konsumentów ceny jajek - jako jedne z nielicznych produktów żywnościowych są tańsze niż przed rokiem. 

Za ceny warzyw odpowiada zeszłoroczny nieurodzaj. Są one przeciętnie o 15 proc. wyższe niż w marcu zeszłego roku, choć w przypadku niektórych produktów, np. ziemniaków, wzrost cen może być znacznie bardziej odczuwalny, bo szacowany na poziomie kilkudziesięciu procent. Mniej dynamicznie, bo o 8 i 11 proc., wzrosły ceny mąki i pieczywa. 

Niewielkie lub niemal zerowe wahania cen zanotowano w przypadku mięs (wieprzowego i drobiowego), wędlin oraz wyrobów mleczarskich. Spokojnie dla portfela można więc zaplanować pieczenie sernika.  

Tańsze pisanki

Producentów jaj dotknęła nadpodaż - poinformowała w rozmowie z PAP Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz. Niskie ceny skupu jaj świadczą o tym, że obniżka powinna też dotknąć i cen detalicznych. Jedno jajko M kosztuje około 28-29 groszy, choć jeszcze w styczniu tego roku trzeba było za nie zapłacić 59 groszy, czyli o 100 proc więcej. 

(fot. swaid.stat.gov.pl / GUS)

Pod koniec marca średnia cena sprzedaży jaj dużych (L) wynosiła 33,4 groszy za sztukę - wynika z danych resortu rolnictwa. Była ona niższa o ponad 21 proc. niż przed rokiem. Z kolei jajo klasy M sprzedawano w cenie 29,2 gr./szt tj. o ok. 19 proc. niższej niż w tym samym okresie 2018 r.

Wahania cen w sklepach

Hipermarkety i dyskonty prześcigają się obecnie w przedświątecznych promocjach. Przygotowaliśmy przykładowy koszyk i przy użyciu opcji zakupów online sprawdziliśmy ceny (obowiązujące na przedświąteczną środę). Oczywiście należy je traktować orientacyjnie. 

Koszyk wielkanocnych zakupów w marketach (w zł)*

Produkt / Sklep

Auchan

Carrefour

E. Leclerc

Tesco

Nabiał

Chleb (1 kg)

5,44

3,98

3,39

4,14

Bułka kajzerka (50 g)

0,19

0,25

0,20

0,29

Ser żółty gouda (1 kg)

21,27

15,80

14,24

23,90

Ser biały (200 g, półtłusty)

2,03

2,58

2,10

1,99

10 jaj

4,48

3,89

4,49

3,49

Mleko (1 l, 3,2 proc)

1,98

2,75

2,39

2,59

Śmietana (330 ml, 18 proc.)

2,89

3,29

2,19

1,95

Sypkie

Mąka pszenna poznańska

Typ 5 (1 kg)

2,19

2,19

1,49

2,29

Cukier biały (1 kg)

2,08

2,09

1,88

2,29

Sól (1 kg)

0,98

0,99

1,25

1,26

Produkty tłuszczowe

Olej (1 l)

5,89

4,79

4,89

3,99

Masło (kostka 200 g)

4,44

7,69

4,29

6,99

Margaryna (200 g)

1,98

1,89

1,95

1,69

Warzywa

Ziemniaki (2 – 2,5 kg)

3,57

6,39

8,49

3,99

Pomidory (1 kg)

7,25

7,99

4,99

7,99

Sałata

2,49

3,49

2,49

3,99

Ogórek (1 szt.)

1,49

3,40

8,99

1,99

Włoszczyzna (0,5 kg)

4,29

3,99

4,89

4,99

Owoce

Cytryny (siatka, 0,5 kg)

6,98

2,99

2,79

2,49

Pomarańcze (1 kg)

3,98

4,49

5,29

2,99

Banany (1 kg)

7,96

4,99

5,29

4,99

Jabłka krajowe (1 kg)

3,42

2,29

1,79

2,49

Gruszki (1 kg)

3,99

6,99

-

3,99

Mięso i wędliny

Porcja rosołowa

1,99

6,49

3,99

0,49

Udka z kurczaka (1 kg)

12,58

8,99

3,99

7,99

Kiełbasa biała (1 kg)

7,79

8,99

6,99

9,99

Kiełbasa myśliwska (ok. 300 g)

7,89

10,69

10,99

11,99

Szynka (1 kg)

21,98

23,90

24,99

18,90

Inne

Sernik (1 kg)

-

-

18,99

22,99

Mazurek (ok. 500 g)

14,99

-

-

-

Ćwikła

1,69

1,85

1,99

2,09

Chrzan (ok. 200 g)

1,39

2,19

1,59

1,59

Majonez (320 ml)

3,09

3,49

3,59

3,75

Kukurydza (1 puszka)

1,68

1,75

1,99

1,99

Groszek (1 puszka)

1,58

1,55

1,59

1,49

Żurek (1,5 l, karton)

3,98

3,99

4,89

-

RAZEM

158,93

162,09

151,46

165,71

* Niektóre porównywane produkty mogą się różnić pod kątem pojemności opakowania i jakości produktu, a co za tym idzie, różnice będą widoczne w cenie.

Źródło: Bankier.pl na podstawie opcji zakupów online, stan na 16 kwietnia 2019 r.

W dyskontach widać większy rozrzut cenowy. Jednak suma zakupów, dzięki uwzględnieniu różnych promocji, również nie powinna być większa niż 50 zł. 

Koszyk wielkanocnych zakupów w dyskontach (w zł)*

Produkt / Sklep

Aldi

Biedronka

Dino

Kaufland

Lidl

Netto

Stokrotka

Nabiał

Ser biały

(opak. 1 kg)

8,99

4,99

5,99

-

7,95

10,99

-

10 jaj

5,25

4,99

-

5,49

3,99

-

4,99

Mleko

(1 l, 3,2 proc)

2,20

1,49

-

-

1,89

1,99

1,79

Śmietana

(500 g, 18 proc.)

-

2,99

2,49

2,29

-

-

2,39

Sypkie

Mąka pszenna

(1 kg)

-

1,89

1,59

1,35

-

1,99

-

Produkty tłuszczowe

Masło

(kostka 200 g)

-

4,99

3,99

3,99

4,69

4,99

4,79

Margaryna

(500 g)

-

2,99

1,79

-

1,95

0,99

1,99

Warzywa

Pomidory (1 kg)

-

5,79

-

5,95

-

Ogórek (1 kg)

-

-

4,99

5,49

-

4,99

4,44

Mięso i wędliny

Kiełbasa biała

(1 kg)

13,89

8,98

15,99

8,99

9,98

8,78

9,99

Szynka (1 kg)

27,99

14,50

26,99

22,90

16,90

22,99

19,99

Inne

Sernik (1 kg)

-

-50 proc.

-

17,79

19,98

-

-

Mazurek

(200 - 500 g)

14,99

-

-

5,49

-

19,97

6,99

Ćwikła

-

3,49

1,69

1,99

-

-

1,79

Chrzan

(ok. 200 g)

-

3,49

1,99

2,29

1,69

1,49

Majonez

(od 320 do 400 ml)

3,10

2,49

-

-

1,87

-

3,79

Kukurydza

(1 puszka)

-

1,49

3,29

1,99

1,79

2,59

2,89

Groszek

(1 puszka)

-

1,19

1,79

2,29

1,49

1,99

2,39

Żurek

(1,5 l, karton)

3,99

3,99

-

-

-

-

-

* Niektóre porównywane produkty mogą się różnić pod kątem pojemności opakowania i jakości produktu, a co za tym idzie, różnice będą widoczne w cenie. W tej tabeli przedstawiamy porównanie rodzaju produktu bez uwzględnienia określonej marki.

Źródło: Bankier.pl na podstawie gazetek promocyjnych obowiązujących przed świętami, stan na 17 kwietnia 2019 r.

Zakupy w delikatesach okazały się być najdroższe. 

Koszyk wielkanocnych zakupów w delikatesach (w zł)

Produkt / Sklep

Piotr i Paweł

Nabiał

Chleb (1 kg)

4,38

Bułka kajzerka (50 g)

0,39

Ser żółty gouda (1 kg)

19,90

Ser biały (200 g, półtłusty)

4,39

10 jaj

4,99

Mleko (1 l, 3,2 proc)

2,79

Śmietana (330 ml, 18 proc.)

3,79

Sypkie

Mąka pszenna poznańska Typ 5 (1 kg)

3,49

Cukier biały (1 kg)

2,59

Sól (1 kg)

1,39

Produkty tłuszczowe

Olej (1 l)

6,69

Masło (kostka 200 g)

7,69

Margaryna (200 g)

2,09

Warzywa

Ziemniaki (2 – 2,5 kg)

2,39

Pomidory (1 kg)

12,99

Sałata

2,49

Ogórek (1 kg)

5,99

Włoszczyzna (0,5 kg)

4,99

Owoce

Cytryny (siatka, 0,5 kg)

3,99

Pomarańcze (1 kg)

5,49

Banany (1 kg)

5,99

Jabłka krajowe (1 kg)

1,99

Gruszki (1 kg)

5,99

Mięso i wędliny

Porcja rosołowa

1,49

Udka z kurczaka (1 kg)

7,90

Kiełbasa biała (1 kg)

13,90

Kiełbasa myśliwska (ok. 300 g)

12,49

Szynka (1 kg)

28,90

Inne

Sernik (1 kg)

-

Mazurek (ok. 500 g)

12,99

Ćwikła

2,59

Chrzan (ok. 200 g)

2,39

Majonez (320 ml)

4,99

Kukurydza (1 puszka)

1,69

Groszek (1 puszka)

1,69

Żurek (1,5 l, karton)

5,39

RAZEM

188,91

* Źródło: Bankier.pl na podstawie opcji zakupów online, stan na 17 kwietnia 2019 r.

Zarobią kawiarnie

Prognoza pogody na Wielkanoc wskazuje niemal na wakacyjną pogodę. Choć większość Polaków spędza święta w tradycyjny sposób, tj. w domu i odwiedzając rodzinę, to słońce i wysoka temperatura może skłonić ich do spacerów. Ponieważ w sobotę godziny otwarcia sklepów są skrócone, a w niedzielę i lany poniedziałek zakupów nie zrobimy, ręce zacierają już właściciele kawiarenek, lodziarni i foodtrucków. 

AW

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 grzegorzkubik

Robię i tu i tu zakupy by pracownicy mieli podwyżki bo to oni a nie nauczyciele wpływają na zyski w budżecie. Chyba to rozumiecie.

! Odpowiedz
12 9 ryszard-taryfiarz

gdzieś mam te promocje typu kup 5 sztuk masła i zapłacisz nie 7zł a tylko 5zł. Robią z ludzi idiotów za 3 złote. Wolę iść do dino bo mam blisko i mnie stać na nie jedzenie 'byleczego'.

! Odpowiedz
0 3 zzibi2

zdaje się jesz to samo a nie "bleco" - no chyba że wybierasz innych producentów

! Odpowiedz
5 20 niewierzacyateusz

Organizacja Germanwatch przetestowała kurczaki sieci Lidl, Netto, Real, Aldi i Penny.
Okazało się, że w 56 proc. z nich znalazły się zarazki odporne na antybiotyki. Smacznego :)

! Odpowiedz
5 5 areoplan89

no wiesz trzeba się wysilić by takiego kurczaka hodowanego na nie wiadomo czym przytachać z Brazylii czy Ukrainy.Gdzie tam porównywać poziom kontroli sanitarnej do naszej, gdzie każdy krok jest nadzorowany przez powiatowego lekarza weterynarii.Dla ludzi jak widać zdrowie znaczenia nie ma, lepsza jest oszczędność 20gr w portfelu i ten lans- patrzcie kupiłem coś w lidlu albo biedronce.Ja takim ludziom szczerze współczuje że konsumpcja ma dla nich aż takie wielkie znaczenie by wspominać o niej przy znajomych czy rodzinie i licytować się na to kto kupił więcej za mniej i gdzie.

Mam też pretensje do portalu bankier.pl dlaczego tak nagminnie faworyzuje obcy kapitał, zróbcie badanie ile rzeczywiście można zaoszczędzić kupując w markecie w porównaniu do zwykłego polskiego spożywczaka, którego właścicielem jest Polak.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 zenonn odpowiada areoplan89

W miejskim "zwykłym polskim" spożywczaku są te same towary co w marketach tyle, że drożej.
Ja nie mam pojęcia gdzie kupić nietrujące mięso. Może na jakiś wsiach ktoś hoduje dla siebie i bada, ale ja miastowy nie mam szans tego wiedzieć, kupić.

! Odpowiedz
1 1 trollmaster odpowiada zenonn

np. w sklepach Bacówka masz kurczaki z chowu wolnego (ekologicznego),
ale one kosztują 25 zł/kg a nie 5 zł/kg jak w markecie.

Teraz rozumiesz?

! Odpowiedz
0 1 zenonn odpowiada trollmaster

Stoiska z tzw ekologicznym drogim mięsem tez w marketach mojego miasta były i przestały.
Wysoka cena to brak zbytu, to straty albo oszustwo

! Odpowiedz
0 1 glos_rozsadku

a Ty surowe mięso jesz czy jak?

! Odpowiedz
0 0 areoplan89 odpowiada zenonn

nie mówię o ekologicznych, wystarczy się dowiedzieć czy z kurczak pochodzi z małych polskich ubojni.Na logikę takie ubojnie biorą kurczaki z polskich ferm bo transport żywca na większe odległości jest nie możliwy i nie opłacalny.Jak masz polskiego kurczaka to już masz lepiej niż ten marketowy syf nie wiadomo skąd bo w Polsce tak jak wyżej wspomniałem na każdym etapie masz kontrolę powiatowego lekarza.Nie da rady karmić niedozwolonymi środkami czy dawać hormony wzrostu bo taki interes zaraz został by zdemaskowany i wysłany do ciupy.Lekarze też się sami pilnują bo to nie czasy lat 90

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne