REKLAMA

Konferencja prezesa Objatka: Nie zostawiamy Puław

2023-09-27 11:22
publikacja
2023-09-27 11:22

Podczas konferencji przy okazji oddania do użytku inwestycji zwiększającej moce produkcyjne zakładów azotowych Anwilu Włocławek prezes Orlenu Daniel Obajtek,  potwierdził, że koncern dąży do przejęcia Zakładów Azotowych w Puławach. 

Konferencja prezesa Objatka: Nie zostawiamy Puław
Konferencja prezesa Objatka: Nie zostawiamy Puław
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

We Włocławku otwarto trzecią linię produkcyjną w zakładach nawozowych Anwilu. W otwarciu instalacji wziął udział prezes Grupy Orlen, który przy okazji potwierdził zainteresowanie koncernu konsolidacją branży nawozowej poprzez przejęcie Zakładów Azotowych w Puławach. 

"Inwestycja pozwoli zwiększyć produkcję nawozów w Polsce o 50%. Jeżeli ten zakład wytwarzał milion ton nawozów azotowych, to teraz będzie wytwarzał półtora miliona. To jest około 25% rynku nawozu azotowych w Polsce i to jest dobra wiadomość dla całego rolnictwa i dla naszego bezpieczeństwa. Dodatkowa produkcja, która będzie uruchomiona, już jest zakontraktowana przez naszych dystrybutorów" - powiedział Obajtek na konferencji. 

"Udało się nam tę inwestycję zrealizować, a jej koszt wyniósł 1,7 mld złotych. Orlen szeroko patrzy na rozwój swojego biznesu niemalże w każdym miejscu, gdzie posiadamy swoje aktywa, rozwijamy ten biznes" - powiedział prezes. 

"Na inwestycje od 2008 roku do 2015 na przeznaczano tu co roku około 150 milionów złotych. To były bardzo niewielkie pieniądze, które tylko i wyłącznie nawet nie pozwalały na utrzymanie tej firmy i na odtwarzanie majątku. Przy takich inwestycjach ta firma traciła na znaczeniu. Od 2018 do 2023 roku zainwestowaliśmy tu 4 mld zł. Oczywiście to nie koniec tej inwestycji w naszej strategii do 2030 roku inwestujemy dodatkowo w to miejsce jeszcze 6 miliardów złotych. To pokazuje naszą bardzo dużą determinację" - podsumował plany prezes Orlenu. 

"Chciałem państwu przekazać, że nie odchodzimy, jeżeli chodzi o analizy w zakresie Puław. Jesteśmy zdeterminowani w zakresie prowadzenia tych analiz, bo uważamy, że połączenie obszaru nawozowego da synergię. Da synergię logistyczną, da synergię w ogóle finansową, da wiele synergii, które będą opłacalne z punktu widzenia stabilności biznesu" - powiedział Obajtek w zakresie badania due dilligence Zakładów Azotowych w Puławach należących do Grupy Azoty. 

W czerwcu Orlen poinformował, że rozpoczyna negocjacje w sprawie przejęcia Grupy Azoty Puławy.

Michał Kubicki

Źródło:Bankier24
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (3)

dodaj komentarz
andregru
Nie zostawicie Puław tak jak Lotosu i Orlenu aby zrobić szemrany interes życia wójcie ? Trybunał Stanu za nie gospodarność .
tomkooo
a kto ich bedzie scigal ? kolega ziobro czy dudus ktory ma nowe moce umarzania postepowan za sprawa kolegow z TK
grzecz odpowiada tomkooo
Wychodzi , że jednak zdążą rozwalić Puławy ....bo po co sobie konkurencję trzymać ...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki