REKLAMA

Kolosalne oszustwo czyli co słychać w Colloseum

2003-10-07 06:00
publikacja
2003-10-07 06:00
Szefowie firmy Colloseum z Ornontowic na Śląsku zapowiadali kolosalne zmiany w rodzimym hutnictwie za sprawą polskiego kapitału. Dziś firma jest w upadłości, a jej szefowie mają poważne kłopoty z wymiarem sprawiedliwości.

Józef Jędruch, szef Colloseum, mówił w wywiadzie dla „Nowego Przemysłu” we wrześniu 2001 r.:

– Colloseum zarabiało i zarabia na długach. Jesteśmy obecni w branżach hutniczej, górniczej i energetycznej. Wiadomo też, że wszystkie inwestycje wiążą się z zaciąganiem kredytów inwestycyjnych. I muszę powiedzieć, że z bankami współpracuje się nam bardzo dobrze. Dlatego że zawsze spłacamy kredyty w terminie.

Skończyło się na tym, że Prokuratura Okręgowa w Katowicach zarzuciła szefostwu Colloseum wyłudzenie 345 mln zł od Będzińskiego Zakładu Energetycznego, a także wyłudzenie kolejnych 12 mln zł od Polskich Sieci Elektroenergetycznych i brak uregulowania należności podatkowych na kwotę 22 mln zł. Prokuratura zarzuciła także szefom Colloseum działanie na szkodę własnej spółki – chodzi o 1 mln 600 tys. zł, jak również na szkodę Huty Katowice (przeszło 1 mln zł). Obecnie Józef Jędruch przebywa w areszcie w Izraelu, gdzie został zatrzymany w lipcu br. W momencie zatrzymania miał mieć przy sobie fałszywy paszport i fałszywe pieczątki izraelskiej straży granicznej. Polska oficjalnie wystąpiła do Izraela o ekstradycję Józefa Jędrucha. Jednakże procedura ekstradycyjna może się ciągnąć wiele miesięcy, gdyż nie mamy z Izraelem umowy o ekstradycji. Ostatnio pojawiły się informacje, że J. Jędruch bez żadnych problemów korzysta codziennie z telefonu. Również cały czas stara się ponoć udowodnić swe żydowskie pochodzenie (gdyby mu się to udało, tamtejsze władze nie wydałyby go Polsce). Nadal poszukiwany jest drugi z szefów Colloseum Piotr Wolnicki.

Konsorcjum Finansowo-Inwestycyjne Colloseum Sp. z o.o. znajduje się w stanie upadłości (na wniosek PSE).

– Na Colloseum składało się KFI Colloseum Sp. z o.o. oraz Grupa Kapitałowa Colloseum SA. – wyjaśnia syndyk KFI Colloseum Mirosław Mozdżeń. – Grupa Kapitałowa to odrębny podmiot, dalej funkcjonujący i mający, jak sądzę, tych samych właścicieli. Przejęła ona np. od Konsorcjum Finansowo-Inwestycyjnego 60 proc. akcji Huty Pokój przed datą otwarcia postępowania upadłościowego na podstawie umowy przewłaszczenia akcji. Przyglądamy się teraz tej transakcji. Możliwe, że podejmiemy kroki w celu jej unieważnienia, gdyż dotarły do nas sygnały, że być może jest ona antydatowana. Problemem jest to, że dokumentacja, którą przejąłem jest niekompletna. Części dokumentów nie ma, są w Centralnym Biurze Śledczym, bądź w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, które prowadzą postępowanie w sprawie Colloseum. Trzeba zaangażować duże siły, żeby te dokumenty przejrzeć. Przy ich przeglądaniu mogą pojawić się nowe kwestie. Będę też rozmawiał z oficerami prowadzącymi tę sprawę. Może oni będą wiedzieć więcej. Część wierzytelności na ok. 30 mln zł jest u Józefa Jędrucha, który pobrał zaliczki z kasy spółki i się nie rozliczył. Także Piotr Wolnicki nie rozliczył się z zaliczek.

Mirosław Mozdżeń zwraca uwagę na to, że niektóre dokumenty może mieć ze sobą Józef Jędruch. Dokumentacja cały czas jest badana, ustalana jest też lista wierzycieli.

– W dokumentach jest bałagan – podkreśla M. Mozdżeń. – Księgi są niekompletne, brak dowodów księgowych, faktur. Być może zgłosimy się do firmy windykacyjnej w celu ściągnięcia wierzytelności KFI Colloseum. Ostatnio miałem np. telefon, że ktoś chce kupić należący do Józefa Jędrucha samolot Avia. Póki nie mam tytułu wykonawczego, to nie mogę za pośrednictwem organów egzekucyjnych dokonać zajęcia tego mienia. Dalszy przebieg sprawy zależy od tego, czy będzie materiał dowodowy i czy sąd zwolni mnie od wymaganych kosztów procesu wynoszących najmniej 2 proc. wartości przedmiotu sporu. W masie upadłości pieniędzy nie ma.

M. Mozdżeń twierdzi, że fizyczna likwidacja majątku nie powinna potrwać zbyt długo i że w ciągu roku powinno się wszystko sprzedać. Natomiast procesy sądowe mogą potrwać.

Jeśli chodzi o nieruchomości KFI Colloseum, to pałacyk w Ornontowicach, gdzie urzędowali Jędruch z Wolnickim, jest w miarę możliwości zabezpieczony przed dalszą degradacją. Poza pałacykiem i zabudowaniami gospodarczymi w Ornontowicach jest 10 hektarów gruntów.

– Dla potencjalnego nabywcy może to stanowić problem, bo poza remontem pałacyku, trzeba też jakoś zagospodarować resztę terenu – ocenia M. Mozdżeń. – Wyceny pałacyku jeszcze nie ma, cały czas pracuje nad nią biegły rzeczoznawca majątkowy. Wycena powinna być gotowa w najbliższych dwóch miesiącach.

Poza pałacykiem są jeszcze grunty i budynek w Szczejkowicach pod Rybnikiem, grunty w gminie Lubawka (woj. dolnośląskie), atrakcyjnie położony domek jednorodzinny w Wesołej pod Warszawą i dwa domy jednorodzinne w Chorzowie (wpłynęła oferta kupna dużo poniżej ceny wywoławczej i została odrzucona; jeśli zgodę wyrazi sędzia komisarz, to domki zostaną ponownie wystawione na sprzedaż za 90 proc. wartości – jeden jest wart ok. 220 tys. zł według operatów szacunkowych). Zdaniem M. Mozdżenia majątek KFI Colloseum w formie nieruchomości jest na tyle duży, że powinien wystarczyć na koszty postępowania upadłościowego.

– To, czy coś zostanie dla wierzycieli, uzależnione jest od procesu egzekucji należności, których spora część znajduje się w spółkach będących w upadłości – zastrzega Mozdżeń. – Podejrzewamy, że przed otwarciem postępowania upadłościowego majątek wyprowadzono z KFI Colloseum. Cały czas badamy, gdzie.

W poprzednich odcinkach...

• wrzesień 2001 r. – w Colloseum trwa kontrola UKS, a UOP dokonuje „czynności procesowych” na zlecenie prokuratury; dokonano przeszukań w mieszkaniach osób związanych z firmą i zajęto część dokumentów. Józef Jędruch w wywiadzie dla „Nowego Przemysłu” mówi m.in.: „Czekamy dziesięć miesięcy i do dziś nie wiem, dlaczego UOP znalazł się w Colloseum. Nasze dokumenty są nadal poza firmą. Myślę, że to działanie miało na celu zniszczenie nas.
• październik 2001 r. – zatrzymanie Piotra Wolnickiego, wiceprezesa Colloseum przez funkcjonariuszy UOP i CBŚ. Wolnicki wychodzi za kaucją. Poszukiwany Józef Jędruch sam zgłasza się do prokuratury. Zostaje tymczasowo aresztowany.
• listopad 2001 r. – Jędruch wychodzi za kaucją w wys. 200 tys. zł
• styczeń 2002 r. – sąd odwiesza zakazy prokuratury, w tym zezwala J. Jędruchowi na opuszczanie granic Polski
• luty 2002 r. – prokuratura żąda aresztowania szefów Colloseum podejrzanych o wyłudzenie 345 mln zł, lecz spotyka się z odmową Sądu Rejonowego
• marzec 2002 r. – Sąd Okręgowy pozytywnie rozpatruje zażalenie prokuratury i zezwala na tymczasowy areszt Jędrucha i Wolnickiego. Ze względu na to, że CBŚ i UOP nie mają stosownych nakazów, szefom Colloseum udaje się wyjechać z kraju.
• lipiec 2003 r. – zatrzymanie J. Jędrucha w Izraelu; P. Wolnicki nadal przebywa na wolności.
Źródło:
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~pechowiec
Colloseum byly wyroki ,kary grzywny i i nikt nic nie zaplacil ,byli pracownicy tej spolki maja sie dobrze jejzdza eleganckimi samochodami zyja dostatnio komornicy ich nie scigaja ja nie zaplacilem kary za jazde bez biletu ,za pol roku mialem komornika na pensji, tez mieszkam w Polsce dla mnie jest inne prawo?
~tragedy
Kupa śmiechu.....
200 tysiecy za kaucje. to jak zrobic k... na wokandzie i dac wszystkim po 2 zlote
~Mikołaj
No co z tym Colloseum CBŚ,UOP i inni !?.Zamilkliscie ?,czekaliście,aż ktoś im da w czapę ?. 345 mln zł. to jest nic ?.Z żydowskimi korzeniami,holokaust..nie wolno dręczyć takich żydów ?....
~SDVF
ISRAEL TO JASKINIA ZŁODZIEI

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki