REKLAMA
NIE PRZEGAP

Kosmiczna podwyżka stóp procentowych na Węgrzech

Maciej Kalwasiński2022-06-28 14:00, akt.2022-06-28 16:20analityk Bankier.pl
publikacja
2022-06-28 14:00
aktualizacja
2022-06-28 16:20
Kosmiczna podwyżka stóp procentowych na Węgrzech
Kosmiczna podwyżka stóp procentowych na Węgrzech
fot. CollinXU / / Shutterstock

Węgrzy zaskoczyli inwestorów niezwykle stanowczą podwyżką stóp procentowych. W efekcie wysforowali się daleko przed pozostałe banki centralne regionu.

Narodowy Bank Węgier podniósł stopę referencyjną aż o 185 pb., podczas gdy konsensus rynkowy przewidywał wzrost tylko o 50 pb. Od jutra główna stopa banku centralnego będzie wynosiła aż 7,75 proc., najwięcej od września 2009 r. Jest to 13. podwyżka z rzędu.

Przed tygodniem skalą podwyżki kosztu pieniądza zaskoczyli Czesi. Odchodzące z władz banku centralnego jastrzębie postanowiły pożegnać się ze stanowiskami ruchem o 125 pb. w górę, windując główną stopę procentową do 7 proc. W efekcie w obu krajach stopy procentowe będą jutro znacząco wyższe niż w Polsce, gdzie wynoszą 6 proc.

Bankier.pl na podstawie danych banków centralnych

Rada Polityki Pieniężnej będzie mogła doszlusować do liderów regionu 7 lipca. Ekonomiści nie spodziewają się jednak - a przynajmniej nie spodziewali się jeszcze przed decyzją Węgrów - by polskie władze monetarne zdecydowały się na krok aż o 100 pb. i dogonienie Czechów. Być może stanowcza postawa kolegów z regionu (i oczywiście głównych banków centralnych świata, które przyspieszyły w ostatnich tygodniach jastrzębi zwrot) skłoni Polaków do bardziej stanowczych działań. Na ostatniej konferencji prasowej prezes Glapiński sygnalizował, że RPP zbliża się do zakończenia cyklu zacieśnienia polityki pieniężnej.

Porównując stopy procentowe w państwach Europy Środkowej, warto pamiętać, że Węgrzy manipulują również tygodniową stopą depozytową, która wynosi obecnie 7,25 proc. W planach było zbliżenie obu stawek - po dzisiejszej decyzji stopa bazowa w końcu wyprzedziła tygodniową.

"W bizantyjskiej polityce pieniężnej Węgier główna stopa MNB nie jest tak naprawdę najważniejszym instrumentem. Jest nim tygodniowa stopa depozytowa, którą MNB steruje z większą częstotliwością i robił to w poprzednich miesiącach wielokrotnie. „Główna” stopa wyznacza dolne ograniczenie korytarza stóp i większa od prognoz podwyżka byłaby sygnałem, że MNB zamierza dalej zacieśniać" - tłumaczyli dziś rano ekonomiści Banku Pekao.

"Węgierska specyfika" powoduje, że skala dzisiejszej podwyżki nie jest tak znacząco, jak mogłoby się wydawać. "Efektywnie to jest +50bps, bo BUBOR [rynkowa stopa proc. - red.] i tak leżał na depozytowej (7.25%)" - komentuje Mikołaj Raczyński z Noble Funds TFI na Twitterze. Wtóruje mu Piotr Bujak z PKO BP: "decyzja MNB to de facto usankcjonowanie wyższego już wcześniej efektywnego poziomu stóp (dualizm polityki MNB)". "Stało się mniej niż wygląda na pierwszy rzut oka. Krzywa swapowa PLN nie zareagowała. NIE ma dodatkowej presji na polską RPP. Ważniejszym benchmarkiem jest CNB [bank centralny Czech - red.]" - ocenia.

Po decyzji banku centralnego umocnił się węgierski forint, choć przy podwyżce tej skali aprecjacja może nieco rozczarowywać. Kurs EUR/HUF, który w ubiegłym tygodniu przebił poziom 400 i był najwyższy w historii, spadł o 1 proc., do 398. Węgierska waluta osłabia się w tym roku nie tylko wobec euro czy dolara, ale również walut regionu, np. polskiego złotego (o 10 proc. od początku lutego). "Słabość forinta to skutek kumulacji niekorzystnych czynników, związanych z dużym deficytem na rachunku bieżącym, zbyt powolnymi w ocenie rynku podwyżkami stóp NBH, problemami budżetowymi oraz brakiem porozumienia rządu z KE w kwestii odblokowania węgierskiego KPO" - tłumaczą ekonomiści Santander Bank Polska.

Deprecjacja waluty wspiera inflację. W maju weszła ona na dwucyfrowy poziom, mimo że nad Balatonem nadal obowiązują ustalone przez rząd maksymalne ceny paliw i podstawowych produktów żywnościowych. Faktyczna inflacja - a nie sztucznie i tymczasowo zaniżony wskaźnik - jest więc wyższa niż oficjalnie raportowane 10,7 proc.

Sprzyja temu nie tylko słabość krajowej waluty, ale również ekspansywna polityka fiskalna rządu Orbana czy wakacje kredytowe i zamrożenie oprocentowania kredytów mieszkaniowych. W 2020 r. sektor instytucji rządowych i samorządowych zanotował deficyt w wysokości 8,1 proc. PKB, rok później - zapewne ponad 7 proc. PKB, a w tym roku ma być w okolicach 5 proc. PKB pod kreską.

Na Węgrzech nadal szybko rosną płace (o ponad 15 proc. w skali roku w maju) i podaż pieniądza (o 17,7 proc.). Jak zauważa Ignacy Morawski z "Pulsu Biznesu", o ile w Polsce i Czechach kreacja pieniądza wyhamowała już do poziomów sprzed wybuchu kryzysu covidowego, to nad Balatonem pozostaje podwyższona. "Kluczowe znaczenie dla wzrostu ilości pieniądza ma rosnące zadłużenie publiczne wynikające z rabatów podatkowych, transferów socjalnych i wysokich podwyżek płac dla pracowników budżetówki, które zostały wprowadzone tuż przed wyborami parlamentarnymi z kwietnia tego roku. Te działania sprawiły, że dziś deficyt sektora publicznego utrzymuje się na Węgrzech na poziomie podobnym do tego, jaki Polska miała w 2020 r. w czasie kryzysu pandemicznego" - tłumaczy główny ekonomista "PB".

Analitycy Banku Millennium wskazywali dziś rano, że rynki finansowe wyceniają docelowy poziom stóp procentowych w tym cyklu na poziomie 9,75 proc. Eksperci z Morgan Stanley wskazują, że koszt pieniądza może wejść na poziom dwucyfrowy. "W komunikacie opublikowanym po posiedzeniu MNB zapowiedziano kontynuację zacieśniania polityki monetarnej oraz dłuższy okres utrzymywania wyższych stóp procentowych ze względu na rosnące ryzyka inflacyjne oraz konieczność zwalczenia narastających efektów drugiej rundy" - informują ekonomiści z Santander Bank Polska.

Hans Rosling:Factfulness

Factfulness

Sprawdź
Kai-Fu Lee: Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa. Chiny, USA i przyszłość świata

Inteligencja sztuczna

Sprawdź
Jakub Sawulski: Pokolenie '89. Młodzi o polskiej transformacji

Pokolenie '89

Sprawdź

Bankierzy centralni na całym świecie mają twardy orzech do zgryzienia. Z jednej strony inflacja jest bardzo wysoka, z drugiej - rosną obawy przed nadejściem recesji. Zbyt mocne zacieśnienie polityki pieniężnej może mieć fatalne skutki. Co gorsza, decyzje władz monetarnych wyraźnie oddziałują na ceny ze sporym opóźnieniem, w teorii wynoszącym 4-6 kwartałów. Banki centralne są więc dziś dramatycznie spóźnione, a ich obecne działania zapewne przyniosą efekt w postaci zduszenia popytu i aktywności w momencie, gdy koniunktura już będzie marna, a wzrost cen będzie zwalniać w wyniku procesów rynkowych.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (170)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
niedorzeczny
Bankier znów zaskoczony
m00zyk
"Kosmiczna" to by było jakieś 1000 pp.
jaszczura
Pieniądz w PL jest za tani, to moje zdanie.
bha
Na giełdach cały czas tak myślą myśliciele tzw. nienasyconej wciąż i wciąż zachłanności, więc wartość systematycznie do innych walut na topie spada zł.
jas2
"Pieniądz w PL jest za tani, to moje zdanie."

Jeśli tani to... pożyczaj, pożyczaj... W takiej sytuacji pożyczka jest dotacją.
wibor3m10procent
28 czerwca 2022 (wt)
WIBOR3M: 7.03% (było 7.00%)
WIBOR6M: 7.32% (było 7.30%)
Zakredytowane Golasy nie ma szans na spadki WIBORu!
bha
Goli,doi ich coraz mocniej chory system coraz większej i większej nienasyconej rynkowej zachłanności na Mamonę i zyski bez względu na wszystko wszelakimi furtkami.Niestety udający jarząbka od dawna nie bez celu przez wszelkich swoich opłacanych naganiaczy systemowych.
jaszczura odpowiada bha
słaby prowok

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki