Kosiniak-Kamysz: PUP centrum dla bezrobotnego i pracodawcy

2014-02-07 16:32
publikacja
2014-02-07 16:32

Powiatowy Urząd Pracy po reformie ma stać się centrum aktywności oraz miejscem spotkania zarówno osób poszukujących zatrudnienia, jak i pracodawców - powiedział w piątek w Kielcach minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jak dodał minister, PUP oraz Wojewódzkie Urzędy Pracy będą miejscami - na wzór niemieckich i brytyjskich centrów pracy - w których bezrobotni i przedsiębiorcy uzgodnią, a później podpiszą, umowy o pracę.

Kosiniak-Kamysz poinformował, że w czwartek zakończyły się prace sejmowej podkomisji nad projektem nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw.

Mam nadzieję, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie przedstawione sprawozdanie i projekt zostanie poddany pod głosowanie. A w najbliższych tygodniach trafi do Senatu i wejdzie w życie - dodał.

Minister podkreślił, że nowelizacja jest potrzebna m.in. po to, aby podnieść konkurencyjność polskiej gospodarki. Dodał, że dzięki nowym przepisom pomoc ma lepiej trafiać do osób bezrobotnych, dzięki profilowaniu potrzeb poszukujących zatrudnienia.

Jak mówił minister, innych instrumentów wsparcia będą potrzebowały osoby aktywnie poszukujące pracy, innego - wymagające przekwalifikowania się. Część bezrobotnych z pomysłem na prowadzenie działalności gospodarczej będzie oczekiwała pomocy w nakreśleniu biznesplanu i uzyskaniu dotacji na uruchomienie firmy.

Subsydiowane ma być zatrudnienie m.in. dla osób po 60. roku życia i rodziców powracających na rynek pracy, po przerwie związanej z wychowywaniem dziecka.

Nowe przepisy wprowadzają też nowe instrumenty aktywujące bezrobotnych, m.in.: bon zatrudnieniowy - obniżający początkowe koszty zatrudnienia u pracodawcy, bony stażowe i bony imigracyjne - wspierające finansowo osoby, które będą chciały podjąć pracę poza dotychczasowy miejscem zamieszkania.

Wojewódzkie Urzędy Pracy mają być koordynatorem działań w PUP, a regionalne samorządy będą mogły ustawiać specjalne programy na rzecz powiatów, które mają podobne potrzeby, jeśli chodzi o rynek pracy.

Kosiniak-Kamysz uczestniczył w piątek w Kielcach w Konwencie Marszałków Województw RP. Dwudniowe posiedzenie poświęcono unijnym funduszom w nowej perspektywie finansowej, nauce i gospodarce.(PAP)

ban/ bos/ mow/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki