REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

Komisja weryfikacyjna uchyliła kolejną z serii decyzji odszkodowawczych za ul. Wolską

2021-11-24 19:24
publikacja
2021-11-24 19:24
Komisja weryfikacyjna uchyliła kolejną z serii decyzji odszkodowawczych za ul. Wolską
Komisja weryfikacyjna uchyliła kolejną z serii decyzji odszkodowawczych za ul. Wolską
fot. f11photo / / Shutterstock

Kolejną z decyzji prezydenta stolicy z 2014 r., przyznającą odszkodowania na rzecz kojarzonej ze sprawami reprywatyzacyjnymi Marzeny K. za nieruchomości przy ul. Wolskiej, uchyliła w środę komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji. Tym razem chodziło o ponad 1,7 mln zł.

"Przed komisją weryfikacyjną toczą się kolejne sprawy dot. nieruchomości przy ul. Wolskiej 99, 101 i 103. Prezydent Warszawy wydał decyzje o przyznaniu odszkodowania we wskazanych nieruchomościach na łączną kwotę 17 mln 518 tys. zł" - przypomina komisja.

Środowe orzeczenie komisji dotyczyło nieruchomości przy ul. Wolskiej 103. Komisja uznała, że decyzja prezydenta Warszawy z 8 grudnia 2014 r. "obarczona była licznymi naruszeniami prawa dotyczącymi sfery prowadzonego postępowania dowodowego".

"W toku postępowania prezydent Warszawy wezwał Roberta N. (pełnomocnika spółki Elibor) o informację czy teren przy ul. Wolskiej jest terenem przemysłowym czy też przeznaczonym pod budownictwo jednorodzinne, pod rygorem pozostawienia wniosku o przyznanie odszkodowania bez rozpoznania" - wskazała komisja. Jak dodała, Robert N. nie uzupełnił jednak informacji i nie odpowiedział na pisma, a "mimo to, prezydent posiadając duże wątpliwości w sprawie, wydał decyzje o przyznaniu odszkodowania w kwocie 1 mln 732 tys. 279 zł na rzecz Marzeny K.".

Według komisji prezydent Warszawy "w toku swojego postępowania, nie ustalił prawidłowych przesłanek warunkujących przyznanie odszkodowania; m.in. nie dokonał ustaleń w zakresie +przesłanki planistycznej+ oraz nie zbadał przesłanki pozbawienia faktycznej możliwości władania nieruchomością przez spółkę po 5 kwietnia 1958 r.".

"Z uwagi na skalę jak i mnogość występujących w sprawie wątpliwości, w ocenie komisji koniecznym jest ponowne rozpatrzenie sprawy przez prezydenta Warszawy. W tym zakresie należy podkreślić, że w sprawie koniecznym jest przeprowadzenie kluczowych czynności dowodowych jak i wyjaśniających, celem rozpoznania wniesionego w sprawie wniosku o odszkodowanie w sposób wolny od wad. Powyższe przesłanki obligowały komisję weryfikacyjną, zgodnie z ustawą o jej działaniu, do uchylenia w całości decyzji prezydenta Warszawy z 8 grudnia 2014 r. i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia" - poinformowano w środowym komunikacie komisji.

Już w lipcu br. komisja uchyliła decyzje prezydenta Warszawy z 2015 r. przyznające ponad 4,8 mln zł odszkodowania za nieruchomość przy ul. Wolskiej 101 i 103. Z kolei w sierpniu komisja uchyliła decyzję z 2014 r. o przyznaniu ponad 3 mln z odszkodowania za nieruchomość przy ulicy Wolskiej 101. Natomiast w końcu września br. komisja uchyliła decyzję prezydenta stolicy z 2014 r. przyznającą ponad 2,3 mln zł odszkodowania na rzecz Marzeny K. za nieruchomość przy ul. Wolskiej 99. Ostatnio - dwa tygodnie temu - komisja uchyliła decyzję prezydenta stolicy z 2014 r. dotyczącą blisko 280 tys. zł odszkodowania także za nieruchomość przy ul. Wolskiej 103.

"Wątek wypłacanych odszkodowań za nieruchomości przy ulicy Wolskiej, stanowi jedną z podstaw zarzutów w postępowaniu prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu, gdzie jednemu z urzędników postawiono zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w wysokości nie mniejszej niż 300 tys. zł za przychylne i pozytywne rozpoznanie wniosków o odszkodowanie w sprawach prowadzonych przez Roberta N. i m.in. dotyczących Wolskiej 99, 101, 103" - przypomina komisja. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Reprywatyzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki