REKLAMA

Kolej inwestuje w aglomeracjach

2016-08-11 05:37
publikacja
2016-08-11 05:37
Kolej inwestuje w aglomeracjach
Kolej inwestuje w aglomeracjach
/ YAY Foto

Modernizacja torów i nowe przystanki mają usprawnić ruch pasażerski w największych miastach. 

fot. HH / / Bankier.pl

Po modernizacji części kluczowych szlaków dalekobieżnych kolej przyśpiesza prace w celu usprawnienia połączeń aglomeracyjnych - pisze "Rzeczpospolita". Jeszcze w tym roku wyłoniony ma być wykonawca drugiego etapu modernizacji linii obwodowej w Warszawie. Najnowsza inwestycja obejmie przebudowę trzech przystanków (Warszawa Koło, Warszawa Kasprzaka i Warszawa Zachodnia) oraz budowę dwóch dodatkowych dla Kolei Mazowieckich i SKM (Warszawa Obozowa i Powązkowska).

Prace zaczną się w marcu i będą kosztować 43 mln zł. Wcześniej zmodernizowano stację Warszawa Gdańska. Przejmie obsługę ruchu dalekobieżnego podczas modernizacji linii średnicowej.

W całej Polsce dworce do rozbiórki

PKP do końca 2016 roku planuje wyburzenie ponad 1600 dworców. Są w fatalnym stanie technicznym. Do likwidacji przeznaczone są budynki od lat nieużywane, których rewitalizacja byłaby bardzo kosztowna.

W planach jest wyburzenie kolejnych 900 obiektów - informuje "Gazeta Polska Codziennie".

Wyburzane przez PKP SA budynki to głównej mierze nieużywane od lat magazyny i budynki techniczne.

"Są w bardzo złym stanie technicznym i nie pełnią żadnej funkcji związanych z obsługą pasażerów" - podkreśla w rozmowie z "GPC" Aleksandra Dąbek z Wydziału Prasowego PKP SA.

Zdaniem Ariela Ciechańskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN wiele wyburzeń powoduje utratę budowli cennych historycznie, które mogłyby być atrakcjami turystycznymi.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku PKP kontynuowała działania związane z obniżeniem kosztów eksploatacji nieruchomości. Obiekty i grunty, zbędne z perspektywy funkcjonowania kolei, przekazywano na rzecz jednostek samorządu terytorialnego lub sprzedawano prywatnym inwestorom. Te, które nie cieszyły się zainteresowaniem, a ich stan techniczny był bardzo zły, wyburzano. W 2015 r. lokalne władze przejęły od spółki 51 dworców i ponad 240 km linii kolejowych.

W 2015 r. spółka sprzedała nieruchomości za kwotę 226 mln zł. "Do największych transakcji można zaliczyć m.in. sprzedaż nieruchomości przy ul. Kiejstuta w Warszawie, przy Rondzie Mogilskim w Krakowie, czy w Katowicach, przy ul. Dworcowej. Środki ze sprzedaży nieruchomości posłużą m.in. dalszej modernizacji dworców kolejowych" - wskazywała spółka w swoim komunikacie w lutym br.

(PAP)

pd/ jm/ sp/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~Marcin
Już sobie wyobrażam co się będzie działo podczas naprawy średnicówki. Dojeżdżającym i turystom współczuję.
~RamPamPam
Jak zwykle - inwestycje to w Mazawsza, jak podatki to wszyscy.
Ciekawe za ile lat reszcie Polski pozwoli się dogonić te wojewódźtwo

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki