REKLAMA
WEBINAR

Kontrowersyjne pomysły w ustawie o ochronie ludności. Co dalej z nowym prawem?

2023-02-23 06:47
publikacja
2023-02-23 06:47

Ograniczenie praw przedsiębiorców - to tylko jeden ze spornych przepisów ustawy o ochronie ludności. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na rządowe źródła, udało się uzyskać wewnętrzny kompromis. 

Kontrowersyjne pomysły w ustawie o ochronie ludności. Co dalej z nowym prawem?
Kontrowersyjne pomysły w ustawie o ochronie ludności. Co dalej z nowym prawem?
fot. VINCENT WEST / / Reuters

O zmianach w ustawie pisaliśmy we wrześniu zeszłego roku w tekście pt. Rząd zamknie firmy bez odszkodowań. Rewolucja w ustawie o ochronie ludności.

Udało się osiągnąć wewnętrzny kompromis

Projekt ustawy o ochronie ludności może zyskać zielone światło, gdy znikną z niego kontrowersyjne pomysły, jak np. ograniczanie praw przedsiębiorcom; udało się osiągnąć wewnętrzny kompromis - pisze powołując się na źródła rządowe czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna'".

Jak przypomina "DGP", rządowy projekt ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej jest konsultowany od września ubiegłego roku. "Jednak z uwagi na liczne propozycje, które wzbudziły opory nawet w samym obozie rządzącym, prace na wiele miesięcy stanęły w miejscu" - czytamy.

"Teraz jednak, jak słyszymy od naszych rozmówców z kręgów rządowych, udało się osiągnąć wewnętrzny kompromis w tej sprawie. - Projekt zyskał zielone światło, ale pod warunkiem, że zostaną z niego wyrugowane rozwiązania kontrowersyjne lub trudne do zrealizowania - te rzeczy zostawimy na lepsze czasy - mówi osoba z rządu. - Musimy zrobić wszystko, by zamknąć tę sprawę w tej kadencji Sejmu, zanim zasada tzw. dyskontynuacji zabije projekt" - cytuje źródło "Dziennik Gazeta Prawna". Jak czytamy, projekt miałby pojawić się na rządzie najwcześniej w marcu.

Te rozwiązania mają zniknąć z projektu

Wśród rozwiązań, które, jak wskazuje gazeta, miałyby zniknąć następujące rozwiązanie: "W pierwszej kolejności słyszymy o rezygnacji z możliwości ograniczania praw przedsiębiorców w nadzwyczajnych sytuacjach, np. zajęcia ich pojazdów dla służb. (...) Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców wskazywało z kolei na prawo premiera do zawieszania - w stanie klęski żywiołowej - działalności gospodarczej +określonych przedsiębiorców+, i to bez żadnych gwarancji rekompensat" - czytamy.

"Ważą się też losy Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Wyjściowa propozycja zakładała zastąpienie go Służbą Dyżurną Państwa przy MSWiA. Nie wszystkim w rządzie się ten pomysł spodobał" - pisze również gazeta.

Projekt ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej przygotowało MSWiA. Przewiduje on m.in. powołanie Funduszu Ochrony Ludności, zwiększenie roli Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, likwidację Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i utworzenie Służby Dyżurnej Państwa, a także wprowadzenie dwóch nowych stanów podniesionej gotowości - stanu pogotowia i stanu zagrożenia. W proponowanej ustawie uwzględniono też jeden ze stanów nadzwyczajnych określonych w Konstytucji, czyli właśnie stan klęski żywiołowej. Rozwiązania w tym zakresie są oparte na przepisach obecnie obowiązującej ustawy i ją zastąpią. Obecnie trwają konsultacje projektu.(PAP)

mml/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Jeżeli szykują się na pandemię, to pół biedy, gorzej jeśli szykują się na wojnę. Zauważcie, że wprowadzając te nowe przepisy, całkowicie zostaje zlikwidowana ustawa o obronie cywilnej (sposób i czas sygnalizowanie zagrożeń, oznaczenie schronów (których jest niewiele) i miejsc ewakuacji, pomocy medycznej i szpitali, itd.), czyli ludność Jeżeli szykują się na pandemię, to pół biedy, gorzej jeśli szykują się na wojnę. Zauważcie, że wprowadzając te nowe przepisy, całkowicie zostaje zlikwidowana ustawa o obronie cywilnej (sposób i czas sygnalizowanie zagrożeń, oznaczenie schronów (których jest niewiele) i miejsc ewakuacji, pomocy medycznej i szpitali, itd.), czyli ludność cywilna zostanie pozostawiona sama sobie.
aidwali
Ale się dajecie manipulować > te założenia są już w ustawach od 2002!

Tak na prawdę, to jest tylko zasłona rządku, bo prawdziwy wal jest w innym miejscu, np >
* powołanie nowej jednostki z miliardowym budżetem (1mld na start potem tylko więcej) > którym będzie mógł zarządząć pinoko wspolnie z szefem msw dowolnie
*
Ale się dajecie manipulować > te założenia są już w ustawach od 2002!

Tak na prawdę, to jest tylko zasłona rządku, bo prawdziwy wal jest w innym miejscu, np >
* powołanie nowej jednostki z miliardowym budżetem (1mld na start potem tylko więcej) > którym będzie mógł zarządząć pinoko wspolnie z szefem msw dowolnie
* z pominięciem prawa zamówień publicznych > więc będą napelniac kasę swoim
* oraz dostęp do alertu RCB dla msw > ciekawe w których rejonach będą burze np. w dniu wyborów.
secundus
szykują się, na kolejną pandemię?

S.
peluquero
"wyrugowane rozwiązania kontrowersyjne lub trudne do zrealizowania - te rzeczy zostawimy na lepsze czasy"

Zbyt mocno uchylone okno Overtona, więc tak, nie koniecznie pandemię, bardziej brak żarła, jednakże czekamy na "lepsze czasy"
abcx
Znakomite pomysły, teraz w przypadku COVID II będzie już wszystko zgodnie z prawem i będzie można sobie "porządzić"

Powiązane: Niebezpieczne żywioły

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki